PODPOWIEDZI:

Jak Używać Smart TV - Garść Ciekawostek Dla Każdego

Jak Używać Smart TV - Garść Ciekawostek Dla Każdego

Podczas jednego z moich testów telewizorów rzuciłem takim stwierdzeniem, że oglądanie programów telewizyjnych na telewizorze jest najmniej ciekawą rzeczą, jaką można na nim robić. Swoją tezę nadal podtrzymuje, a prawdopodobnie część z was się ze mną zgodzi. Ten artykuł to swoisty przewodnik po tym, w jaki sposób można wykorzystywać obecnie dostępne na rynku nowoczesne telewizory.

Jak używać Smart TV?

Ja akurat posiadam telewizor OLED od LG z systemem WebOS w wersji 3.5. W tym przypadku to, że jest to OLED nie ma znaczenia, bo taki sam system Smart TV dostępny jest w każdym modelu z obecnej oferty LGOczywiste jest, że jeżeli kupujecie najnowszy telewizor z możliwością wyświetlania filmów w rozdzielczości 4K, to warto jest się zaopatrzyć również w coś, co pozwoli wyświetlić wam takiej jakości materiał. Dla tradycjonalistów dostępne są odtwarzacze Blu–ray Ultra HD, a dla bardziej nowoczesnych użytkowników istnieją gotowe materiały w rozdzielczości 4K, na przykład na Amazon Prime czy na Netflixie. Jednak większość obrazów wciąż oferowana jest w niższych rozdzielczościach, i to nie tylko w tak zwanej standardowej telewizji, o której dziś nie mówimy, a również w telewizjach internetowych, z których coraz częściej korzystamy. LG dzięki systemowi WebOS pozwala na łatwy dostęp do większości najpopularniejszych portali - Netflix, Amazon, Google Play, Filmbox, a także najpopularniejszy chyba Youtube stoją przed nami otworem. Jeśli czegoś brakuje, warto zajrzeć do LG Content Store i pobrać to czego szukamy. Powinno tam być dostępne, chociaż nie gwarantuje, że będzie dosłownie wszystko czego sobie zażyczycie.

LG OLED TV

STEROWANIE

A teraz pytanie: jak tym wszystkim sterować? Przecież im więcej mamy funkcji, tym wydaje się nam to trudniejsze. Prawdopodobnie dla tych, którzy dotychczas jedynie przełączali kanały, taki ogrom funkcji może być lekkim szokiem. Dla każdego, kto zetknął się już ze Smart TV lub nawet smartfonem czy tabletem nie będzie w tym nic nowego. Pilot posiada wbudowany akcelerometr oraz żyroskop - na ekranie pojawia nam się kursor, którym sterujemy za pomocą pilota. Możemy wszystko zaznaczać lub zatwierdzać uruchamianie danej funkcji. Działa to szybko i sprawnie. Jeśli jednak wolicie bardziej standardowe rozwiązania, to również za pomocą przycisków kierunkowych możecie poruszać się po menu, przechodząc z funkcji do funkcji na boki, w górę lub w dół przez zaznaczanie i potwierdzanie swoich wyborów. To jeszcze nie wszystko - nasz pilot Magic Remote Controlposiada również funkcję rozpoznawania głosu i to serio działa. Wystarczy przycisnąć odpowiedni przycisk i wypowiedzieć interesującą nas frazę. Telewizor przeszuka listę aplikacji lub wyszuka w opisie danej aplikacji wypowiedzianą frazę. Sam również korzystam z tej opcji, szczególnie gdy nie chce mi się wpisywać jakiegoś dłuższego tekstu. Jest to po prostu dużo łatwiejsze i szybsze.

Pilot Magic Remote Control

APLIKACJE

Telewizor oferuje wiele ciekawych aplikacji, jednak prawda jest taka, że mało kto z nas wykupuje dostęp do nich wszystkich i z wszystkich na bieżąco korzysta. Zazwyczaj korzystamy z dwóch lub trzech ulubionych i chcemy mieć do nich jak najszybszy i najwygodniejszy dostęp. Producent zadbał o użytkowników Netflixa oraz Amazona, bo zdefiniował specjalnie dwa przyciski, które do nich bezpośrednio przenoszą. Co jednak, jeśli wolimy przykładowo Youtube lub Showmax? Przycisków od 1 do 9 możemy używać jako przycisków szybkiego dostępu i sami sobie przyporządkować do nich aplikacje, które nas najbardziej interesują. Wystarczy więc poświęcić kilka minut na personalizację pilota i później szybko i wygodnie z niego korzystać. Ja na przykład mam pod jedynką zapisanego Youtube, pod dwójką Iplę, a pod trójką Showmax. Ta opcja spodoba się szczególnie tym, którzy nie lubią przechodzić przez rozbudowane menu, a chcą po prostu oglądać to co ich interesuje.

INNE MOŻLIWOŚCI

Okej, dość o telewizji internetowej. Nowoczesny telewizor powinien również w łatwy sposób łączyć się z naszymi domowymi urządzeniami takimi jak komputer, tablet czy smartfon. Co zatem potrafi nasz LG? Przyznam, że dotychczas korzystałem albo z kabla (co dla większości może być przeżytkiem) albo z chromecasta, który potrafi sprawnie przerzucić na duży ekran okno naszej przeglądarki, pulpit komputera lub zrobić zrzut z ekranu naszego smartfona. Nasz telewizor oferuje technologię Miracast lub Intel WiDi; poza tym za pośrednictwem sieci możemy mu udostępniać pliki multimedialne z naszego komputera i odtwarzać je na dużym ekranie. Jak to działa? Niestety nie aż tak super jak połączenia kablowe lub nawet wspomniany wcześniej chromecast.

>>> Sprawdź, które telewizory są najlepsze według nas!

Przesył bezprzewodowy w dużej mierze uzależniony jest od urządzeń wyjściowych oraz możliwości sieci. Przesyłanie zdjęć z komputera jest łatwe i rzeczywiście działa. Natomiast przesyłanie filmów - przynajmniej w moim przypadku - wiązało się ze spowolnieniami i utratą jakości. Próbowałem przesłać po prostu obraz pulpitu, jednak mój komputer nie wspiera technologii WiDi i przesył się nie udał. Jeżeli chodzi o przesyłanie danych ze smartfona, to z pomocą przychodzi nam aplikacja LG TV Plus. Działa ona nie tylko jako pilot do telewizora, ale również pozwala na przesył treści mobilnych takich jak zdjęcia, filmy i muzyka. Działa to poprawnie, chociaż mogłoby być nieco szybsze. Sami się przekonajcie. Oczywiście najłatwiejszym sposobem przekazywania plików do telewizora jest podłączenie się za pomocą złącza USB do dysku zewnętrznego lub pendrive. Jest to oczywiście rozwiązanie funkcjonalne i działające bezproblemowo.

Sterowanie LG Plus

blog comments powered by Disqus
Jak Używać Smart TV - Garść Ciekawostek Dla Każdego