PODPOWIEDZI:

Sony o wstecznej kompatybilności kontrolerów z PS4 na PlayStation 5

Sony o wstecznej kompatybilności kontrolerów z PS4 na PlayStation 5

Sony przedstawiło informacje na temat kompatybilności istniejących już akcesoriów oraz kontrolerów z konsolą PlayStation 5. Wiemy już dzięki temu, że właściciel padów DualShock 4 nie będą mogli np. bawić się z nimi w grach stworzonych z myślą o PS5.

Wsteczna kompatybilność jest zawsze gorącym tematem w pierwszym etapie życia konsoli. Na rynku nie ma wówczas jeszcze zbyt wielu gier na nowy system, tak więc uwaga wielu osób skierowana jest jeszcze w stronę tytułów z poprzedniej generacji.

Z opublikowanego przez Sony krótkiego poradnika dowiadujemy się, w jakim stopniu PlayStation 5 będzie współpracować z akcesoriami oraz kontrolerami zPlayStation 4. Jest to ważne, bowiem w dniu premiery PS5 na konsoli mamy uruchomić co najmniej tysiąc produkcji z PS4, dostępnych w dystrybucji cyfrowej oraz na płytach Blu-ray.

Sony potwierdza, że wszystkie oficjalnie licencjonowane kontrolery do PlayStation 4, takie jak kierownice, joysticki oraz arcade sticki, będą działały bez problemu we wspieranych przez PlayStation 5 tytułach na PS4. Podobnie sprawa wyglądać będzie w przypadku gamepadów. Chodzi tu zarówno o oficjalnego DualShocka 4, jak i pady produkowane przez zewnętrznych partnerów. Na nowej konsoli skorzystamy również z istniejących headsetów, korzystających z połączenia USB lub mini jack.

Kontroler DualSense

PlayStation 5 będzie również kompatybilne z okularami PlayStation VR. Konsola rozpozna wykorzystywane przez nie kontrolery ruchu PlayStation Move wraz z dedykowaną przystawką Aim Controller. Nieco inaczej sprawa wyglądać ma w przypadku kamery PS4. Podłączymy ją do nowego systemu, ale tylko przy użyciu specjalnego adaptera. Sony zapowiedziało, że będzie on dostępny za darmo dla wszystkich zainteresowanych, ale nie podało jeszcze informacji, jak i gdzie go dostaniemy.

Padów DualShock 4 i innych starszy kontrolerów nie użyjemy jednak w grach stworzonych wyłącznie z myślą o PlayStation 5. Konsola zwyczajnie ich nie rozpozna. Obostrzenie to dotyczy zapewne wszystkich tytułów, bez względu na to, czy zostały stworzone przez Sony, czy pojawią się też równocześnie na innych platformach sprzętowych. Sony twierdzi, że chce, by gracze i deweloperzy skorzystali z unikalnych właściwości padów DualSense, zwłaszcza z nowej haptycznej wibracji.

Przypomnijmy, że PlayStation 5 zostało zaprezentowane oficjalnie w czerwcu w tego roku. Wciąż nie wiemy, kiedy nowy system pojawi się w sklepach. Branżowi specjaliści spodziewają się, że nastąpi to najprawdopodobniej w połowie listopada. Nie znamy także ceny konsoli. Przecieki z zagranicznych i krajowych sklepów wskazują na to, że PlayStation 5 będzie kosztować 2200 złotych.

Źródło: PlayStation

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Sony o wstecznej kompatybilności kontrolerów z PS4 na PlayStation 5