PODPOWIEDZI:
Prezenty na Dzień Mamy

Walki gigantów ciąg dalszy – Apple pozywa Epic Games

Walki gigantów ciąg dalszy – Apple pozywa Epic Games

Trwająca od kilku tygodni zażarta walka pomiędzy Apple i Epic Games, w której stawką są między innymi zyski ze sprzedaży oprogramowania i mikrotransakcji w App Store, weszła w kolejny etap. Tym razem sądowe działa wypaliło Apple, które oskarżyło Epic Games o złamanie umów licencyjnych i szkodzenie wizerunkowi firmy.

Przypomnijmy, że pojedynek dwóch spółek rozpoczął się 13 sierpnia, kiedy Epic Games świadomie złamało zasady nałożone przez Apple i Google, niespodziewanie udostępniając nową opcję płatniczą w mobilnej wersji Fortnite. W wyniku tego popularna gra zniknęła z oficjalnych sklepów systemów iOS i Android.

Po tym ruchu Epic od razu pozwało Apple'a, domagając się od firmy obniżenia opłat deweloperskich w App Store i otworzenie ekosystemu iOS dla innych platform sprzedaży oprogramowania. Tydzień później amerykański sąd podjął pierwszą decyzję w sprawie, ograniczając groźby Apple, które wymierzone zostały w Epic Games w reakcji na oskarżenia. Z drugiej strony stwierdził, że Epic Games nie może oczekiwać od Apple'a przywrócenia Fortnite'a do App Store bez całkowitego zastosowania się do regulaminu sklepu.

Gigant z Cupertino nie spoczywa jednak na laurach i złożył własny pozew. Żąda w nim finansowego zadośćuczynienia od Epic za poniesione straty wynikłe ze złamania przez firmę umowy na dystrybucję gier na urządzeniach z iOS-em. Spółka odcina się też od wszelkich oskarżeń o jej rzekome praktyki monopolistyczne.

Prawnicy podkreślają również, że nowa kampania medialna Epica, podczas której producent sparodiował między innymi słynną reklamówkę komputera Apple Macintosh z 1984 roku, przyczyniła się wraz z pozwem do nieodwracalnego uszczerbku na wizerunku firmy. Epic pośrednio oskarżał w niej bowiem spółkę z jabłuszkiem o świadome blokowanie dostępu do swojego hitu graczom, a także próbował zachęcić fanów do bojkotu produktów Apple'a.

Źródło: The Verge

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Walki gigantów ciąg dalszy – Apple pozywa Epic Games