PODPOWIEDZI:

Instagram może szpiegować użytkowników iPhone'ów

Instagram może szpiegować użytkowników iPhone'ów

Dzięki nowej funkcji iOS 14 właściciele iPhone'ów przekonali się, że aplikacja Instagrama może potencjalnie szpiegować swoich użytkowników. Według systemu operacyjnego program otrzymuje bowiem stały dostęp do kamery oraz mikrofonu smartfona.

O sytuacji zaczęły informować osoby posiadające wersję betę nadchodzącego systemu iOS 14, który został pokazany światu podczas konferencji WWDC 2020. OS posiada nową i przydatną opcję, która pozwala śledzić, kiedy aplikacje uzyskują dostęp do konkretnych funkcji lub zawartości smartfona. O fakcie tym informowani jesteśmy pod postacią wyświetlanych na ekranie komunikatów. Pozwoliło to odkryć już między innymi, że wiele popularnych programów uzyskuje dostęp do schowka użytkownika, kopiując znajdujące się w nim dane.

Testerzy szybko zorientowali się, że Instagram korzysta z kamery oraz mikrofonu telefonu i to w chwili, gdy jest to całkowicie zbędne. Indykator dostępu do aparatu pozostaje aktywny nawet wtedy, gdy tylko przeglądamy zdjęcia oraz ulubione profile w serwisie. Wzbudziło to oczywiście spore podejrzenia i obawy przed potencjalną luką bezpieczeństwa, którą z łatwością wykorzystać mogą cyberprzestępcy.

Instagram zaprzecza, by korzystał z kamery iPhone'ów bez pozwolenia użytkowników

W oficjalnym komunikacie dla mediów, przedstawiciel Instagrama potwierdził, że mamy tu do czynienia z błędem programistów. Wbrew temu co podaje iOS, w rzeczywistości aplikacja nie miała dostępu do kamery i nie rejestrowała żadnych materiałów wideo. Serwis zapewnił, że wkrótce usunie usterkę.

Instagram uspokoił przy tym, że nigdy nie korzysta z aparatów bez pozwolenia użytkowników. To jednak nie pierwszy przypadek, gdy duży serwis został przyłapany na podobnej „usterce”. W ubiegłym roku odkryto chociażby, że mobilna wersja Facebooka (do którego należy Instagram) włączała w tle aparat iPhone'ów.

Źródło: The Verge

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Instagram może szpiegować użytkowników iPhone'ów