PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Epic pozywa, Microsoft Surface Duo, karta graficzna Intela - VideoNews #266

Epic pozywa, Microsoft Surface Duo, karta graficzna Intela - VideoNews #266

Choć w większości kraju temperatura oscyluje w granicy 30 stopni Celsjusza, to w świecie technologii w wielu miejscach wrze. Epic Games walczy z Apple i Google, Intel chce wejść z przytupem na rynek kart graficznych, a jazdę hulajnogą może uprawomocnić... Ministerstwo Sprawiedliwości. To wszystko w 266. odcinku VideoNewsa.

W tym tygodniu na naszej stronie zobaczyliście między innymi:

Aby być z naszą aktywnością na bieżąco, wpadaj na grupę Testerzy Videotestów na Facebooku oraz obserwuj Videotesty.pl na Google News!

Krótkie informacje

  • Google Lens tuż przed rokiem szkolnym zyskało nową funkcję. Na bazie zakupionego przez firmę start-upu Socratic smartfony mogą rozwiązywać równania po ich zeskanowaniu, a także pokazać drogę dojścia do odpowiedzi.
  • Google udostępnia też wspólne pianino - narzędzie online, na którym może zagrać kilka osób jednocześnie, a każda z nich wybierze swój instrument. 
  • Photoshop będzie oznaczał przerobione zdjęcia ukrytymi danymi, które nie będą praktycznie możliwe do usunięcia. Rozwiązanie od Content Authenticity Iniciative ma pojawić się wewnątrz mediów społecznościowych, by skutecznie identyfikować i oznaczać fotografie z zaawansowaną historią edycji.
  • Na rynku pojawi się Xbox Series S - tańsza wersja konsoli Microsoftu zapowiadana w plotkach. Wiemy to po wyglądzie pudełka sklepowego z kontrolerem do konsol najnowszej generacji.
  • Instagram zapomniał usunąć zdjęcia i prywatne wiadomości użytkowników... przez rok. Dawne pliki mogliśmy znaleźć w paczce, którą dało się pobrać po 2018 roku.

Epicka przeszkoda dla Apple i Google

W mobilnej wersji Fortnite koszt waluty w grze zmniejszył się w czwartek o 20%. Stało się to dzięki wprowadzeniu zewnętrznej metody płatności, która obchodzi Apple Pay i Google Pay, nie dając zarobić na nich tym firmom. Pierwsze zareagowało Apple, które usunęło Fortnite ze sklepu, tłumacząc to naruszeniem regulaminu platformy. Epic Games szybko odpowiedziało 60-stronnicowym pozwem oraz manifestem nawiązującym do reklamy z 1984 roku. 

Metoda płatności w Fortnite zakłada "obniżkę" dla korzystających z metod Epica

Wtedy to Apple podważało monopol IBM na rynku komputerów osobistych spotem nawiązującym w swojej aranżacji do indoktrynacji znanej z książki George'a Orwella pt. 1984. Do blokady dołączył Google, a Epic Games wystosował pozew w Stanach Zjednoczonych także przeciwko tej firmie. To wszystko pokrywa się ze procedurą kontrolną, jaką rozpoczęła Komisja Europejska, które chce zwalczać monopole oraz skargami Spotify oraz Hey (klienta e-mail).

Pierwszy telefon Microsoftu od 5 lat... tak jakby

Bez NFC i ze Snapdragonem 855, za to z dwoma ekranami PixelSense Fusion 5,6 cala o aspekcie 4:3. Microsoft Surface Duo to urządzenie, które zadziała jako smartfon, choć ma dwa ekrany i zawias 360-stopniowy. Skoro dwa ekrany, to i dwie aplikacje jednocześnie, a także szybkie skróty pozwalające uruchamiać je jednocześnie. Da się też rozciągnąć jedną aplikację między dwa ekrany, co pokazano na przykładzie aplikacji z książkami.

Microsoft Surface Duo pozwoli obsłużyć dwie aplikacje jednocześnie

Zobacz ofertę na LG G8X z etui Dual Screen!

Urządzenie pracuje pod kontrolą Androida z nakładką Microsoftu. Nie będzie to lider benchmarków - 6 GB RAM-u i maksymalnie 256 GB pamięci UFS 3.0 to żadna potęga. Urządzenie ma za to pozowlić na przenoszenie pracy bezpośrednio z komputera na ekrany tabletu. Na ten moment Surface Duo pojawi się wyłącznie w Stanach Zjednoczonych i jest dostępny w przedsprzedaży w cenie 1400 dolarów. 

Za projekt prawa hulajnogowego bierze się... Ministerstwo Sprawiedliwości

Jak mówi Dziennik Gazeta Prawna, ten niecodzienny obrót sytuacji to efekt niezadowolenia resortu sprawiedliwości wolnym tempem procesowania ustawy. Ta od czterech lat jest procedowana i co kilka miesięcy pojawia się kolejna poprawka. Według najnowszej Urządzenia Transportu Osobistego mają być traktowane jak rowery. Jedynym nowym wymogiem dla UTO, jaki się w niej pojawił, jest obecność świateł. Długość pojazdu nie ulegnie zmianie mimo wielu sugestii.

Hulajnogi w Polsce poruszają się bez regulacji prawnych

Zobacz aktualną cenę hulajnogi Xiaomi MiJia M365!

Nie pojadą nimi osoby poniżej 12. roku życia. Maksymalne prędkości to 25 km/h na ścieżce rowerowej, do 20 km/h na drodze, gdy ścieżki nie ma i tylko 8 km/h na godzinę na chodniku, z pierwszeństwem pieszych. Dozwolone będzie przewożenie ładunku, jeśli tylko ten będzie odpowiednio zabezpieczony. Niedostosowane do ograniczeń pojazdy będziemy mogli używać przez 6 miesięcy od ich kupna i jeśli ich nie zmodyfikujemy, przejazd będzie nielegalnie. 

Intel szykuje karty graficzne

Firma podzieliła się pierwszymi detalami na temat kart graficznych Xe opartych o architekturę Xe-HPG.  To część z nowej architektury, którą producent zeskaluje zarówno do tanich kart niskonapięciowych jak i do superwydajnych jednostek obliczeniowych. Konsumenckie warianty zobaczymy dopiero w przyszłym roku.

Architektura Xe Intela ma być łatwo skalowana do różnych klas sprzętu

Wiemy, że chipsety skorzystają z kości pamięci GDDR6. Nowa architektura obsłuży też w całości śledzenie promieni. Niestety, firma nie podzieliła się innymi detalami. Karty zobaczymy na rynku w 2021 roku, a ich produkcją zajmie się zewnętrzna firma. 

Cegła ma moc... a właściwie to prąd

Domowe cegły mogą w przyszłości stać się źródłem energii dla wielu inteligentnych domów. Wszystko dzięki serii reakcji chemicznych, jakie wywołali naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis. Dzięki porowatej strukturze i mocnemu materiałowi łatwiej o przewodzenie energii, tak samo jak łatwiej o zachowywanie ciepła. Przez minimalne otwory naukowcy przepuścili serię gazów. We wnętrzu cegły gaz wszedł w reakcję z hematytem - substancją odpowiedzialną za czerwony kolor w budulcu.

Cegły zmieniają swój kształt i kolor, by przenosić elektryczność

W rezultacie powstało polimerowe nanowłókno o nazwie PEDOT. Z wysoką skutecznością transportuje ono prąd, przez co cała cegła pełni funkcję superkondensatora - gromadzi stosunkowo dużo energii, ale musi ją szybko wyemitować. Na razie pojemność jest nieduża, a po naładowaniu ich ładunkiem elektrycznym były one w stanie zaledwie podświetlić diodę LED, ale to obiecujący krok w przyszłość.

Huczne 10-lecie Xiaomi

Firma hucznie obchodziło 10-te urodziny. Z tej okazji pokazała między innymi telewizor z przezroczystym wyświetlaczem - 55-calowy Mi TV LUX OLED. Nie do końca transparentnym - efekt przypomina matową szybę. Wszystkie podzespoły telewizora ukryto w jego podstawie. Udało się osiągnąć kontrast na poziomie 150000:1 oraz odświeżanie 120 Hz. Wszystko w cenie 27 tysięcy złotych.

Transparentny telewizor od Xiaomi

Poza tym Xiaomi pokazało smartfon Mi 10 Ultra, który niestety nie pojawi się w Polsce. Ma on ekran AMOLED z odświeżaniem 120 Hz. Baterię naładujemy ładowarką 120W, dzięki czemu w 5 minut odzyskamy 43% energii, a w 23 minuty napełnimy baterię od zera. Ponadto smartfon obsłuży 50W bezprzewodowe ładowanie. 120 to także powiększenie cyfrowe zoomu. 

Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: 

Źródła:

blog comments powered by Disqus
Epic pozywa, Microsoft Surface Duo, karta graficzna Intela - VideoNews #266