PODPOWIEDZI:

Krótkofalówki – Jaką Krótkofalówkę Wybrać? Krok po Kroku

Krótkofalówki – Jaką Krótkofalówkę Wybrać? Krok po Kroku

Walkie-talkie, a raczej krótkofalówka to rzecz, którą możemy kojarzyć z dziecięcych zabaw. Jest to jednak urządzenie o bardzo dużych możliwościach i wielu przypadkach sprawdzi się znacznie lepiej niż telefon komórkowy lub radio CB. Kiedy warto kupić krótkofalówki i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Komu to potrzebne?

W dobie smartfonów użyteczność krótkofalówek może wydawać się znikoma. Możemy dzięki smartfonom komunikować się niemal za darmo, organizować wideokonferencje i zawsze mamy je pod ręką. Ale czy na pewno krótkofalówki stoją na przegranej pozycji? Nie! Ich główną przewagą jest to, że możemy je zabrać w miejsca, gdzie nie znajdziemy zasięgu żadnej sieci, m.in. na wycieczki górskie, survival, na stok narciarski czy podróż kilkoma samochodami za granicą itd. Będą również świetnym rozwiązaniem w fabrykach lub na budowie, gdzie konieczny jest szybki kontakt. Każdorazowe dzwonienie lub wysyłanie wiadomości byłoby zwyczajnie uciążliwie. Krótkofalówki dają nam wygodę, gdyż mogą być cały czas w stanie czuwania. Wystarczy kliknąć przycisk nadawania i gotowe.

Kupujemy krótkofalówkę

Zasięg

Maksymalna moc urządzenia PMR (personal mobile radio) przeznaczonego do prywatnego użytku to 0,5 W. Stąd też, by uzyskać możliwie najlepszy zasięg, producent musi przyłożyć wagę do rodzaju i jakości anten oraz podzespołów, bowiem zwiększanie mocy albo stosowanie oddzielnych anten nie jest możliwe. Na rynku znajdziemy krótkofalówki o różnym zasięgu, najczęściej od około 1 do 10 kilometrów. Należy jednak pamiętać, że jest to zasięg maksymalny, uzyskany w idealnych warunkach. W rzeczywistości zasięg ten będzie znacznie mniejszy. Ograniczają go budynki, drzewa, ukształtowanie terenu, zakłócenia a nawet pogoda. Jeśli chcemy uzyskać określony zasięg, np. 4 kilometry, należy kupić urządzenie dysponujące sporym zapasem, np. 6-8 km, choć i tak nie gwarantuje nam to uzyskania łączności.

Częstotliwość

Krótkofalówki korzystają z pasma fal dźwiękowych o częstotliwości 446 Mhz, podzielonego na 8 kanałów. Urządzenia nie łączą się ze sobą bezpośrednio, tylko wykorzystują ogólnodostępne kanały. Każdy z nich może być wykorzystany przed dowolną osobę, dlatego należy uważać na przekazywane treści. W zależności od producenta, krótkofalówki mogą być różnie zaprogramowane, dlatego jeśli dokupujemy urządzenie, najlepiej wybrać ten sam model, tego samego producenta. W dużych miastach, w których z krótkofalówek może korzystać wiele osób, rozmowa będzie utrudniona. W wielu sytuacjach wszystkie kanały będą zajęte. Jest jednak rozwiązanie. Wówczas warto zaopatrzyć się w krótkofalówki dysponujące 38 podkanałami. Umożliwią one odsianie szumu z 8 głównych kanałów i swobodą rozmowę z drugą osobą.

jak kupić dobrą krótkofalówkę

Wygoda

Jak wygląda krótkofalówka? Jest to niewielka plastikowa słuchawka z antenką, w którą wbudowany jest mikrofon oraz głośnik. Trzymamy ją w ręce, jednocześnie palcem wciskając przycisk, który umożliwia nam nadawanie. Ten sposób użytkowania krótkofalówki może być jednak niewygodny. W niektórych przypadkach, np. na budowie, podczas wspinaczki czy podczas prowadzenia samochodu, sięganie po krótkofalówkę będzie niebezpieczne. Rozwiązaniem jest uchwyt naramienny, na którym zamontujemy urządzenie lub mikrofon. Możemy też wybrać model z oddzielnym mikrofonem oraz słuchawką, które umożliwią rozmowę w głośnym miejscu. Krótkofalówka może być wyposażona także w system aktywacji głosowej, dzięki czemu będziemy zwolnieni z konieczności wciskania przycisku nadawania. Taka opcja sprawdzi się chociażby podczas podróży motocyklem, gdzie krótkofalówka posłuży nam jako interkom montowany w kasku.

Polecane krótkofalówki

Bateria

W większości krótkofalówek znajdziemy zasilanie akumulatorkami AA lub AAA, które możemy wymieniać lub ładować bezpośrednio w urządzeniu. Do zestawów często dodawane są ładowarki sieciowe, samochodowe oraz stacje bazowe. Pojemność baterii krótkofalówki nie jest duża, jednak należy pamiętać, że nie posiada ona dużego poboru energii, a przez większość czasu i tak znajduje się w stanie czuwania. Baterie powinny być wymienne, gdyż będziemy mogli wtedy korzystać z krótkofalówki non stop (np. w firmie ochroniarskiej, podczas 3 zmian) Korzystając z krótkofalówek z mroźnych warunkach, np. na nartach, należy pamiętać, że mogą rozładować się znacznie szybciej. W takim przypadku lepiej jest trzymać krótkofalówkę pod kurtką i korzystać z oddzielnego mikrofonu oraz słuchawki. Co ważne, posiadają one specjalną wtyczkę, więc nie skorzystamy ze zwykłych słuchawek.

Jakie krótkofalówki wybrać? Z pewnością warto zaufać firmom, które mają wyrobioną renomę na rynku. Ich urządzenia są sprawdzone, dzięki czemu mamy pewność, że będą działać poprawnie i nie gubią zasięgu już po kilkuset metrach. Jakim modelom warto się przyjrzeć? Prezentujemy je w rankingu krótkofalówek. Zachęcamy do przeczytania!

blog comments powered by Disqus
Krótkofalówki – Jaką Krótkofalówkę Wybrać? Krok po Kroku