PODPOWIEDZI:

Kuchenki Mikrofalowe – Jaką Mikrofalówkę Warto Wybrać do Własnej Kuchni?

Kuchenki Mikrofalowe – Jaką Mikrofalówkę Warto Wybrać do Własnej Kuchni?

Kuchenka mikrofalowa ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Wokół tego kontrowersyjnego urządzenia narosło też wiele mitów, które w większości przypadków nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Wbrew pozorom, jedzenie z mikrofalówki nie musi być niesmaczne ani niezdrowe. Wręcz przeciwnie, przy odpowiednim użytkowaniu kuchenka staje się wręcz naszym sprzymierzeńcem. Możemy w niej podgrzewać i gotować zdrowo, smacznie a przede wszystkim szybko. Jak wybrać najlepszą mikrofalówkę?

Pojemność

Jednym z podstawowych parametrów mikrofalówki jest jej pojemność. Na rynku znajdziemy mniejsze mikrofalówki o pojemności 15 litrów, jak i duże, wydajne urządzenia o pojemności aż 40 litrów. Przyjmuje się, że rozsądnym wyborem jest kuchenka mikrofalowa o pojemności 20 litrów. Jest na tyle duża, że bez problemu włożymy do niej duży talerz, pizzę albo mrożoną potrawę. Większe mikrofalówki przeznaczone są dla dużych rodzin lub dla potrzeb gastronomii. Nie ma sensu kupować ich do domu, gdyż jedynie zajmą nam cenne miejsce na kuchennym blacie. Niektórzy producenci oferuję zaokrąglone wnętrze komory mikrofalówki, które pozwala na umieszczenie w niej większych potraw oraz znacznie lepiej rozprowadza fale podgrzewające potrawy.

Moc

Moc najlepszych mikrofalówek waha się w zakresie 700 – 1000 W. Jeśli są one wyposażone w funkcję grillowania, moc może wynosić nawet 2000W. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze wyższa moc jest lepsza. Wręcz przeciwnie, większość potraw lepiej jest podgrzewać dłużej, lecz przy mniejszej mocy. Dzięki temu potrawa podgrzana jest równomiernie i nie staje się gumiasta albo wysuszona. Jeśli zależy nam jedynie na podgrzewaniu i wybieramy model bez grilla, nie ma sensu dopłacać do najmocniejszego modelu.

Jaką Mikrofalówkę Kupić?

Sterowanie

Najtańsze mikrofalówki sterowane są mechanicznie, za pomocą dwóch pokręteł. Jednym wybieramy moc, drugim czas podgrzewania. To bardzo szybkie i proste rozwiązanie, ale wymaga od nas wiedzy jak obchodzić się z daną potrawą, a także… intuicji. Trzeba po prostu wyczuć kiedy potrawa jest gotowa.

Drugim rodzajem jest sterowanie elektroniczne. To dużo ułatwia. Możemy podobnie jak w poprzednim typie sterowania wybrać manualnie czas i moc podgrzewania, jednak dostępne są też wstępnie zdefiniowane ustawienia np. rozmrażanie, podgrzewanie itd. a także programy dobrane do konkretnej żywności np. ziemniaki, mięso, ryby, chleb itd. Takie mikrofalówki są nieco droższe, jednak pozwalają nam na bardziej precyzyjną obróbkę żywności.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest sterowanie automatyczne. Wbudowana waga zważy potrawę i sama odpowiednio dobierze czas i moc podgrzewania. Naszym zadaniem będzie jedynie włączyć odpowiednią funkcję, aby mikrofalówka wiedziała co chcemy z potrawą zrobić. W tę funkcję wyposażone są jednak tylko droższe urządzenia, w tańszych kuchenkach mikrofalowych próżno tego szukać.

Nowoczesna kuchenka mikrofalowa

Grill

Gotowanie za pomocą mikrofal ma jedną zasadniczą wadę – ciężko uzyskać chrupiącą skórkę niektórych potraw. Pizza z mikrofali jest gumowa i wodnista, co nie wygląda ani nie smakuje zbyt dobrze. Idealnym rozwiązaniem jest zakupmikrofalówki z grillem. Jest to po prostu grzałka umieszczona na górze, która pozwala nam na pieczenie np. pizzy czy zapiekanki. Dzięki temu ser jest ładnie przypieczony, a ciasto – chrupiące i pulchne. Kupując mikrofalówkę z grillem warto wybrać tę o dużej mocy.

Dodatkowe funkcje

Czy wiesz, że w kuchence mikrofalowej można gotować na parze? To jedna z funkcji, jaką możesz spotkać w nowoczesnych mikrofalówkach. W łatwy sposób przyrządzisz pyszne dietetyczne potrawy. Ciekawą opcją jest również funkcja termoobiegu, która wyrównuje temperaturę we wnętrzu i pomaga ugotować potrawę równomiernie. Ważną kwestią są zabezpieczenia. Oczywiście każda kuchenka mikrofalowa wyłącza się w momencie otwarcia drzwiczek, ale gwarancję bezpieczeństwa da nam czasem jedynie zabezpieczenie przed dziećmi. Za czym jeszcze warto się rozejrzeć? Chociażby za funkcją samooczyszczania. To wręcz idealne dla tych, którzy nie lubią spędzać całego dnia ze ściereczką w ręce.

Rady przy wyborze mikrofalówki

Zakup mikrofalówki to najczęściej inwestycja na lata. Rzadko słyszy się o awariach i nie zużywa się ona w takim stopniu jak chociażby toster albo gofrownica. Wybierz taką, która będzie odpowiadała Twoim upodobaniom. Zastanów się jakie potrawy najczęściej przygotowujesz i sprawdź, czy dany model sprosta Twoim wymaganiom. Nie zapomnij o jednej ważnej rzeczy – o stylistyce. Twoja kuchenka mikrofalowa nie musi straszyć. Może być ozdobą kuchni, jak ekspres do kawy lub okap. Dobierz ją stylistycznie do reszty sprzętu.

blog comments powered by Disqus
Kuchenki Mikrofalowe – Jaką Mikrofalówkę Warto Wybrać do Własnej Kuchni?