PODPOWIEDZI:

TikTok przyłapany na wykradaniu danych użytkowników

TikTok przyłapany na wykradaniu danych użytkowników

Znajdująca się w ogniu krytyki i kontrowersji platforma społecznościowa TikTok śledziła swoich użytkowników na urządzeniach z Androidem. Serwis korzystał z metody zakazanej przez Google, pozwalającej na uzyskanie indywidualnych adresów MAC smartfonów.

O sprawie jako pierwszy poinformował Wall Street Journal. TitkTok pozyskał dane, łamiąc własną politykę prywatności, a także przepisy chroniące osoby korzystające ze sklepu Google Play. Na przestrzeni 18 miesięcy platforma pozyskała miliony adresów MAC, używając do tego funkcji ukrytej w zaszyfrowanym kodzie aplikacji. Ruch ten miał uniemożliwić wykrycie procederu przez Google'a. Według zebranych przez dziennikarzy informacji TikTok zakończył operację w listopadzie 2019.

Indywidualny adres MAC posiada każde urządzenie sieciowe i jest on jego swoistym odciskiem palca pozwalającym na szybką identyfikację. TikTok mógł z łatwością wykorzystywać adresy do celów marketingowych. Ułatwiają one bowiem śledzenie każdego ruchu internauty.

TikTok śledził posiadaczy telefonów z Androidem.

TikTok nie odniósł się wprost do rewelacji WSJ. Przedstawiciel serwisu w oficjalnym komunikacje zapewnił, że jego pracodawca poważnie podchodzi do zagadnienia ochrony danych swoich użytkowników. Podkreślił także, że obecna wersja aplikacji na Androidzie nie zbiera i nie przechowuje adresów MAC.

Kolejny skandal z pewnością nie pomoże chińskiej spółce. Potwierdza on tylko to, o czym od dawna alarmują specjaliści od bezpieczeństwa. Podkreślają oni, że TikTok nie tylko nieprawidłowo przechowuje dane osobowe, ale także zbiera i przetwarza zbyt dużej ilości wrażliwych informacji o użytkownikach.

Za sprawą dekretu prezydenta Trumpa TikTok ma w tej chwili zaledwie kilkadziesiąt dni na restrukturyzację i sprzedaż większości udziałów amerykańskiej firmie. W przeciwnym wypadku serwis zostanie najprawdopodobniej wyłączony i zakazany w USA, tak jak miało to ostatnio miejsce w Indiach.

Źródło: WSJ

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
TikTok przyłapany na wykradaniu danych użytkowników