PODPOWIEDZI:

Apple pozywa twórców aplikacji Prepear za gruszkę w logo

Apple pozywa twórców aplikacji Prepear za gruszkę w logo

Apple jest nie od dziś znany z tendencji do agresywnej obrony własnej marki. Ostatni oficjalny dokument złożony przez prawników giganta może jednak być jednym krokiem za daleko. Firma bowiem, pod groźbą sankcji i pozwu, domaga się od deweloperów aplikacji Prepear natychmiastowego zaprzestania używania przez nich loga w kształcie gruszki...

Prepear to amerykańska aplikacja ułatwiająca planowanie posiłków poprzez wybieranie ich składników oraz wyszukiwanie i zapisywanie odpowiednich receptur. Nazwa programu jest grą słów, w którym drugi człon słowa prepare (ang. przygotować) zastąpiony został angielskim określeniem gruszki – pear. Stąd też deweloperzy wzięli pomysł, by ich logiem został minimalistyczny obrazek tego owocu. Ruch ten jednak wyraźnie nie spodobał się prawnikom Apple'a, dla których wizerunek zielonej gruszki z jednym listkiem jest wyraźnym naruszeniem ich rozpoznawalnego na całym świecie znaku towarowego.

W wysłanym do deweloperów ponad trzystustronnicowym dokumencie prawnicy argumentują, że zagrażają oni własności intelektualnej Apple'a. Ich zdaniem logo wprowadza w błąd konsumentów, którzy mogą pomylić je z logotypem wartej setki miliardów dolarów spółki, a tym samym zaszkodzić jej wizerunkowi. Adwokaci zauważają, że zagrożenie jest realne, bowiem obie spółki operują na tych samych polach działalności biznesowej.

Aplikacja Prepear pomaga zaplanować i przygotować posiłki

Reprezentanci Preapera są zdruzgotani zaistniałą sytuacją, podkreślając, że w firmie pracuje zaledwie pięć osób i nie stać jej na niezwykle kosztowne i praktycznie niemożliwe do wygrania potyczki sądowe z gigantem. Dodajmy, że to nie pierwszy raz, gdy w ostatnich latach Apple zaciekle bronił swoich praw. W ubiegłym roku oskarżył np. jedną z norweski partii politycznych, która miała "czelność" używać loga w kształcie czerwonego jabłka.

Źródło: New York Post

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Apple pozywa twórców aplikacji Prepear za gruszkę w logo