PODPOWIEDZI:

YouTube usuwa 2500 kanałów powiązanych z Chinami

YouTube usuwa 2500 kanałów powiązanych z Chinami

Firma Google potwierdziła, że usunęła z serwisu YouTube ponad 2,5 tysiąca kanałów powiązanych z Chinami. Decyzja ta podyktowana była wynikami prowadzonego od wielu miesięcy śledztwa, badającego chińskie wpływy na platformie oraz szerzone na zlecenie komunistycznego rządu kampanie dezinformacyjne.

Według oświadczenia Google spośród dotkniętych czystką kanałów większość zawierała klipy wideo, które można traktować jako zwykły spam, pozbawiony jakichkolwiek podtekstów politycznych. Pewna część służyła jednak także do szerzenia dezinformacji oraz publikowania fałszywych faktów związanych z aktualną sytuacją na świecie. Mowa tu np. o przyczynach pandemii wirusa COVID-19. Drobny procent zawierał też treści, które można uznać za twardą propagandę chińskiego rządu.

Google nie podaje nazw usuniętych kanałów, unika również przytaczania jakichkolwiek przykładów klipów, które zniknęły z platformy. Wiemy jednak, że operacja oczyszczająca serwis została przeprowadzona etapami, od kwietnia do czerwca tego roku. Jest ona wynikiem śledztwa prowadzonego przez wiele miesięcy przez spółkę, w trakcie którego badany był realny wpływ rządu chińskiego na zawartość YouTube'a. Warto dodać, że firma przyglądała się również potencjalnym manipulacjom informacji płynącym z Iranu oraz Rosji.

W warunkach zaostrzającego się konfliktu dyplomatyczno-handlowego na linii Chiny-USA amerykańskie spółki technologiczne i sieci społecznościowe czują coraz mocniejszą presję ze strony administracji prezydenta Trumpa, który chce ograniczyć wpływy Państwa Środka na zachodnie media. Twitter zobowiązał się ostatnio np. do mocniejszej kontroli profili osób i organizacji reprezentujących chiński rząd, a także do walki ze zorganizowanymi kampaniami dezinformacyjnymi. Podobnie czyni też Facebook. Stany Zjednoczone szykują się obecnie do całkowitej blokady TikToka, kontrolowanego przez Chińczyków.

Źródło: Reuters

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
YouTube usuwa 2500 kanałów powiązanych z Chinami