PODPOWIEDZI:

Telefoniczni oszuści atakują - Nie oddzwaniaj na podejrzane numery!

Telefoniczni oszuści atakują - Nie oddzwaniaj na podejrzane numery!

Specjaliści od bezpieczeństwa ostrzegają przed wzmożoną aktywnością oszustów telefonicznych. Próbują oni wymusić na swoich nieostrożnych ofiarach wykonanie często kosztownych połączeń zagranicznych.

Okres wakacyjny to czas żniw dla wszelkiej maści oszustów i złodziei, wykorzystujących łatwowierność i nieuwagę relaksujących się na urlopach ludzi. Ich intensywną działalność obserwujemy zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym, gdzie próbują wykorzystać rożnego rodzaju luki w systemach bezpieczeństwa oraz brak wiedzy.

Polacy informują, że ostatnio coraz częściej otrzymują tajemnicze telefony. Ich autorami są przestępcy wykorzystujący naturalne przyzwyczajenia swoich ofiar. Z posiadanej bazy numerów automatycznie wybierają setki losowych osób, a potem łączą się z nimi przez ułamek sekundy, licząc na to, że ofiary oddzwonią, by sprawdzić, kto chciał się z nimi skontaktować.

Fala podejrzanych telefonów zalewa Polskę

Problemy w tym, że wprowadzone w błąd osoby dzwonią na numer zagraniczny i zostają obciążone w stu procentach kosztem połączenia. Jego cena może wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Część z tej sumy trafia bezpośrednio na konto przestępców.

Aby zamaskować fakt, że telefon został wykonany z zagranicy, sprytni oszuści używają numerów zaczynających się od cyfr używanych przez prefiksy polskich miast. Według raportów, w tej chwili najczęściej mamy do czynienia z numerami z Białorusi (+375), Gruzji (+995), Kongo (+224), Mali (+223), Senegalu (+221) oraz Kuby (+53).

Niektórzy operatorzy wyświetlają pod numerem jego kraj pochodzenia - jednak zwłaszcza teraz, w sezonie wakacyjnym, wiele osób spodziewa się rozmów zagranicznych, np. z krewnymi lub znajomymi na urlopie, co może uśpić ich czujność. Pamiętajmy więc, by zawsze dwa razy przyjrzeć się podejrzanym połączeniom przychodzącym.

W razie wątpliwości sprawdźmy, czy nie znajdują się w bazie danych popularnych serwisów, takich jak nieznany-numer.pl lub ktoto.pl, których użytkownicy dzielą się informacjami o niechcianych telefonach. Problem szybko nie zniknie, bowiem powtarza się od wielu lat, dlatego też powinniśmy zachować podejrzliwość.

Źródło: Dziennik Zachodni

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Telefoniczni oszuści atakują - Nie oddzwaniaj na podejrzane numery!