PODPOWIEDZI:

Nowa wersja przeglądarki Firefox skuteczniej ochroni naszą prywatność

Nowa wersja przeglądarki Firefox skuteczniej ochroni naszą prywatność

Najnowsza wersja popularnej przeglądarki Firefox, która oznaczona jest numerem 79, zawiera nowe opcje chroniące nasze dane i tożsamość podczas surfowania w sieci. Te przydatne narzędzia wprowadzane są pod postacią najświeższych łatek programu.

Obecnie praktycznie wszyscy deweloperzy czołowych przeglądarek internetowych oferują swoim użytkownikom szereg funkcjonalności związanych z bezpieczeństwem, które jeszcze kilka lat temu były dostępne tylko po zainstalowaniu zewnętrznych programów lub skomplikowanych w obsłudze wtyczek. Skuteczniejsza podstawowa ochrona tożsamości i prywatności użytkowników sprawia, że spece od marketingu oraz cyberprzestępcy sięgają po bardziej skomplikowane metody pozyskiwania danych oraz śledzenia internautów.

Wprowadzane właśnie narzędzia ochrony, dostępne w Firefoksie w wersji 79, są odpowiedzią twórców przeglądarki na rosnące zagrożenia ze strony coraz sprytniejszych właścicieli witryn oraz reklamodawców. Mowa tu o funkcji Enhanced Tracking Protection (ETP) 2.0, która ma blokować próby wykorzystania nowej techniki śledzenia, polegającej na trudnym do wykrycia przekierowaniu połączeń.

Mozilla Firefox

Korzystając z ETP w wersji 2.0, Firefox dba o to, by strony internetowe używały tylko ciasteczek niezbędnych do ich uruchomienia i poprawnego funkcjonowania. Blokowane są wszystkie zewnętrzne skrypty i programy mające na celu śledzenie osoby odwiedzającej stronę. Przeglądarka uniemożliwia też teraz momentalne i normalnie niezauważalne przekierowywanie internauty na stronę z dedykowanym trackerem, który zapamiętuje jego dane w bazie danych.

Co więcej, program co 24 godziny czyści pozostałe zbędne ciasteczka zapisane na dysku. Wylogowuje nas również ze wszystkich rzadko używanych stron, które mogą wykorzystywać ten fakt do dalszego śledzenia naszych poczynań. ETP 2.0 jest domyślnie aktywowane automatycznie, bez potrzeby jakiejkolwiek ingerencji właściciela przeglądarki.

Źródło: Mozilla Blog

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Nowa wersja przeglądarki Firefox skuteczniej ochroni naszą prywatność