PODPOWIEDZI:

Android 11 debiutuje oficjalnie na smartfonach

Szybki spis treści:
Android 11 debiutuje oficjalnie na smartfonach

System operacyjny Android 11 zadebiutował właśnie oficjalnie na kilku wybranych modelach smartfonów - np. od Xiaomi, Oppo czy OnePlus. Nowa wersja OS-a, wprowadzająca sporo mniejszych i większych zmian do interfejsu oraz funkcjonalności wspieranych urządzeń, zostanie w najbliższych miesiącach udostępniona także użytkownikom wielu innych telefonów czołowych producentów.

Android 11 nie przynosi ze sobą żadnych poważnych rewolucji. Deweloperzy skupili się przede wszystkim na poprawie ergonomii użytkowania systemu, która związana jest ze zmianami w interfejsie. Duży nacisk położono również na nowe opcje ochrony prywatności oraz ułatwienia w komunikacji z innymi osobami.

OS w pierwszej kolejności został tradycyjnie udostępniony posiadaczom telefonów Google Pixel, począwszy od modelu Pixel 2, a skończywszy na najnowszym Pixel 4. Tym razem na premierę system trafił również do telefonów marek Xiaomi, One Plus, Oppo oraz Realme. Mowa tu o telefonach:

Nowości w Android 11

Spośród nowości w Androidzie 11 w pierwszej kolejności można wspomnieć o nowym segmencie w powiadomieniach systemowych, w którym zgrupowane zostały wszystkie informacje przesyłane przez nasze komunikatory. Pozwala to użytkownikowi mieć rękę na pulsie i łatwo odnaleźć nowe wątki rozmów.

Kolejną nowością są tzw. bąbelki, a więc powiadomienia w stylu znanym z Facebookowego Messengera. Obsługujące tę funkcję aplikacje poinformują nas o nowych aktywnościach pod postacią niewielkiej okrągłej ikonki z brzegu ekranu. Gogole wbudował też w system narzędzie do rejestrowania obrazu z ekranu urządzenia i zapisywania go w formie klipów wideo. Przyda się ono nie tylko graczom, ale i różnego rodzaju profesjonalistom pracującym z telefonem lub tabletem.

Deweloperzy ułatwili również przełączanie sygnału audio Bluetooth ze słuchawek na np. system nagłaśniający lub pojedyncze głośniki. Opcje pozwalające na dokonanie tej operacji przeniesione zostały tak, by można było z nich znacznie szybciej skorzystać.

W kwestii bezpieczeństwa użytkownika największą nowością jest wprowadzenie jednorazowych uprawnień aplikacji do korzystania z zasobów telefonu, takich jak kamera, lista kontaktów, mikrofon itd. Opcja przyda się, gdy chcemy zachować kontrolę nad tym, do jakich danych ma dostęp oprogramowanie. Więcej szczegółowych informacji na temat Androida 11 można znaleźć na oficjalnym blogu Google'a.

Źródło: Google

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Android 11 debiutuje oficjalnie na smartfonach