PODPOWIEDZI:

TikTok i AliExpress zostaną zakazane w Polsce? Rząd zaprzecza

TikTok i AliExpress zostaną zakazane w Polsce? Rząd zaprzecza

Ostatnio dużo mówi się o zbliżającym się wycofaniu TikToka z dystrybucji w Stanach Zjednoczonych. Według plotek na podobny ruch miałaby zdecydować się także Polska. W jej przypadku do TikToka mogłaby dołączyć jednak także popularna aplikacja sklepu AliExpress.

Informacje na ten temat podał po raz pierwszy portal Wirtualna Polska. Według jego dziennikarzy, w Ministerstwie Cyfryzacji przygotowywany jest projekt przepisów, które uderzałyby w TikToka i AliExpress. Szczegóły na ich temat miały zostać wysłane do konsultacji z Ministerstwem Obrony oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Decyzja szczególnie zabolałaby TikToka chwalącego się dwoma miliardami pobrań. Ten niedawno przestał działać w Indiach

Wirtualna Polska twierdzi, że cała operacja przeprowadzana jest w tajemnicy, a informacje na jej temat nie zostały zawarte w internetowym serwisie Rządowego Centrum Legislacji. Co więcej, portal wskazuje na to, że to dopiero początek działań wymierzonych w chińskie serwisy.

AliExpress w ostatnim czasie jest coraz bardziej popularny w Polsce

W tworzonym przez rząd kolegium ds. cyberbezpieczeństwa, w którym zasiadać ma premier oraz szefowie MON, MSW, ABW i Służb Kontrwywiadu Wojskowego, ocenianiami będą dostawcy sprzętu oraz oprogramowania. Kolegium prześwietlać ma podmioty spoza krajów Unii Europejskiej. Jednym z kryteriów oceny będzie poziom ochrony ochrony praw człowiek i obywatela w tych państwach. Dałoby to łatwy pretekst do blokady firm pochodzących z Chin.

Kilka godzin po publikacji artykułu na łamach Wirtualnej Polski, Ministerstwo Cyfryzacji całkowicie zaprzeczyło w komunikacie prasowym rewelacjom portalu, określając je mianem fake newsa. Urzędnicy ministerstwa zapewnili, że rząd nie pracuje nad przepisami, które miałyby umożliwić zablokowanie jakichkolwiek mediów społecznościowych w Polsce (w tym Tik Toka), czy też serwisów sprzedażowych, takich jak AliExpress.

Redakcja WP.pl miała przeinaczyć fakty, bowiem ministerstwo pracuje w tej chwili jedynie nad projektem dotyczącym bezpieczeństwa sieci 5G i nie zajmuje się działaniem mediów społecznościowych lub innych serwisów i aplikacji mobilnych. Co więcej, według urzędników proces legislacyjny przebiega tutaj w przejrzysty sposób i zgodnie z przyjętymi normami. Poszczególne zmiany są konsultowane z zainteresowanymi tematem organizacjami oraz przedsiębiorcami.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, Wirtualna Polska

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
TikTok i AliExpress zostaną zakazane w Polsce? Rząd zaprzecza