PODPOWIEDZI:

TV Sony Bravia KD-55XF9005 + soundbar Sony HT-XF9000 - Test zestawu od Sony

W dzisiejszym materiale mam dla Was zestaw telewizyjny, czyli telewizor i specjalnie do niego zaprojektowany soundbar. Telewizor to 55-calowy model Sony XF90. Najwyższej klasy przedstawiciel telewizorów LCD z podświetleniem LED. Soundbar to specjalnie skonstruowany właśnie do tego modelu XF9000, który składa się z listwy głośnikowej oraz oddzielnego bezprzewodowego subwoofera.

Sony HT-XF9000

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
10 GŁOSÓW
ZALETY
  • Bardzo dobra czerń
  • Realizm kolorów
  • Mocny dźwięk (soundbar)
  • Łatwy w sterowaniu system Smart TV
WADY
  • Długo ładujące się aplikacje Android TV
  • Cena

Wygląd zestawu Sony Bravia KD-55XF9005 + Sony HT-XF9000

Otóż o telewizorze na pewno można powiedzieć dużo dobrego, wygląda on na produkt wykonany po prostu dobrze z dbałością o szczegóły. Bardzo ładna, taka czarna albo nawet antracytowa cienka ramka, na dole nieduże logo producenta i pod nim mała dioda, która może działać tak jak nam się podoba - świecić mocniej, słabiej lub tylko sygnalizować użycie pilota. Fajne rozwiązanie.

Aktualne ceny testowanych urządzeń:

Poza tym podstawa, na którą składają się te dwie nóżki, trzyma telewizor solidnie, nóżki są dobrze wykonane i można w nich z tyłu poprowadzić kable, co dla estetów na pewno ma znaczenie.

Sony Bravia KD-55XF9005 dolna krawędź

Tył? Już aż taki elegancki nie jest, po prostu plastikowe wykończenie, którego raczej nie chcielibyśmy oglądać.

Soundbar skonstruowany specjalnie do powyższego modelu telewizora. Boczne wycięcia listwy głośnikowej idealnie wkomponowują się pomiędzy nóżki podstawy telewizora, kable idące z tyłu a nawet możliwość połączenia z telewizorem bez jakiegokolwiek kabla sprawiają, że jest to bardzo przemyślana konstrukcja za co daje Sonemu duży plus. Jednak same materiały, czyli kratka maskownicy i wykończenie góry farbą z taką drobną strukturą już nie są niczym wyjątkowym, po prostu dobry produkt.

Sony HT-XF9000 bok soundbara

Drugi komponent, czyli subwoofer. Wykonany na górze i po bokach z matowej sklejki z przodu głośnik schowany za maskownicą i bas reflex odznaczający się dzięki wykończeniu na wysoki połysk. Wygląda to ładnie, jednocześnie nienachalnie. Dla mnie całość wykonana poprawnie z dużym plusem za dopasowanie do siebie komponentów.     

Funkcjonalność i sterowanie zestawu Sony Bravia KD-55XF9005 + Sony HT-XF9000

Sony tak samo w telewizorze jak i soundbarze oferuje wszystko co powinno być w tego typu rozwiązaniach. Telewizor Sony Bravia KD-55XF9005 ma 4 wejścia HDMI, wejście analogowe, możliwość podłączenia do internetu przez kabel jak i bezprzewodowo i cyfrowe optyczne wyjście dźwięku. Znajdziemy tu również możliwość podłączenia dowolnego typu anteny, więc jest pełen zestaw złącz.

Podobnie w soundbarze, jest wejście i wyjście HDMI, są złącza analogowe jak i cyfrowe. Poza tym dla uzupełnienia, znajdziemy również USB jak i moduł Bluetooth.

W jednym i drugim przypadku nie ma tu nic więcej, ani nic mniej niż w konkurencyjnych urządzeniach tej klasy.

Sony HT-XF9000 diody soundbara

Kolejna sprawa, którą warto poddać ocenie przy wyborze telewizora, tak, tym razem samego telewizora, to system Smart TV

Tutaj zastosowany jest chyba najbardziej popularny system, czyli Android TV. Jest to platforma dostępna nie tylko w Sony, korzysta z niej m.in Philips, TCL, wielu producentów tzw. Smart TV Boxów i dzięki temu spokojnie możemy ją pochwalić za to, że posiada największą bibliotekę aplikacji, ciągle jest rozwijana i ma wszystko co dostępne na rynku - każdy nowy serwis streamingowy, każda nowa aplikacja, będzie tworzona też na Android TV.

Raczej nie musimy obawiać się również tego, że nagle producent przestanie ją wspierać i zabraknie nam jakiś aktualizacji lub odebrany nam zostanie dostęp np. do Netlixa czy Showmaxa. To jest zdecydowany plus Android TV.

Sony Bravia KD-55XF9005 pilot

Drugim plusem jest to, że większość użytkowników smartfonów zdążyło już poznać system Android i jeśli bez problemu obsługiwało go na smartfonie, łatwo poradzi sobie z obsługą tego systemu również na telewizorze. Czy zatem jest to najlepszy system Smart TV na rynku?

Na pewno dobry, jednak ma również minusy. Zauważyłem, że Android TV potrafi się zacinać, wieszać, długo się ładuje i nie zawsze działa tak intuicyjnie jakby się tego chciało.

Obraz telewizora Sony HT-XF9000

Przechodzimy do tego co najważniejsze, czyli obrazu i dźwięku i od razu mogę śmiało napisać, że Sony XF90 zaskoczył mnie jakością obrazu, oczywiście pozytywnie i zaoferowało najlepszy obraz ze wszystkich telewizorów tej klasy, choć przy okazji możecie posprawdzać różne rankingi najlepszych telewizorów.

Świetnie sobie radzi ze zwykła telewizją niskiej jakości, obraz jest nie dość, że bardzo nasycony, kontrastowy, to oferuje gładkie miłe dla oka linie konturów, dobre jasności i bardzo mocną czerń.

Jest to oczywiście pełną gębą telewizor 4K o jakości Ultra HD. Kompatybilny z wszelkimi formatami obrazów wysokiej rozdzielczości z szeroką rozpiętością tonalną jak HDR, Dolby Vision czy HLG. Poza tym Sony chwali się wieloma swoimi systemami przetwarzania obrazu, które odpowiadają za jakość kolorów, kontrastów i świetny system poprawy ruchu Motion Flow.

Sony Bravia KD-55XF9005 pod kątem

Za wszystko odpowiada ich autorski procesor X1 Extreme, który bardzo dobrze sobie radzi z przetwarzaniem nawet najwyższej jakości obrazu. Muszę przyznać, że to widać. Możemy zaobserwować bardzo mocne, ale dobrze utrzymane w ryzach kolory, dobrą jasność, jednak ograniczoną przed przepaleniami, no i świetną czerń.

Dźwięk zestawu Sony Bravia KD-55XF9005 + Sony HT-XF9000

Pozostała kwestia dźwięku. Sam telewizor gra już nieźle, jak na telewizory, dźwięk jest dokładny, czysty, jednak brakuje mi i niskich tonów, i nieco średnicy. Właśnie po to dostałem do testów również soundbar XF9000.

Sony Bravia KD-55XF9005 logo producenta

Ten gra naprawdę bardzo dobrze, daje mocny i szybki dźwięk, dużo energii i na szczęście brak plastikowego tandetnego dźwięku. Brzmi dobrze, porównałbym go nawet z przyzwoitymi soundbarami od Yamahy. Ranking soundbarów być może niedługo rozszerzy się o model od Sony.

Podsumowanie testu zestawu od Sony

Podsumowując, XF90 i XF9000 to produkty, które rzeczywiście zasługują na miano urządzeń bardzo dobrych w swojej klasie. Czy znacznie wyróżniają się spośród konkurencji? Niektórymi cechami jak najbardziej tak, ale niektóre pozostały Japończykom do dopracowania.

Czy zatem można kupować w ciemno? Bo Sony to na pewno będzie dobre? Ja mimo wszystko zawsze polecam iść do sklepu i przekonać się na własne oczy, no i uszy.

Ocena z testu telewizora Sony Bravia KD-55XF9005 i listwy dźwiękowej Sony HT-XF9000

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
TV Sony Bravia KD-55XF9005 + soundbar Sony HT-XF9000 - Test zestawu od Sony