
Na 24 sierpnia przypada dwudziesta piąta rocznica premiery systemu Windows 95. OS był technologicznym krokiem naprzód, oferującym wiele rewolucyjnych patentów używanych po dziś dzień. W przeciągu zaledwie kilku lat ugruntował on też monopolistyczną pozycję Microsoftu na ryku komputerów PC.
Windows 95 można określić mianem pierwszego "współczesnego" systemu operacyjnego. Programiści Microsoftu postawili w nim bowiem, mocniej niż kiedykolwiek, nacisk na wygodę i ergonomię użytkowania, a także jego wygląd. Wykorzystali przy tym doświadczenia zdobyte przy poprzednich iteracjach systemu, takich jak Windows 3.1. Nową filozofię najlepiej uosabiał przycisk „start” wraz z paskiem zadań. Oba przedstawione wówczas elementy systemu do dziś pozostają nieodłączaną częścią Windowsów.
Na kosmetyce się jednak nie skończyło. Windows 95 był również istotnym przełomem technologicznym. Program korzystał z 32-bitowych bibliotek, wspierając długie nazwy plików i pojemne dyski twarde. Microsoft wprowadził po raz pierwszy technologię Plug and Play, w teorii pozwalającą systemowi na automatyczne rozpoznawanie sprzętu i instalacje niezbędnych sterowników, co było bolączką większości pecetów.
Windows 95 zaprojektowano także z myślą o powoli popularyzującym się wówczas internecie. Już po instalacji umożliwiał łatwe połączenie się z siecią, bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania. W tym samym czasie, co nowe okienka, w sklepach pojawił się też Internet Explorer, na początku sprzedawany jako dodatek w pakiecie Windows 95 Plus!
Premierze programu w Stanach Zjednoczonych towarzyszyła kosztująca dziesiątki milionów dolarów potężna kampania reklamowa, do której zaproszeni zostali liczni celebryci. To właśnie wówczas Bill Gates zaczął być w oczach przeciętnych osób twarzą Microsoftu, a także nadchodzącej internetowej rewolucji.
Przez wiele lat po premierze Windows 95 był krytykowany przez użytkowników głównie z powodu nieustannie sprawianych przez niego problemów i niestabilnej pracy. Dziś z perspektywy czasu odbiór systemu pozostaje jednak zgoła inny. Często jest podszyty głęboką nostalgią za dawnymi i "prostszymi czasami". Inspirację z estetyki Windowsa 95 czerpią np. twórcy muzyki z nurtu vaporwave.
Zobacz także:
- Facebook integruje Instagrama z Messengerem
- Koniec Internet Explorera. Zastąpi go Edge, którego się nie pozbędziesz
- Instagram przetrzymywał skasowane zdjęcia użytkowników