PODPOWIEDZI:

Czy internet 5G od Plusa sprawdzi się w domu?

Czy internet 5G od Plusa sprawdzi się w domu?

Sieć 5G może stanowić ogromną zmianę nie tylko dla miejsc z szybkim internetem, ale i tych, w których go brakuje. Jej możliwości sprawiają, że w teorii świetnie sprawdzi się w domowych zastosowaniach. Jak wygląda to w praktyce?

Sieć 5G od Plusa dociera do Polaków falami. Plus jako pierwszy uruchomił swoją infrastrukturę, w dodatku na niezajmowanej przez nikogo częstotliwości 2580-2620 MHz. Dzięki temu jej moc przerobową wykorzystują wyłącznie urządzenia w najnowszym standardzie. Z tego też powodu potencjalnie może sprawdzić się dobrze w domowych zastosowaniach na miarę naszych czasów - videokonferencjach, streamingu i przy transferze dużych plików. 

Sieć 5G Plusa na telefonie vs na routerze

Tak się szczęśliwie składa, że do porównania możliwości sieci najnowszej generacji miałem dwa urządzenia od tego samego producenta. W ofercie Plusa znajdziecie zarówno smartfon Huawei P40 Pro, jak i router Huawei 5G CPE Pro 2. Obydwa wyposażono w łączność Wi-Fi 6+ - ulepszony standard Huawei'a, który pozwala na uzyskanie większej mocy i przenikalności przez ściany niż w przypadku Wi-Fi 6. 

Zobacz więcej co oferuje PLUS w ramach sieci 5G
 

Router Huawei 5G CPE Pro 2 dostarcza szybki internet pod strzechy

Router Huawei'a pozwala podłączyć aż 128 urządzeń, w tym potrafi zapewnić jednoczesną transmisję do 16 urządzeń jednocześnie. Dodatkowo specjalny układ anten z elektro-magnetycznym dipolem sprawia, że internet dociera w różne strony z tymi samymi parametrami. Dobry zasięg zapewnia układ w kształcie litery X. To wszystko przy cichym wentylatorze o maksymalnej głośności zaledwie 30 dB.

Oczywiście wyniki routera zależą w znacznej mierze od wyników, jakie w danym miejscu oferują nadajniki sieci 5G, a także od infrastruktury, wewnątrz której zainstalujemy nasze urządzenie. Poprzednio, gdy przetestowałem 5G Plusa we Wrocławiu, wyniki były jak najbardziej zadowalające. Tym razem ponownie udałem się w okolice ulicy Karola Olszewskiego na wrocławskim Biskupinie, gdzie na zewnątrz osiągałem wyniki rzędu 300 MB/s.

Internet 5G Plusa zaoferował stabilne prędkości powyżej 200 MBit/s

Tym razem wynik również satysfakcjonujący, choć nieco mniej okazały - wewnątrz budynku osiągnąłem rezultat rzędu 230 MBit/s. Za to poprawił się wynik przesyłania danych - z około 15-20 MBit/s poprzednio tym razem test zarejestrował 40 MBit/s. Mamy więc dobre podstawy do tego, by myśleć o internecie 5G od Plusa w kategorii rozwiązania domowego. 

Jak internet 5G radzi sobie na co dzień?

W domowych zastosowaniach prędkości transferu są istotne z kilku powodów. Z mojej perspektywy, czyli redaktora serwisu, w którym przerzucamy się dużymi plikami, ważne jest, by te docierały na komputer w miarę szybko. Dzięki temu mogę nanieść poprawki, do których zastosuje się montażysta, a to przyspiesza publikację. 

Pobieranie dużego pliku nie zrobiło żadnego wrażenia na internecie 5G Plusa

Przetestowałem sieć na naszym cotygodniowym programie - VideoNewsie. Ostatni odcinek nagrany w Full HD ważył 863 MB. Potem taki film montażysta wrzuca na dysk Google, a stamtąd pobieram go ja, by szybko zweryfikować błędy. Istnieje też opcja czekania na przetworzenie się video, by obejrzeć je bez pobierania. Oświadczam jednak, że nie ma to sensu - Internet 5G od Plusa pozwolił pobrać VideoNewsa w 26 sekund. Oczekiwanie na przetworzenie to średnio nawet godzina. 

To zdecydowanie robi różnice, podobnie jak prędkość wysyłania plików z komputera na serwery Youtube'a. W maju 2019 roku każdej minuty wrzucano tam 500 godzin treści. Podejrzewam, że ten wynik uległ już zwiększeniu, także przez naszą aktywność. Tak czy inaczej przesłanie prawie gigabajtowego video na Youtube zajęło mi 8 minut, co jest bardzo dobrym wynikiem. To mniej czasu, niż zajmuje mi opisanie materiału oraz dorzucenie do niego niezbędnych linków. 

Router poinformuje nas, że otrzymuje zasięg sieci 5G

W międzyczasie pojawia się temat drugiego projektu. Tym razem chodzi o poprawki, które trzeba dograć, a które "ważą" łącznie 980 MB. Ich przesłanie w chmurę bywa nieznośnie długie, gdy robię to za pośrednictwem taniego routera Wi-Fi dołączonego do wynajętego mieszkania. Przejście na 5G pozwala skrócić ten proces do 5 minut

Skoro przesyłanie danych nie jest problemem dla jednego urządzenia, to co wydarzy się w momencie podpięcia konsoli z rozgrywką online? Na cel obrałem sobie FIFĘ 20 (jeszcze nie 21, ale chyba warto poczekać na sprzęty nowej generacji). W międzyczasie ponownie zająłem sieć wysyłaniem plików, a konsola była podpięta bezprzewodowo. Spadków prędkości animacji ani przycięć nie uświadczyłem, co pokazuje, że router Huawei z 5G powinien podołać w większej liczbie scenariuszy. 

Granie dzięki sieci 5G jest możliwe nawet, gdy z siecią łączy się kilka urządzeń

Nie zaszkodziło też spróbować streamingu w najwyższej jakości z HBO GO i podczas oglądania pełnometrażowego filmu nie było momentu, w którym film straciłby na detalach. Udanego połączenia nie zabrakło też przy rozmowie video za pośrednictwem Messengera czy komunikatora Teams, co w czasach pandemii jest szczególnie ważne. 

Jakie jest 5G od Plusa w domu?

Odpowiedź może brzmieć prozaicznie, ale z 5G od Plusa korzystało mi się tak wygodnie, jak z internetu światłowodowego. Oczywiście nie chodzi o to, aby tego typu rozwiązanie wyparło światłowód. Może być za to sensowną alternatywą tam, gdzie jego podłączanie jest nieopłacalne. Wiele spółdzielni mieszkaniowych nie decyduje się na implementację takich rozwiązań w dużych miastach i nie zawsze chodzi o koszty.

Sieć 5G od Plusa spisze się dobrze nie tylko na zewnątrz, ale i w domowym zaciszu

Tymczasem 5G od Plusa jest dostępne tu i teraz w 7 polskich miastach. Sieć 5G na licznych osiedlach wydaje się być sensowną alternatywą dla ofert jednego operatora na blok, z których korzystają wszyscy mieszkańcy. Jej możliwości już teraz prezentują się obiecująco, a będzie tylko lepiej. 

blog comments powered by Disqus
Czy internet 5G od Plusa sprawdzi się w domu?