PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Piekarnik parowy czy zwykły? Który z nich jest lepszy?

Piekarnik parowy czy zwykły? Który z nich jest lepszy?

Piekarnik to jedno z najczęściej wybieranych urządzeń do kuchni, ale pojawia się dylemat co kupić: piekarnik parowy czy zwykły? Dzisiaj przedstawię, czym się różnią, jak również jakie są ich mocne i słabe strony. Zapraszam!

Porównanie piekarnik parowy czy zwykły wyjaśni Ci, czy występują między nimi duże różnice w możliwościach, cenach lub zastosowaniu.

elektryczny piekarnik Electrolux do zabudowy

Zwykły piekarnik elektryczny

Piekarniki elektryczne do zabudowy to jeden z najbardziej popularnych segmentów urządzeń AGD do kuchni. Z łatwością przyrządzisz puszyste ciasto, pizzę, mięso czy babeczki dla siebie i dla gości. Na czytelnych wyświetlaczach zobaczysz między innymi pozostały czas pieczenia, a za sprawą dedykowanych programów automatycznych ułatwisz i przyspieszysz sobie kwestię pieczenia.

Bardzo chętnie są kupowane piekarniki elektryczne do 1500 zł, jak i piekarniki do zabudowy do 2000 zł, gdyż charakteryzują się tym wszystkim, co jest najbardziej pożądane. Mowa o pojemności na poziomie aż do 77 l, mocy osiągającej 3600 W, zabezpieczeniu przed dziećmi, cichym systemie zamykania drzwi, żywotnym szklanym froncie, termoobiegu 4D, klasie energetycznej A lub A+, zakresie temperatur nawet 30°C - 300°C (tak jak w modelu Bosch EcoClean Direct HBG633NB1).

Najlepiej wybierać model, który posiada w swojej ofercie prowadnice teleskopowe. Gwarantują one niezwykłą wygodę i większą ochronę przed poparzeniem w trakcie wyjmowania lub wkładania blach. Plusem jest powłoka ecoClean, która redukuje nieprzyjemne zapachy i ułatwia mycie wnętrza. Takowa występuje w piekarniku Siemens HB534AER0.

Często w komplecie spotkasz się z uniwersalną blachą bądź rusztem kombinowanym.

otwarty piekarnik do zabudowy Siemens

Zalety zwykłego piekarnika

 • Wiele udogodnień wpływających na wydajne, bezpieczne, oszczędne i komfortowe działanie.
 • Pojemne modele nawet wśród tanich piekarników do 1000 zł.
 • Stylowy wygląd.
 • Szybkie i równomierne nagrzewanie.
 • Mnogość funkcji (oczywiście w zależności od kwoty, jaką wydasz na piekarnik, spotkasz funkcję rozmrażania, grilla, pizzy, nawilżania, podtrzymywanie ciepła).
 • Szeroki zakres cenowy.
 • Przeważnie dobra jakość wykonania.
 • Oczekując łatwego mycia, wybierz sprzęt z czyszczeniem katalitycznym bądź pyrolitycznym (przykładowo Amica EB7551B FUSION cechuje się katalizą).
 • Bardzo duża dostępność na rynku, również pod względem kolorystyki.

Wady zwykłego piekarnika

 • Pomimo wielu funkcji zastosowanie zwykłego piekarnika jest mniejsze niż w przypadku wielofunkcyjnego piekarnika parowego.
 • Jeżeli nie posiada żadnego systemu, który ułatwia czyszczenie, to leży to już niestety po Twojej stronie.

Piekarnik parowy do zabudowy

Łatwo się domyślić, że piekarnik parowy do zabudowy wykorzystuje do procesu pieczenia nie tylko gorące powietrze, ale również parę wodną. Takie rozwiązanie nadaje chrupiącą skórkę potrawie i soczystość w jej środku.

Wszelkie wartości odżywcze nie są tracone, a smak jest jeszcze lepszy. Jeżeli jesteś na diecie lub chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe i przejść na mniej kaloryczne jedzenie (bez konieczności dodawania tłuszczu), to z tym urządzeniem Ci się to uda. Bez problemu przygotujesz pyszne posiłki na parze.

Para wodna bierze także udział w czyszczeniu całego wnętrza. Resztki jedzenia i inne zaschnięte zanieczyszczenia są rozmiękczone, dzięki czemu mycie piekarnika jest mniej żmudne oraz szybsze.

Podobnie jak zwykłe piekarniki elektryczne do zabudowy posiadają bardzo dobrą specyfikację, o czym możesz się przekonać, wchodząc na naszą bazę piekarników.

Piekarniki z funkcją pary znajdą zastosowanie zarówno do tradycyjnego pieczenia, jak również pieczenia z użyciem pary, gotowania na parze, odgrzewania, czyszczenia. Śmiało można powiedzieć, że potrafią zastąpić i kuchenkę mikrofalową, i parowar.

Zobacz również:Czy warto kupić piekarnik parowy?

pieczenie kurczaka w piekarniku parowym Amica

Zalety piekarników parowych

 • W zależności od ceny dobra specyfikacja: pojemne komory, duża moc, regulacja temperatury w szerokim zakresie, kilkanaście funkcji pieczenia, programy automatyczne (ułatwiają gotowanie).
 • Modele z klasą energetyczną A+ zapewniają oszczędne działanie, tak jak biały piekarnik parowy Electrolux EOB7S31V.
 • Intuicyjne i wygodne sterowanie.
 • W niektórych piekarnikach parowych znajdziesz termosondę do jeszcze lepszej kontroli temperatury dania, a dodatkowo ograniczającą ryzyko poparzenia się.
 • Szersze zastosowanie w porównaniu do zwykłych piekarników.
 • Możliwość przyrządzania zdrowych posiłków dla całej rodziny.
 • Termoobieg gwarantujący równomierną dystrybucję ciepła i pieczenie nawet na 4 poziomach, tak jak w piekarniku Bosch ParaPlus HSG636BB1.
 • Łatwiejsze mycie wnętrza piekarnika.
 • Nowoczesny i zarazem elegancki design.
 • Lepszy smak i konsystencja dań.
 • Różne ceny, chociaż mając duże oczekiwania, warto szukać spośród wielofunkcyjnych piekarników do 3000 zł.
 • Kilka opcji wpływających na bezpieczeństwo.

Wady piekarników parowych

 • Celuj raczej w urządzenia o jak najwyższej klasie energetycznej, w innym razie pobór energii może okazać się duży.
 • Na próżno szukać piekarnika parowego wolnostojącego.
 • Czyszczenie parą jest pomocne, ale nie tak skuteczne jak inne systemy samoczyszczące typu kataliza bądź pyroliza.

Piekarnik parowy czy zwykły - Podsumowanie

Jeżeli zależy Ci na zdrowym stylu życia, jeszcze lepszym smaku potraw z zachowaniem ich witamin i minerałów, nieskomplikowanym czyszczeniu i możliwością szybkiego przygotowania dania dla całej rodziny, to zdecyduj się na piekarnik parowy. Łączy on w sobie kilka opcji, stając się wielofunkcyjnym urządzeniem. To doskonała opcja również dla tych, którzy nie mają parowaru czy kuchenki mikrofalowej.

W sytuacji, gdy nie zamierzasz korzystać z funkcji pary lub posiadasz inne urządzenia AGD do podgrzewania/gotowania potraw i oczekujesz niezawodnego piekarnika z efektywniejszym czyszczeniem (w zależności od modelu), to postaw na zwykły piekarnik elektryczny.

Nie ulega wątpliwości, że oba rodzaje piekarników cechują się rewelacyjnymi parametrami (oczywiście ma to związek z ceną), o czym można się dowiedzieć, przechodząc do działu ranking piekarników.

Osobiście uważam jednak, że warto nawet dopłacić do lepszego piekarnika parowego i w pełni korzystać z jego możliwości.

blog comments powered by Disqus
Piekarnik parowy czy zwykły? Który z nich jest lepszy?