PODPOWIEDZI:

Nowe smartfony Huawei bez szybkich procesorów Kirin

Nowe smartfony Huawei bez szybkich procesorów Kirin

Z powodu ograniczeń nałożonych przez amerykański rząd firma Huawei jest zmuszona do tymczasowego zawieszenia prac rozwojowych nad swoimi mobilnymi procesorami z rodziny Kirin. Koniec produkcji tych dobrze ocenianych i szybkich układów nastąpi w przyszłym miesiącu. Chiński gigant zastąpi je najprawdopodobniej CPU wyprodukowanymi przez firmę Qualcomm.

Układy Kirin były wytwarzane oraz rozwijane od wielu lat przez chińską firmę HiSilicon, w całości należącą do i finansowaną przez Huawei. Producent ogłosił, że z powodu amerykańskich sankcji i ograniczeń 15 września będzie zmuszony do wstrzymania linii produkcyjnych Kirinów. Rzecznik HiSilicon określił zaistniałą sytuację jako niefortunną i trudną do szybkiego odrobienia stratę dla firmy.

Zastopowanie prac nad Kirinami jest bez wątpienia poważnym ciosem wymierzonym w Huawei. Zwłaszcza że procesory te bez problemu konkurowały z produktami innych czołowych producentów chipsetów. Najnowsze układy HiSilicon znalazły się między innymi w recenzowanym przez nas ostatnio Huawei P40 Lite, który wyposażony został w procesor Kirin 810.

HiSilicon nie może dalej pracować nad Kirinami, ponieważ przy projektowaniu oraz produkcji procesorów wykorzystuje sprzęt oraz oprogramowanie amerykańskich firm. Ze względu na sankcję USA dalsza współpraca Chińczyków z deweloperami software'u jest niemożliwa, co unieruchamia linie produkcyjne oraz przerywa dalszą pracę projektową inżynierów.

Huawei musi poszukać alternatywy dla swoich procesorów Kirin

Huawei zmuszony został więc do szybkiej przesiadki na procesory konkurencji. Z tego, co wiemy, spółka najprawdopodobniej nawiąże bliższą współpracę z Qualcommem. Firma chce bowiem sprzedać Chińczykom swoje popularne układy z serii Snapdragon wraz z modemami 5G, które używane są przez czołowych producentów smartfonów na świecie. Według branżowych specjalistów długoterminowy kontrakt zawarty pomiędzy obiema stronami warty będzie nawet około 8 miliardów dolarów.

Huawei może jednak wciąż postawić także na rozwiązania oferowane przez MediaTek lub Samsunga. Obie firmy nie mają jednak w swojej ofercie szybkich i wydajnych układów, które mogą zastąpić najnowsze Kiriny i sprawdziłyby się we flagowych telefonach producenta.

Źródło: Reuters

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Nowe smartfony Huawei bez szybkich procesorów Kirin