PODPOWIEDZI:

Czy warto kupić piekarnik parowy?

Czy warto kupić piekarnik parowy?

Na rynku znajduje się wiele rodzajów piekarników, stąd zachodzi wątpliwość, czy warto kupić piekarnik parowy. Za chwilę uzyskasz odpowiedź na to pytanie i poznasz słabe oraz mocne strony takiego urządzenia do pieczenia. Zapraszam!

Masz wątpliwości, czy warto kupić piekarnik parowy? Zatem znalazłeś się w dobrym miejscu. Za chwilę wyjaśnię, dla kogo jest przeznaczony piekarnik parowy oraz jakie są jego zalety i ukryte wady.

pieczenie z udziałem pary

Charakterystyka piekarników parowych

Na wstępie zaznaczę, że piekarniki parowe oferują różny pułap cenowy, ale jeżeli masz duże oczekiwania, to miej świadomość, że można znaleźć wielofunkcyjne piekarniki do 3000 zł, które wykorzystują parę na różny sposób i cechują się doskonałą specyfikacją.

Jak działa piekarnik parowy do zabudowy? Otóż połączenie pary i gorącego powietrza w trakcie pieczenia sprawi, że potrawa będzie chrupiąca i przede wszystkim soczysta w środku. Danie nie wysycha, a nabiera jeszcze lepszego smaku. Para jest rozprowadzana po całym wnętrzu. Odczujesz znaczną różnicę podczas pieczenia mięsa bądź ciasta. Nie ma zatem konieczności nacierania mięsa olejem w celu natłuszczenia.

czarny piekarnik parowy Amica z podświetlanym uchytem

Dodatkowo skorzystasz z czyszczenia parowego, które ułatwia i przyspiesza mycie piekarnika. Brud i resztki jedzenia zostaną rozmiękczone, tak żebyś mógł je szybko przetrzeć ściereczką. Wystarczy wlać wodę na dno piekarnika (jeżeli jest specjalne wgłębienie) lub do specjalnego pojemnika/zbiornika. W zestawie na przykład z piekarnikiem Electrolux EOC8P31X SteamCrisp otrzymasz również naczynie do gotowania na parze, a jak wiadomo, taki sposób przyrządzania żywności jest niezwykle zdrowy.

Piekarniki parowe do zabudowy oferują między innymi komory o pojemnościach nawet 77 l, klasy energetyczne A+ (większa oszczędność), moce w granicach 3600 W, szerokie zakresy temperatur, wielopoziomowe pieczenie, wyraźne wyświetlacze, dotykowe sterowanie czy też wentylatory chłodzące. Przykładowo piekarnik AEG BSK782320M cechuje się aż 20 funkcjami pieczenia, termoobiegiem, funkcją pamięci (zapisywanie ulubionych ustawień) i przydatną do kontroli temperatury dania termosondą.

Zalety i wady piekarników parowych

Ranking piekarników przedstawia różne modele, ale wiedz, że są tam urządzenia o pozytywnym stosunku jakości do ceny. Wszelkie większe minusy nie są przez nas ukrywane. Ale nie ma dosłownie idealnego urządzenia, stąd wymienię mocne i słabe strony piekarników parowych, żebyś miał większą świadomość przed wyborem sprzętu.

Plusy piekarników parowych

 • Pieczenie z udziałem pary nadaje potrawom soczystości i chrupkości, poprawia konsystencję, zapobiega wysychaniu podczas odgrzewania, nie pozbawia ich cennych witamin i minerałów.
 • Możliwość zdrowego i lekkostrawnego gotowania na parze i podgrzewania gotowych potraw.
 • Wybór pomiędzy gotowaniem tradycyjnym, pieczeniem z udziałem samej pary lub połączenie dwóch funkcji zwykłego pieczenia wraz z parą.
 • Mnogość funkcji.
 • Wydajność pracy.
 • Duża pojemność.
 • Różnorodne ceny (znajdziesz zarówno parowy piekarnik do zabudowy do 2000zł, jak i nawet tani piekarnik do 1000 zł, choć ten ostatni nadaje się dla mniej wymagających osób).
 • Bezpieczne użytkowanie (blokada rodzicielska, wentylatory chłodzące, kilka szyb w drzwiach).
 • Szerokie zakresy temperatur do indywidualnego doboru.
 • Oszczędne działanie (szybkie nagrzewanie i przeważnie klasy energetyczne A+).
 • Gotowanie na kilku poziomach jednocześnie.
 • Intuicyjna obsługa, a nawet sterowanie za pomocą smartfona, tak jak ma to miejsce w piekarniku Amica ED87389BA+ X-Type Steam.
 • Stylowy wygląd.
 • Czyszczenie parowe znacznie ułatwia mycie wnętrza piekarnika, ponieważ zabrudzenia są rozmiękczone, ale...

Minusy piekarników parowych

 • ...sprawdza się to głównie przy niewielkich zanieczyszczeniach. Czyszczenie parowe nie jest tak efektywne jak proces katalizy lub pyrolizy.
 • Piekarniki parowe w najniższych cenach nie oferują zbyt wielu funkcji, wysokiej mocy czy też najoszczędniejszego działania (częściej klasa energetyczna A niżeli A+).
 • Najczęściej spotkasz modele do zabudowy.

mycie wnętrza piekarnika parowego Electrolux

Czy warto kupić piekarnik parowy - Podsumowanie

Urządzenia wykorzystujące parę podczas pieczenia i gotowania mają sporą liczbę zwolenników, zwłaszcza jeżeli chodzi o elektryczne piekarniki do 1500 zł. To często wybierany zakres cenowy, choć ilość funkcji jest mniejsza niż w droższych odpowiednikach.

Z piekarnikiem parowym dania będą miały lepszy smak i konsystencję, a samo mycie wnętrza jest ułatwione, ale jeżeli poszukujesz piekarnika samooczyszczającego się, to nie tędy droga. Wtedy bardziej celuj w pyrolizę lub katalizę. Szersze opisy piekarników elektrycznych i ich dane techniczne znajdziesz w bazie piekarników, gdzie jest wiele modeli.

Zatem dla kogo piekarnik parowy? Na pewno dla osób, którym zależy na większej pojemności, wydajnej pracy, zdrowym odżywianiu i tym samym przestrzeganiu diety (potrawy gotowane na parze), które często korzystają z piekarnika i wymagają od niego bezpieczeństwa, wielu udogodnień oraz komfortu użytkowania, nowoczesnego designu, szybkiej i równomiernej dystrybucji ciepła, mniejszego zużycia energii czy też wielu funkcji pieczenia.

Z mojego punktu widzenia zdecydowanie wolałabym dołożyć do dobrego piekarnika z funkcją pary, niżeli kupować piekarnik tradycyjny, ale to moja subiektywna opinia. Dokładne porównanie piekarnik parowy czy zwykły znajdziesz w poradniku na naszej stronie.

blog comments powered by Disqus
Czy warto kupić piekarnik parowy?