PODPOWIEDZI:

Nikon D60 - TEST

Nikon D60 to najmniejsza lustrzanka cyfrowa firmy. Aparat wyposażony jest w matrycę formatu DX o rozdzielczości 10,2 mln pikseli. Nikon D60 jest sprzedawany w zestawach z dwoma obiektywami: Zoom-Nikkor 18-55 mm f/3.5-5.6 AF-S II DX lub 18-55 mm f/3.5-5.6 AF-S VR DX.

Nikon D60

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
 • bogate menu retuszu
 • dobry stosunek cena/jakość
 • małe szumy
WADY
 • tylko 3 punkty pomiaru ostrości
 • aparat nie obsługuje autofocusa we wszystkich obiektywach Nikona
 • stabilizacja obrazu tylko w niektórych obiektywach

Nikon D60 to najmniejsza lustrzanka cyfrowa firmy, wprowadzona na rynek w roku 2008 i skierowana do fotoamatorów. Nikon D60 jest bezpośrednim następcą modelu D40x. Aparat jest sprzedawany w zestawach z obiektywem Zoom-Nikkor 18-55 mm f/3.5-5.6 AF-S II DX lub 18-55 mm f/3.5-5.6 AF-S VR DX. Drugi z nich oferuje optyczną stabilizację obrazu (VR) i jest elementem prezentowanego zestawu.

Nikon D60

Główne cechy Nikona D60 to:

 • matryca formatu DX o rozdzielczości 10,2 mln pikseli,
 • nowy system usuwania kurzu z przetwornika obrazu,
 • szeroki zakres czułości ISO 100 - 1600,
 • wyjątkowo krótki (0,19 s) czas uruchamiania i minimalne opóźnienie spustu migawki pozwalające wykonywać zdjęcia w dowolnym momencie,
 • tryb zdjęć seryjnych z szybkością 3 klatek/s,
 • czujnik zbliżenia oka powodujący automatyczne wyłączenie wyświetlania informacji na monitorze LCD podczas korzystania z wizjera,
 • zaawansowane menu retuszu, przetwarzanie zdjęć w formacie NEF (RAW).

Co w pudełku?

W zestawie znajdują się następujące akcesoria: pasek do aparatu, akumulator EN-EL9, ładowarka, muszla oczna, osłona bagnetu, pokrywka wizjera, pokrywka sanek mocujących oraz oprogramowanie do przesyłania zdjęć cyfrowych do komputera oraz ich przeglądania.

Nikon D60

Podstawowe parametry zewnętrzne

Nikon D60, jak na lustrzankę amatorską, sprawia dość solidne wrażenie. Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego. Grip jest pokryty skóropodobną gumą i jest dobrze wyprofilowany, jednak z powodu wymiarów aparatu - dość trudny do naprawdę stabilnego uchwycenia.

Na tylnej ściance aparatu cyfrowego znajduje się wizjer, a pod nim wyświetlacz, wokół którego umieszczono cztery przyciski obsługi menu, przycisk kosza i wybierak wielofunkcyjny z przyciskiem OK. Powyżej znajduje się pokrętło sterowania, a z prawej strony wizjera - przycisk blokady ekspozycji. Na prawej ściance korpusu znajduje się pokrywa gniazda pamięci. Na górnej ściance umieszczono pokrętło trybu pracy, a przy spuście migawki i włączniku zasilania znalazły się przyciski do funkcji D-Lighting oraz kompensacji ekspozycji (+/-). Tuż przy obiektywie znajdują się jeszcze trzy przyciski: otwierający lampę błyskową, przycisk funkcyjny i odłączania obiektywu. Wbudowana lampa błyskowa znajduje się nad obiektywem. Na lewej ściance korpusu, pod gumową zatyczką, umieszczono łącze USB 2.0 i wyjście wideo.

Obsługa aparatu

W codziennych sytuacjach z Nikona D60 można korzystać w trybie AUTO, natomiast w celu uzyskania większej kontroli nad zdjęciami, warto wypróbować jedną z wielu dostępnych opcji. Wbudowane w aparat funkcje kreatywne są łatwo dostępne dzięki intuicyjnemu menu.

Nikon D60

Najbardziej użytecznym przyciskiem jest ‘i' znajdujący się w lewym dolnym rogu tylnej ścianki. Po jednorazowym wciśnięciu pokazuje nam ustawienia aparatu. Po naciśnięciu ‘i' po raz drugi, uzyskujemy dostęp do menu fotografowania, w którym możemy zmieniać najważniejsze parametry. Funkcjonalność przycisku ‘i' zapewnia łatwy dostęp do wszystkich ważnych ustawień.

Użycie wielu przycisków jest intuicyjne, ale warto przeczytać instrukcję obsługi, która dokładniej opisuje dostęp do określonych ustawień.

Funkcje aparatu

Po naciśnięciu przycisku MENU wyświetla się główna strona menu, na której znalazło się pięć zakładek: menu odtwarzania, menu fotografowania, menu ustawień osobistych, ustawienia oraz menu retuszu.
Nikon D60 oferuje tryb łatwego fotografowania (programy tematyczne) oraz tryby zaawansowane. Wybór jednego z cyfrowych programów tematycznych powoduje automatyczną optymalizację ustawień odpowiednio do wybranej sceny, dzięki czemu kreatywna fotografia sprowadza się do prostego obracania pokrętła trybu pracy. Dostępne tryby to: tryb automatyczny, tryb z wyłączona lampą błyskową, tryb portretowy, krajobraz, dziecko, zdjęcia sportowe, makro oraz portret nocny. Tryby zaawansowane to standardowo: P- automatyka programowa, A - automatyka. z preselekcją. przysłony, S - automatyka z preselekcją. czasu oraz M - tryb manualny. D60 oferuje trzy sposoby pomiaru światła: matrycowy, centralny oraz punktowy.

Najlepsze rankingi aparatów fotograficznych >>>

Nikona D60 wyposażono w autofokus z detekcją fazową TTL. Działa on z obiektywami wyposażonymi w silnik autofokusa, co ogranicza możliwość wyboru obiektywu zakładając, że autofokus będzie wykorzystywany. D60 oferuje jedynie trzy punkty pomiaru ostrości. To trochę mało, nawet jak na amatorską lustrzankę. Do dyspozycji mamy za to dalmierz, który podczas manualnego ostrzenia pokazuje na drabince, czy ostrość jest na przedmiocie, czy przed lub za nim.

Nikon D60

Aparat oferuje następujące ustawienia balansu bieli: ustawienie automatyczne, światło żarowe, światło jarzeniowe, światło słoneczne, lampa błyskowa, pochmurno, cień oraz pomiar manualny.
D60, w porównaniu z lustrzankami dostępnymi na rynku, oferuje chyba najwięcej możliwości obróbki zdjęć w aparacie. Oferowane opcje to: szybki retusz, D-Lighting, redukcja efektu czerwonych oczu, przycinanie, przerobienie zdjęcia na monochromatyczne, efekty filtrów, utworzenie miniatury, nakładanie zdjęć, przekonwertowanie zdjęć NEF (RAW) oraz animację poklatkową.
Aparat dysponuje także wieloma innymi funkcjami oraz możliwościami ustawień, o których użytkownik może dokładnie przeczytać w dołączonej do zestawu instrukcji obsługi.

Nikon D60

Zdjęcia

Aparat bardzo dobrze sprawdza się w warunkach plenerowych. Nikon D60 radzi sobie dobrze z szumami. Mimo iż delikatnie szumi już od ISO 200, to do ISO 800 są one do przyjęcia. Przy ISO 800 i ISO 1600 warto włączyć redukcję szumów, co usunie ze zdjęcia nadmiar przebarwionych plamek.
Barwy rejestrowane przez Nikon D60 są żywe i naturalnie nasycone, ale bez przesadnego nasycenia.

Nikon D60

Podsumowanie

Aparat znakomicie nadaje się do odkrywania zalet lustrzanek. Zadowoli początkujących użytkowników, a niska cena może zachęcić także niektórych bardziej zaawansowanych fotoamatorów.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus