PODPOWIEDZI:

RTX 3000, Z Fold2, Neuralink i Elon Musk - VideoNews #269

RTX 3000, Z Fold2, Neuralink i Elon Musk - VideoNews #269

Targi IFA rozgrywają się pod osłoną maseczek i przy nielicznej publiczności. Mimo to w świecie technologii aż huczy od nowości, głównie tych pokazywanych online. Przeczytajcie o nich w VideoNewsie #269.

W tym tygodniu na stronie zobaczyliście między innymi:

Nie zapomnijcie obserwować Videotesty.pl na Google News oraz w grupie Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • Nintendo wypuściło konsolę... starej generacji. Game & Watch otrzyma grę Super Mario Bros oraz kolorowy ekran. Zestaw do sprzedaży trafi 13 listopada, a o nowej przenośnej konsoli Nintendo więcej pisał Michał Kułakowski.
  • Coraz bliżej elastycznych ekranów w czytnikach e-booków jest TCL. Firma zaprezentowała pojedynczy render NXTPAPER, który ma być lepszy od LCD z 25% lepszym kontrastem i cieńszy o 36%.
  • VIVO tworzy tył smartfonu, który może tracić lub zyskiwać kolor. Wszystko dzięki napięciu elektrycznemu, które pozwala przejść od transparentnego do niebieskiego.
  • ZTE Axon 20 5G to smartfon z nie aż tak niewidzialną kamerą z tyłu. Dzięki AmazTech wiemy, że kamera znajduje się za prostokątem w górnej części ramki i nie jest niewidoczna. 
  • Tymczasem LG pokazało smartfon Wing, który posiada dwa ekrany, z czego jeden z nich zmienia orientację o 90 stopni. Pełną specyfikację poznamy 14 września.

Nvidia rozdaje karty... na rynku kart graficznych

Nvidia zaprezentowała karty graficzne z serii RTX 3000. Przy okazji poznaliśmy nowe technologie jak Nvidia Reflex, która ma zminimalizować opóźnienia w grach dzięki synchronizacji pracy procesora i karty graficznej. Dedykowana opcja pojawi się w grach kompetetywnych dla kart GTX serii 9 i wyższych. Użytkownicy kart RTX skorzystają zaś z opartego o sztuczną inteligencję narzędzia do transmisji na żywo - Nvidia Broadcast. Oprócz zmiany tła AI wyciszy dźwięki otoczenia i będzie śledzić nasz ruch, byśmy pozostali w centrum kadru. 

Nvidia RTX serii 3000 to karty na miarę nowej generacji

Sprawdź cenę RTX 2080 Super!

Nowe karty Nvidii działają na architekturze Ampere - o 1,9 raza lepszej efektywności energetycznej Ray Tracingu oraz 2-krotnym wzroście wydajności. Najmocniejszy RTX 3090 (następca Titanów) zaoferuje 10496 rdzeni CUDA i 24 GB pamięci VRAM GDDR6X 384-bit. Producent obiecuje płynną rozgrywkę w 8K przy Ray Tracingu, ale gdyby brakowało mocy, drugą kartę połączymy w ramach NV Link SLI. Do sprzedaży sprzęt trafi 24 września w cenie 7029 złotych

RTX 3080 będzie mocniejszy niż 2080 Ti

Znacznie przystępniejsze cenowo będą RTX 3080 i 3070. Droższa trafi do sprzedaży 17 września w cenie 3279 złotych. Zaoferuje 8704 rdzeni CUDA oraz 10 GB pamięci VRAM GDDR6X 320-bit. Wyglądem nawiązuje do największego brata, choć nie połączymy drugiej karty. Z kolei dobrą kartą pod 1440p może być RTX 3070, które otrzyma 8 GB VRAM GDDR6X 256-bit. 5888 jednostek CUDA składa się na około 60% lepsze wyniki niż RTX 2070.

Więcej przeczytacie tutaj: Nvidia zostawia w tyle AMD i pokazuje nowe karty GeForce RTX 3000

Samsung Galaxy Z Fold 2 - elastyczność w praktyce

Najnowsze urządzenie Samsunga pojawi się w Polsce w cenie 8799 zł. Za te pieniądze otrzymamy konstrukcję ulepszoną o większe ekrany - 6,23 cala na froncie i 7,6 cala 120 Hz po rozłożeniu. Całość zasili procesor Snapdragon 865+ i 12 GB RAM-u. Zrezygnowano ze sporego wcięcia obecnego w pierwszej generacji i postawiono na niewielki otwór, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Nowości zastosowano też w ogólnej konstrukcji. 

Galaxy Z Fold2 oferuje ekran rozkładany niczym laptop

Samsung Galaxy Z Fold2 taniej w przedsprzedaży!

Nowy zawias pozwala na utrzymanie konstrukcji w pozycji przypominającej laptopa między 75 a 115 stopniami. Pozwala to nie tylko robić zdjęcia nocne bez statywu, ale też i dzielić widok aplikacji między dwie połowy. Niższą cenę uzasadniają niewielkie zmiany w bateriach (pojemność nieco wzrosła do 4500 mAh), mniejsza ilość pamięci na pliki (256 vs 512 GB) oraz niewiele ulepszony zestaw aparatów z tymi samymi matrycami z tyłu. 

Więcej o najnowszym smartfonie Samsunga: Elastyczność na nowo - Samsung Galaxy Z Fold 2 pokazany!

Neuralink coraz bliżej realnego świata

Elon Musk zaprezentował ulepszenia w projekcie Neuralink. Nowy chip będzie instalowany nie za uchem, a na czubku głowy. Dzięki grubości 8 milimetrów powinien skryć się pod czaszką, a według Muska nie będzie potrzebne znieczulenie przy jego montażu. W przyszłości operację ma wykonywać robot bez asysty ze strony człowieka, a operacja nie zajmie całego dnia. 

W przyszłości Neuralink zamontuje nam robot

Nowy implant zapewni dzień pracy na jednym ładowaniu, a naładujemy go bezprzewodową ładowarką. Poza obsługą innych urządzeń i chociażby przywoływaniem Tesli siłą myśli, rozwiązanie ma pomagać w leczeniu chorób psychicznych oraz ruchowych. Elon Musk zapewnia, że chip uratuje nas przed sztuczną inteligencją, choć ostatecznie może się z nią łączyć.

Więcej o Neuralink: Leczenie depresji czy telepatycznie przywoływana Tesla? Czym będzie Neuralink?

Nowe procesory Intela jedenastej generacji

Modele Tiger Lake powalczą z najnowszymi mobilnymi Ryzenami serii 4000. Nowa architektura Willow Cove zaoferują zintegrowaną grafikę w nowej budowie Xe. Unowocześnienia spodziewajmy się w kwestii łączy - najnowsze procesory zaoferują Thunderbolt 4 oraz USB 4. Ciekawostką jest akcelerator sztucznej inteligencji, który pozwoli wyciszać dźwięki otoczenia z mikrofonu czy dodawać tło podczas wideokonferencji. 

Intel Tiger Lake zaoferują sztuczną inteligencję w pakiecie

Procesory polepszą nie tylko codzienną pracę, ale i rozrywkę dzięki systemowemu wsparciu Dolby Vision. Producent zapewnia, że na nowej karcie graficznej uda się uruchomić Hitmana 2 w 1080p. Do laptopów podepniemy monitor 8K lub nawet 4 monitory 4K HDR. Najlepsze urządzenia z nowymi procesorami Intela otrzymają oznaczenie Intel Evo.

Technologia zmienia polskie drogi

Już od grudnia kierowcy będą mogli jeździć z prawem jazdy. Od 5 grudnia podczas kontroli drogowej dokument nie będzie wymagany, a w razie potrzeby policjanci otrzymają go od nas przez aplikację mObywatel. To kolejny etap pozbywania się dokumentów z szafek aut - od 1 października 2018 roku nie potrzebujemy dowodu rejestracyjnego podczas kontroli.

Prawo jazdy z poziomu telefonu pojawi się już niebawem

Tymczasem z polskich autostrad mogą znikać bramki. Wszystko za sprawą Krajowej Administracji Skarbowej, która przejęła kontrolę nad losem opłat drogowych. Na polskich drogach pojawią się winiety oraz opłaty przez GPS za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Videotolling okazał się zdaniem KAS nieefektywny. Być może będziemy zmuszeni do posiadania nowego urządzenia, a jeśli nie będziemy jeździć często - naklejki.

Robot leniwiec walczy ze zmianami klimatu

Niesamowicie wolnego robota zaprojektowali naukowcy z politechniki w Georgii. Magnus Egerstedt po wyjeździe do Kostaryki postanowił stworzyć powolnego robota, którego celem jest analiza jakości powietrza oraz obserwacja przyrody w Ogrodzie Botanicznym w Atlancie. Aby do niej doszło, zamontowano linę o długości 33 metrów.

Robot nie wygląda dokładnie jak leniwiec, a to ze względu na aparaturę do pomiaru wilgoci i zanieczyszczenia powietrza. Dzięki wolnemu ruchowi jego pomiar energii jest stosunkowo niewielki. Jedyny moment, w którym Slothbot przyspiesza to ten, gdy musi odzyskać energię za pomocą paneli solarnych. Po testach rozwiązanie zostanie zabrane do Ameryki Południowej, by analizować życie zagrożonych gatunków żab i wpływ zanieczyszczenia na orchidee. 

Przeczytaj także:

Źródło:

blog comments powered by Disqus
RTX 3000, Z Fold2, Neuralink i Elon Musk - VideoNews #269