PODPOWIEDZI:

Instagram przetrzymywał skasowane zdjęcia użytkowników

Instagram przetrzymywał skasowane zdjęcia użytkowników

Okazuje się, że wbrew woli użytkowników Instagram przechowywał na swoich serwerach skasowane nawet ponad rok temu zdjęcia. Serwis twierdzi, że sytuacja była jedynie błędem w oprogramowaniu.

Fakt ten odkrył Saugat Pokharel, znany specjalista od bezpieczeństwa w sieci, który pobrał z mobilnej aplikacji kopię wszystkich swoich fotografii i wiadomości. Wśród uzyskanych danych znajdowały się jednak zdjęcia oraz komunikaty, które usunął z profilu ponad roku temu. Informację o tym szybko przekazał Instagramowi. Według reguł serwisu na całkowite skasowanie danych ma on maksymalnie 90 dni.

Serwis oficjalnie potwierdził odkrycie Pokharela, zaznaczając, że wpadł on na trop błędu w kodzie oprogramowania platformy, który miał dość szybko zostać naprawiony. Za dostarczenie informacji o bugu specjalista otrzymał w sumie sześć tysięcy dolarów. Nagroda została przyznana w ramach specjalnego programu platformy skierowanego do hakerów oraz informatyków, którzy znajdują luki w zabezpieczeniach Instagrama.

To oczywiście nie pierwszy raz, gdy serwis zostaje przyłapany na naruszeniu prywatności użytkowników. Zaledwie dwa tygodnie temu informowaliśmy, że aplikacja Instagrama korzystała bez ostrzeżenia z kamery i mikrofonu telefonów. Wówczas wymówką był również błąd w oprogramowaniu.

Warto dodać, że opcja ściągnięcia wszystkich osobistych danych z Instagrama, wykorzystana przez Pokharela,została wprowadzona w 2018 roku, by wypełnić zobowiązania wynikające z europejskiego rozporządzenia RODO. Bez niej serwis pewnie jeszcze długo przechowywałby niezauważenie skasowane informacje.

Źródło: The Verge

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Instagram przetrzymywał skasowane zdjęcia użytkowników