PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Krótkofalówki – Jaką Krótkofalówkę Wybrać? Krok po Kroku

Krótkofalówki – Jaką Krótkofalówkę Wybrać? Krok po Kroku

Walkie-talkie, a raczej krótkofalówka to rzecz, którą możemy kojarzyć z dziecięcych zabaw. Jest to jednak urządzenie o bardzo dużych możliwościach i wielu przypadkach sprawdzi się znacznie lepiej niż telefon komórkowy lub radio CB. Kiedy warto kupić krótkofalówki i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Komu to potrzebne?

W dobie smartfonów użyteczność krótkofalówek może wydawać się znikoma. Możemy dzięki smartfonom komunikować się niemal za darmo, organizować wideokonferencje i zawsze mamy je pod ręką. Ale czy na pewno krótkofalówki stoją na przegranej pozycji? Nie! Ich główną przewagą jest to, że możemy je zabrać w miejsca, gdzie nie znajdziemy zasięgu żadnej sieci, m.in. na wycieczki górskie, survival, na stok narciarski czy podróż kilkoma samochodami za granicą itd. Będą również świetnym rozwiązaniem w fabrykach lub na budowie, gdzie konieczny jest szybki kontakt. Każdorazowe dzwonienie lub wysyłanie wiadomości byłoby zwyczajnie uciążliwie. Krótkofalówki dają nam wygodę, gdyż mogą być cały czas w stanie czuwania. Wystarczy kliknąć przycisk nadawania i gotowe.

Kupujemy krótkofalówkę

Zasięg

Maksymalna moc urządzenia PMR (personal mobile radio) przeznaczonego do prywatnego użytku to 0,5 W. Stąd też, by uzyskać możliwie najlepszy zasięg, producent musi przyłożyć wagę do rodzaju i jakości anten oraz podzespołów, bowiem zwiększanie mocy albo stosowanie oddzielnych anten nie jest możliwe. Na rynku znajdziemy krótkofalówki o różnym zasięgu, najczęściej od około 1 do 10 kilometrów. Należy jednak pamiętać, że jest to zasięg maksymalny, uzyskany w idealnych warunkach. W rzeczywistości zasięg ten będzie znacznie mniejszy. Ograniczają go budynki, drzewa, ukształtowanie terenu, zakłócenia a nawet pogoda. Jeśli chcemy uzyskać określony zasięg, np. 4 kilometry, należy kupić urządzenie dysponujące sporym zapasem, np. 6-8 km, choć i tak nie gwarantuje nam to uzyskania łączności.

Częstotliwość

Krótkofalówki korzystają z pasma fal dźwiękowych o częstotliwości 446 Mhz, podzielonego na 8 kanałów. Urządzenia nie łączą się ze sobą bezpośrednio, tylko wykorzystują ogólnodostępne kanały. Każdy z nich może być wykorzystany przed dowolną osobę, dlatego należy uważać na przekazywane treści. W zależności od producenta, krótkofalówki mogą być różnie zaprogramowane, dlatego jeśli dokupujemy urządzenie, najlepiej wybrać ten sam model, tego samego producenta. W dużych miastach, w których z krótkofalówek może korzystać wiele osób, rozmowa będzie utrudniona. W wielu sytuacjach wszystkie kanały będą zajęte. Jest jednak rozwiązanie. Wówczas warto zaopatrzyć się w krótkofalówki dysponujące 38 podkanałami. Umożliwią one odsianie szumu z 8 głównych kanałów i swobodą rozmowę z drugą osobą.

jak kupić dobrą krótkofalówkę

Wygoda

Jak wygląda krótkofalówka? Jest to niewielka plastikowa słuchawka z antenką, w którą wbudowany jest mikrofon oraz głośnik. Trzymamy ją w ręce, jednocześnie palcem wciskając przycisk, który umożliwia nam nadawanie. Ten sposób użytkowania krótkofalówki może być jednak niewygodny. W niektórych przypadkach, np. na budowie, podczas wspinaczki czy podczas prowadzenia samochodu, sięganie po krótkofalówkę będzie niebezpieczne. Rozwiązaniem jest uchwyt naramienny, na którym zamontujemy urządzenie lub mikrofon. Możemy też wybrać model z oddzielnym mikrofonem oraz słuchawką, które umożliwią rozmowę w głośnym miejscu. Krótkofalówka może być wyposażona także w system aktywacji głosowej, dzięki czemu będziemy zwolnieni z konieczności wciskania przycisku nadawania. Taka opcja sprawdzi się chociażby podczas podróży motocyklem, gdzie krótkofalówka posłuży nam jako interkom montowany w kasku.

Polecane krótkofalówki

Bateria

W większości krótkofalówek znajdziemy zasilanie akumulatorkami AA lub AAA, które możemy wymieniać lub ładować bezpośrednio w urządzeniu. Do zestawów często dodawane są ładowarki sieciowe, samochodowe oraz stacje bazowe. Pojemność baterii krótkofalówki nie jest duża, jednak należy pamiętać, że nie posiada ona dużego poboru energii, a przez większość czasu i tak znajduje się w stanie czuwania. Baterie powinny być wymienne, gdyż będziemy mogli wtedy korzystać z krótkofalówki non stop (np. w firmie ochroniarskiej, podczas 3 zmian) Korzystając z krótkofalówek z mroźnych warunkach, np. na nartach, należy pamiętać, że mogą rozładować się znacznie szybciej. W takim przypadku lepiej jest trzymać krótkofalówkę pod kurtką i korzystać z oddzielnego mikrofonu oraz słuchawki. Co ważne, posiadają one specjalną wtyczkę, więc nie skorzystamy ze zwykłych słuchawek.


Najlepsze Projektory w 2017

Jakie krótkofalówki wybrać? Z pewnością warto zaufać firmom, które mają wyrobioną renomę na rynku. Ich urządzenia są sprawdzone, dzięki czemu mamy pewność, że będą działać poprawnie i nie gubią zasięgu już po kilkuset metrach. Jakim modelom warto się przyjrzeć? Prezentujemy je w rankingu TOP10 krótkofalówek. Zachęcamy do przeczytania!

Jakie krótkofalówki są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu krótkofalówek z 5/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które krótkofalówki warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Motorola TLKR T80 Motorola TLKR T80Best of the best!
2Motorola TLKR T40 Motorola TLKR T40 Sprawdź sam
3Maxcom WT360 Maxcom WT360 Ten ma niezłą cenę!
4Motorola TLKR T50 Motorola TLKR T50 Polecany model
5Motorola TLKR T92 H2O Motorola TLKR T92 H2O Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: Krótkofalówki – Jakie Krótkofalówki Wybierają Klienci? Oto TOP 10 Krótkofalówek

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Krótkofalówki – Jaką Krótkofalówkę Wybrać? Krok po Kroku