PODPOWIEDZI:

Windows 95 kończy 25 lat

Windows 95 kończy 25 lat

Na 24 sierpnia przypada dwudziesta piąta rocznica premiery systemu Windows 95. OS był technologicznym krokiem naprzód, oferującym wiele rewolucyjnych patentów używanych po dziś dzień. W przeciągu zaledwie kilku lat ugruntował on też monopolistyczną pozycję Microsoftu na ryku komputerów PC.

Windows 95 można określić mianem pierwszego "współczesnego" systemu operacyjnego. Programiści Microsoftu postawili w nim bowiem, mocniej niż kiedykolwiek, nacisk na wygodę i ergonomię użytkowania, a także jego wygląd. Wykorzystali przy tym doświadczenia zdobyte przy poprzednich iteracjach systemu, takich jak Windows 3.1. Nową filozofię najlepiej uosabiał przycisk „start” wraz z paskiem zadań. Oba przedstawione wówczas elementy systemu do dziś pozostają nieodłączaną częścią Windowsów.

Na kosmetyce się jednak nie skończyło. Windows 95 był również istotnym przełomem technologicznym. Program korzystał z 32-bitowych bibliotek, wspierając długie nazwy plików i pojemne dyski twarde. Microsoft wprowadził po raz pierwszy technologię Plug and Play, w teorii pozwalającą systemowi na automatyczne rozpoznawanie sprzętu i instalacje niezbędnych sterowników, co było bolączką większości pecetów.

Windows 95 zaprojektowano także z myślą o powoli popularyzującym się wówczas internecie. Już po instalacji umożliwiał łatwe połączenie się z siecią, bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania. W tym samym czasie, co nowe okienka, w sklepach pojawił się też Internet Explorer, na początku sprzedawany jako dodatek w pakiecie Windows 95 Plus!

Premierze programu w Stanach Zjednoczonych towarzyszyła kosztująca dziesiątki milionów dolarów potężna kampania reklamowa, do której zaproszeni zostali liczni celebryci. To właśnie wówczas Bill Gates zaczął być w oczach przeciętnych osób twarzą Microsoftu, a także nadchodzącej internetowej rewolucji.

Przez wiele lat po premierze Windows 95 był krytykowany przez użytkowników głównie z powodu nieustannie sprawianych przez niego problemów i niestabilnej pracy. Dziś z perspektywy czasu odbiór systemu pozostaje jednak zgoła inny. Często jest podszyty głęboką nostalgią za dawnymi i "prostszymi czasami". Inspirację z estetyki Windowsa 95 czerpią np. twórcy muzyki z nurtu vaporwave.

Inspiracje Windowsem 95

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Windows 95 kończy 25 lat