PODPOWIEDZI:

POCO F2 Pro vs realme X3 Superzoom - Porównanie niszczycieli flagowców

Xiaomi po dwóch latach od premiery powraca na rynek z marka POCO. Czasy się zmieniły, a POCO F2 Pro ma silna konkurencje ze strony debiutantów na polskim rynku. To realme, które modelem X3 Superzoom chce zawalczyć o serca mobilnych graczy i fotografów. Zobaczcie starcie telefonów do 2500 złotych.

VS

Sektor smartfonów do 2500 złotych był nieco pominięty, ale w końcu zagospodarowały go chińskie marki. Realme X3 Superzoom ma byc propozycja dla tych, którym znudziły się dostępne na rynku opcje. POCO F2 Pro z kolei wypełnia niszę, którą dotychczas gospodarował Mi 9 od Xiaomi. Obydwa mierzą się ze sobą, by walczyć o prym w przedziale do 2500 złotych. 

Sprawdź cenę testowanych smartfonów:

POCO F2 Pro 6/128 GBrealme X3 Superzoom 12/256 GB
POCO F2 PRO oferta dla ciebie euro.com.plrealme X3 Superzoom oferta dla ciebie euro.com.pl

Jakość wykonania smartfonów

W starciu telefonu ciężkiego i cięższego wygrywa ten ważący więcej. POCO F2 Pro reprezentuje lepszą jakość wykończenia, przede wszystkim przez boczną, metalową ramkę. W realme, nawet jeśli te zrobiono z metalu, to tego nie czuć. Ponadto, pomimo nieco większego rozmiaru, zaoblenie orazmniejsze ramki dookoła ekranu POCO sprawiają, że korzystanie z niego jest przyjemniejsze (choć to nadal ogromny telefon).

POCO F2 Pro jest lepiej wykonany od realme

Obydwa telefony mają odstające aparaty, ale to realme kołysze się na boki. POCO F2 Pro, dzięki sporej wyspie na środku, nie ma tego problemu. Urządzenia wyposażono w matowe szkło z tyłu, dzięki czemu nie trzeba ich tak często czyścić. Mimo predyspozycji, żadne z nich nie posiada certyfikatu wodoodporności. Za to tylko jedno posiada gniazdo słuchawkowe i jest to POCO.

POCO z boku ma czerwony przycisk, realme - czytnik linii papilarnych

Na boku realme X3 Superzoom znajdziemy przycisk - czytnik linii papilarnych, który jest dość podłużny. Przede wszystkim zaś ma dobry klik i ostre krawędzie (można zaliczyć nieprzyjemny dotyk). Smartfon rekompensuje te wrażenia lepszym klikiem przycisków głośności. W POCO te przemieszczają się na boki. Za to na boku nie ma czytnika linii papilarnych, bo ten skrył się pod ekranem. I to takim, który wygląda lepiej. Mniejsze ramki i brak wcięcia dodają uroku płaskiej tafli. 

Porównanie ekranów

Obydwa telefony posiadają matryce o rozdzielczości Full HD+. Różni je natomiast technologia i częstotliwość odświeżania:

ParametrPOCO F2 Prorealme X3 Superzoom
Rozmiar ekranu6,67"6,6"
Rozdzielczość2400x10802400x1080
Zagęszczenie395 ppi399 ppi
TechnologiaSuper AMOLEDIPS LCD
Odświeżanie60 Hz120 Hz
HDRtak, HDR 10+takW zależności od preferencji będziecie musieli dokonać poważnego wyboru i skazać się na kompromis. Na korzyść realme X3 Superzoom przemawia czestotliwość odświeżania 120 Hz. W ustawieniach znajdziemy opcje 60, 120 Hz lub automatycznego dopasowywania. Niestety, przez te opcje cierpi reszta parametrów. Jasność maksymalna jest przeciętna. Kontrast jest znacznie mniejszy niż w POCO, a kolory zdecydowanie mniej żywe. Nie dziwią wiec przeciętne katy widzenia.

Liczba ustawień ekranu w POCO F2 Pro przewyższa tę z realme X3 Superzoom

Znacznie lepiej prezentuje się POCO F2 Pro. Jasność jest znacznie większa i daje pewność w jasnym słońcu. Kolory są znacznie żywsze, a opcje ich dopasowania — zdecydowanie głębsze. Lepiej prezentowały się materiały w HDR-ze, jak i biele oraz czernie. Jedynym większym problemem jest efekt różowienia ekranu przy ostrych kątach widzenia. Ekran POCO F2 Pro ma tylko 60 Hz. Mimo to stanowi czołówkę wśród smartfonów do 2500 złotych.

Porównanie ekranów POCO i realme

Porównanie jakości dźwięku w POCO i realme

To kolejna kategoria, w której jeden telefon dominuje. Przede wszystkim POCO F2 Pro oferuje gniazdo słuchawkowe, którego nie znajdziemy w realme. Do tego ma znacznie lepszy głośnik mono. Jego donośność przewyższa to, co oferuje większość konkurencji w tym przedziale cenowym, choć na pewno nie jest on tak czysty jak w Huawei P30 Pro. Niemniej głębia basu i solidne wysokie tony plasują POCO wysoko.

Realme X3 Superzoom ma czego się uczyć, bo dźwięk przez niego produkowany jest płytki i nie tak głośny. Nie doświadczycie tu szerokiego spektrum dźwięków, a brak głębi w basie jest dość wyczuwalny.

Gniazdo słuchawkowe POCO F2 Pro kryje się w górnej części

Przy grze na słuchawkach bezprzewodowych sytuacja się wyrównuje i trudno o jednoznacznego lidera. Obydwa smartfony obsługują zarówno kodeki AAC, jak i AptX HD, przez co jakość dźwięku jest na dobrym poziomie. W starciu gniazdo słuchawkowe kontra przejściówka wygrywa POCO F2 Pro - po prostu przetwornik dający dźwięk bezpośrednio do słuchawek radzi sobie lepiej.

Wydajność POCO F2 Pro i realme X3 Superzoom

Producenci postanowili znaleźć cięcia w budżecie w zupełnie innych miejscach:

POCO F2 Prorealme X3 Superzoom
ProcesorQualcomm Snapdragon 865 7nmQualcomm Snapdragon 855+ 7nm
Rdzenie1x 2,84 GHz + 3x 2,42 GHz + 4x 1,80 GHz1x 2,96 GHz + 3x 2,42 GHz + 4x 1,78 GHz
Układ graficznyAdreno 650Adreno 640 (700 MHz)
RAM6 GB LPDDR4X12 GB LPDDR4X
Pamięć na pliki128 GB UFS 3.1256 GB UFS 3.0

Jeśli chodzi o codzienną wydajność, to obydwa urządzenia uruchamiają aplikacje bardzo szybko. Niewielka korzyść wypada na rzecz POCO, zapewne z tytułu nowszego procesora. Temperatury urządzenia od Xiaomi także są niższe niż u konkurencji, a po trzykrotnym uruchomieniu Antutu Benchmark temperatura jest o 4 stopnie niższa niż w X3 Superzoom. Smartfon od Realme mimo układu chłodzenia stawał się nieprzyjemnie ciepły podczas intensywnych zadań.

Porównanie wyników benchmarków
POCO F2 ProRealme X3 Superzoom
POCO F2 Pro - wynik w Antutu Benchmark - trzecia próbaWynik POCO F2 Pro w 3D MarkPOCO F2 Pro Geekbench 4POCO F2 Pro i Geekbench 5Androbench POCO F2 ProRezultat realme x3 superzoomrealme x3 superzoom w 3D MarkWynik realme X3 Superzoom Geekbench 4Geekbench 5 na realme x3 superzoomrealme X3 Superzoom w Androbench
Antutu Benchmark - trzecia próba na POCO F2 Pro Wynik 3D Mark na POCO F2 ProWynik Geekbench 4 na POCO F2 ProWynik Geekbench 5 na POCO F2 ProWynik Androbench na POCO F2 Pro Antutu Benchmark na realme X3 Superzoom - trzecia próbaWynik 3D Mark na realme X3 Superzoom Wynik Geekbench 4 na realme X3 SuperzoomWynik Geekbench 5 na realme X3 SuperzoomWynik Androbench na realme X3 Superzoom


W teście ogólnej szybkości uruchamiania zadań smartfony spisały się następująco:

TestPOCO F2 Prorealme X3 Superzoom
Czas po pierwszym okrążeniu01:1401:46
Czas po drugim okrążeniu (łączny)02:29 (+01:15)02:07 (+00:21)

To, w czym realme dominuje, to utrzymywanie aplikacji w RAM-ie. Różnica jest znaczna i do czynności bezproblemowo wrócimy nawet po kilku godzinach. Zupełnie inaczej sytuacja prezentuje się w POCO, który ma tendencje do szybkiego wyrzucania programów z RAM-u, którego 3 z 6 GB są angażowane przez system. Na rynku jest wersja z 8 GB szybszej pamięci operaycjnej i zapewne to pozwala korzystać z telefonu z większą wygodą.

POCO UI vs Realme UI

Obydwa telefony po wyjęciu z pudełka pracowały na Androidzie 10 z czerwcowymi poprawkami bezpieczeństwa. Przez czas testów smartfonów nie otrzymałem aktualizacji od żadnego z producentów. 

Smartfony odblokujemy na dwa sposoby - czytnikami linii papilarnych oraz poprzez rozpoznawanie twarzy. Nie rekomenduję drugiej metody na żadnym z urządzeń. Na obydwu smartfonach skonfigurujemy je w maseczce, a poza tym nie są zbyt precyzyjne i działają raczej wolno jak na cenę urządzeń. Lepiej skorzystać z czytnika linii papilarnych, który celniej spisuje się w POCO F2 Pro.


Przeczytaj inne recenzje: 


Same nakładki oferują bardzo podobny zestaw funkcji. Realme UI wykazuje się większą swobodą personalizacji, pozwalając na zmianę kształtu i rozmiaru ikon. Poza tym obydwa smartfony mają funkcje personalizacji ekranu głównego, które pozwalają zmieniać liczbę ikon, dodać widżety i edytować przejścia między ekranami. Obydwa posiadają też wysuwaną szufladę z aplikacjami, a tę w POCO sortuje sztuczna inteligencja (co działa przeciętnie). 

POCO F2 Pro i realme X3 Superzoom - ustawienia

Smartfony oferują szereg aplikacji zastępujących produkty Google (poza SMS-ami i rozmowami). Większość z nich ma wiele przydatnych funkcji, choć nie są rozbudowane bardziej niż programy do pobrania ze sklepu Play. Dobrze prezentują się responsywnie działające galerie z szybkim dostępem do edycji zdjęć. 

Listy uruchomionych aplikacji w POCO i realme wyglądają zgoła odmiennie

W codziennym użytkowaniu przyznaję remis i wybór pozostawiam waszym preferencjom. Co prawda irytowały mnie takie ograniczenia nakładki POCO, jak limit skrótów na pasku powiadomień bez opcji ich zmiany, niemniej są to małe problemy, które nie powinny przesłaniać wyboru któregokolwiek z telefonów.

Moduły łączności w POCO i realme

Jedyną istotną przewagą POCO F2 Pro jest obecność radia FM, którego próżno szukać w realme X3 Superzoom. Próżno szukać tu slotu na karty pamięci, ale pamięciowo lepiej wypada realme, które posiada 256 GB na pliki użytkownika (w F2 Pro jest to 128 GB).

Obydwa smartfony mają slot na dwie karty Nano SIM

Obydwa smartfony pozwalają na bezproblemowe, głośne i wyraźne połączenia. Żaden z nich nie gubi się podczas nawigowania i potrafią dynamicznie reagować na zmiany kierunku. Łączenie się za pomocą Wi-Fi 6 w POCO i Wi-Fi 5 w realme także nie stanowi problemu, podobnie jak obsługa płatności zbliżeniowych poprzez NFC. Jednocześnie przy połączeniu się z LTE realme nagrzewał się mocniej i szybciej.

Jakość zdjęć oraz video w POCO F2 Pro i realme X3 Superzoom

Producenci poszli w dwa kompletnie od siebie odmienne kierunki, jeśli chodzi o implementację aparatów, choć jest też kilka punktów stycznych:

POCO F2 Prorealme X3 Superzoom
Aparat główny64 Mpix f/1.9, PDAF, 26mm64 Mpix f/1.8, PDAF, 26mm
Obiektyw ultraszerokokątny13 Mpix f/2.4, 123˚8 Mpix f/2.3, 119˚
Aparat makro5 Mpix f/2.42 Mpix f/2.4
Czwarty aparat2 Mpix f/2.4 Czujnik głębi8 Mpix f/3.4, 124mm, 5x zoom cyfrowy
Aparat(y) przedni(e)20 Mpix f/2.2 (wysuwany)32 Mpix f/2.5 + 8 Mpix f/2.2, 105˚ (ultraszeroki)
Video8K/24 FPS, 4K/60 FPS, stabilizacja cyfrowa4K/60 FPS, stabilizacja cyfrowa

Aplikacje do aparatów wyglądają niemalże identycznie. Na dole znajdziemy opcje, pomiędzy którymi nawigujemy na lewo i na prawo. Obydwa smartfony na wierzchu posiadają przełączniki HDR oraz sztucznej inteligencji. POCO wyróżnia tryb profesjonalny dostępny także podczas nagrywania video, który pozwala wybrać punkt pomiaru balansu bieli, ostrości, a także ISO i czas migawki. Co więcej, da się to zrobić na trzech obiektywach (odpada sensor głębi).

Ze zdjęć z obydwu smartfonów będziecie zadowoleni. Zarówno POCO, jak i realme rzucają rękawicę Huawei'owi P30 Pro i nie muszą się wstydzić (chyba że braku stabilizacji na głównym obiektywie). Co prawda smartfony przesycają fotografie, ale nie w sposób dyskwalifikujący. Poza tym trudno w porównywarce smartfonów znaleźć telefon, który tego nie robi. 

POCO F2 Pro z HDR-em w pochmurny dzieńTryb HDR w realme w pochmurny dzień POCO F2 Pro - tryb HDR w przycienionych warunkachrealme X3 Superzoom w ciemnej scenerii z HDR-emZdjęcie z POCO F2 Pro bez HDR-urealme X3 Superzoom bez HDR-uPOCO F2 Pro z HDR-em pod słońcerealme X3 Superzoom z HDR-em pod słońce
Tryb HDR POCO F2 Pro - f/1.9, ISO 50, 1/100sTryb HDR realme X3 Superzoom - f/1.8, ISO 100, 1/102sTryb HDR w POCO F2 Pro - f/1.9, ISOTryb HDR w realme X3 Superzoom - f/1.8, ISO 200, 1/50sPOCO F2 Pro bez HDR-u - f/1.9, ISO 174, 1/50srealme X3 Superzoom bez HDR-u - f/1.8, ISO 50, 1/100sPOCO F2 Pro z HDR-em - f/1.9, ISO 50, 1/658srealme X3 Superzoom z HDR-em - f/1.8, ISO 100, 1/1229s

Szczegółowość matryc jest na podobnym poziomie, tak samo jak rozpiętość tonalna zdjęć. Z balansem bieli nieco lepiej radzi sobie POCO F2 Pro, choć jego HDR jest nieco bardziej dramatyczny niż realme X3 Superzoom. Obydwa smartfony mają problem z przepalaniem kadru oraz agregowaniem cieni w jednolite plamy. Na szczęście obydwa pozwalają zrobić zdjęcia .raw. Lepiej z domyślnym ustawianiem parametrów radzi sobie POCO, ma także mniej nachalną sztuczną inteligencję.

POCO F2 Pro - zdjęcie z HDR-em przy użyciu ultraszerokiego kątarealme X3 Superzoom z ultraszerokokątnym obiektywem i HDR-emPOCO F2 Pro - ultraszeroki obiektyw pod światłorealme X3 Superzoom - pod światło obiektywem ultraszerokokątnymPOCO F2 Pro ultraszeroki kąt w trybie automatycznym nocąrealme x3 superzoom w trybie automatycznym nocąrealme X3 Superzoom obsługuje tryb nocny przy zdjęciach ultraszerokokątnych
POCO F2 Pro - obiektyw ultraszerokokątny z HDR-em - f/2.4, ISO 344, 1/33srealme X3 Superzoom - obiektyw ultraszerokokątny z HDR-em - f/2.3, ISO 300, 1/33sPOCO F2 Pro - ultraszeroki obiektyw, tryb auto - f/2.4, ISO 50, 1/156srealme X3 Superzoom  - ultraszeroki obiektyw, tryb auto - f/2.3, ISO 100, 1/310sPOCO F2 Pro - ultraszeroki obiektyw nocą - f/2.4, ISO 524, 1/20srealme X3 Superzoom - ultraszeroki obiektyw nocą w trybie auto - f/2.3, ISO 1100, 1/20srealme X3 Superzoom - ultraszeroki obiektyw w trybie nocnym - f/2.3, ISO

Realme odzyskuje pole, jeśli chodzi o obiektywy dodatkowe. Jego obiektyw ultraszerokokątny obsługuje tryb nocny oraz po prostu wygląda lepiej. Zdjęcia mają mniej szumów oraz więcej detali, mniejszy jest przy tym efekt rybiego oka i rozmycia brzegów kadru. Tak czy inaczej, zdjęcia nocą nie są zbyt dobre. Za dnia efekty są przyzwoite, ale wydają się być gorsze niż te w Huawei'u P30 Pro.

10-krotny zoom cyfrowy w POCO F2 Pro10-krotny zoom hybrydowy w realme X3 Superzoom5-krotny zoom POCO F2 Prorealme x3 superzoom powiększenie 5-krotne5-krotny zoom na detal w realme X3 Superzoomrealme X3 Superzoom - detal w 10-krotnym powiększeniurealme X3 Superzoom - 10-krotne powiększenie10-krotne zbliżenie na neon w realme X3 Superzoomrealme X3 Superzoom - zdjęcie z obiektywu głównego60-krotny zoom z realme X3 Superzoom
10-krotny zoom cyfrowy w POCO F2 Pro - f/1.9, ISO 65, 1/100s10-krotny zoom hybrydowy w realme X3 Superzoom - f/3.4, ISO 100, 1/33s5-krotny zoom cyfrowy w POCO F2 Pro - f/1.9, ISO 315, 1/50s5-krotny zoom optyczny w realme X3 Superzoom - f/3.4, ISOrealme X3 Superzoom - 5x zoom - f/3.4, ISO 100, 1/690srealme X3 Superzoom - 10x zoom - f/3.4, ISOrealme X3 Superzoom - 10x zoom - f/3.4, ISO 200, 1/50srealme X3 Superzoom - 10x zoom - f/3.4, ISO 300, 1/33srealme X3 Superzoom - zdjęcie z obiektywu głównego - f/1.8, ISO 100, 1/2571srealme X3 Superzoom z 60-krotnym powiększeniem - f/3.4, ISO 100, 1/835s

Ciekawie wygląda sytuacja z zoomem. Jak sama nazwa wskazuje, realme X3 Superzoom ma obiektyw pozwalający na 60-krotne powiększenie cyfrowe, a 5-krotne optyczne. Z miejsca wygrywa rywalizację z POCO F2 Pro, który powiększenia nie ma, jednak i w starciu z P30 Pro nie musi się niczego wstydzić. Przy pięciokrotnym zoomie widać sporo detali, nie wyostrza niepotrzebnie kadru, ten nie traci zbytnio barw. Przy 10-krotnym zoomie efekt jest mniej spektakularny - pojawiają się zniekształcenia i sztuczne wyostrzanie widoczne już na smartfonie.

Zdjęcia makro
Tryb makro w POCO F2 Pro - zbliżenie na kwiatrealme X3 Superzoom i zdjęcie makroPOCO F2 Pro - tryb makro nocąTryb makro nocą z realme X3 SuperzoomPOCO F2 Pro - tryb makro robi dobre zdjęciaPOCO F2 Pro w trybie makro
Tryb makro w POCO F2 Pro - f/2.4, ISO 165, 1/33srealme X3 Superzoom - tryb makro - f/2.4, ISO 50, 1/100sPOCO F2 Pro w trybie makro - f/2.4, ISO 2428, 1/17srealme X3 Superzoom - f/2.4, ISO 1250, 1/17sPOCO F2 Pro - obiektyw makro robi szczegółowe zdjęcia - f/2.4, ISO 50, 1/472sPOCO F2 Pro - szczegółowe zdjęcie z obiektywu makro - f/2.4, ISO 68, 1/50s

Jednocześnie POCO F2 Pro należą się pochwały za obiektyw makro. To jedyny taki, o którym mogę powiedzieć, że nadaje się do czegoś więcej niż polepszania estetyki tyłu obudowy. Ma autofokus i zachowuje w miarę zgodne z rzeczywistością barwy, a do tego oferuje duże przybliżenie i zadowalające rozmycie.

Rynek z POCO F2 Pro i trybem nocnymrealme X3 Superzoom - wrocławski rynek w trybie nocnymPOCO F2 Pro w trybie nocnym - wiele punktów światłarealme X3 Superzoom w trybie nocnym produkuje bardziej pomarańczowe zdjęciaPOCO F2 Pro - zdjęcie z podstawowego obiektywu w nocyrealme X3 Superzoom - zdjęcie w trybie nocnymPOCO F2 Pro robi dobre zdjęcia neonomrealme X3 Superzoom robi dobre zdjęcia neonów w trybie nocnym
POCO F2 Pro - tryb nocny - f/1.9, ISO 1126, 1/10srealme X3 Superzoom - tryb nocny - f/1.8, ISO 1800, 1/25sPOCO F2 Pro - tryb nocny - f/1.9, ISO 1490, 1/10srealme X3 Superzoom - tryb nocny - f/1.8, ISO 1825, 1/25sPOCO F2 Pro - f/1.9, ISO 1143, 1/10srealme X3 Superzoom - f/1.8, ISO 1500, 1/25sPOCO F2 Pro - f/1.9, ISO 394, 1/50srealme X3 Superzoom - f/1.8, ISO 166, 1/50s


Dodatkowe tryby nie dają przewagi żadnemu z tych urządzeń. Choć realme ma kilka opcji w trybie nocnym, zdjęcia są po prostu przyzwoite, podobnie jak w POCO. Zdjęcia nocne można pochwalić w obydwu smartfonach - są szczegółowe, jasne, a tryb nocny poprawia większość niedociągnięć. Ten jest elastyczniejszy w realme X3 Superzoom, ale w wykonaniu głównych obiektywów nie ma diametralnej różnicy.

Przykładowe zdjęcia z przednich aparatów
POCO F2 Pro - selfie zrobione nocąrealme X3 Superzoom - selfie zrobione nocąPOCO F2 Pro - selfie w ciągu dniarealme X3 Superzoom - selfie w ciągu dniaSelfie z POCO F2 Prorealme X3 Superzoom - selfie nocąAutoportret realme X3 Superzoom z ultraszerokiego aparatu
POCO F2 Pro - selfie zrobione nocą - f/2.2, ISO 831, 1/20srealme X3 Superzoom - selfie zrobione nocą - f/2.5, ISO 1552, 1/14sPOCO F2 Pro - selfie w trybie automatycznym - f/2.2, ISO 50, 1/112srealme X3 Superzoom - f/2.5, ISO 160, 1/50sPOCO F2 Pro - f/2.2, ISO 1280, 1/11srealme X3 Superzoom - f/2.5, ISO 3200, 1/10srealme X3 Superzoom - ultraszerokokątny aparat - f/2.2, ISO 6400, 1/10s

Tryby portretowe także nie pozwalają rozstrzygnąć zwycięzcy. Telefony potrafią się pomylić w okolicy fryzury, a rozmycie nie zawsze wygląda na płynnie przechodzące. W przypadku selfie większe możliwości daje realme X3 Superzoom, ale zdjęcia nim robione w kilku aplikacjach (Snapchat, Instagram, Messenger) wyglądają gorzej, niż te z POCO. Szkoda, bo podwójny aparat pozwala na więcej i daje prawdziwie szeroki kąt.

Tryb Pro Video w POCO F2 Pro pozwala na zaawansowane opcje edycji

W kwestii video wygrywa POCO i to bynajmniej nie ze względu na nagrywanie w 8K (które jest mało przydatne). Jakość video w ruchu na realme jest zdecydowanie gorsza - trudno odczytać spore teksty, pojawia się efekt galarety i rozmycia. POCO ma z kolei inny problem - zbyt agresywnie przełącza się między wartościami ekspozycji, gdy się przemieszczamy. Ostatecznie żaden z tych telefonów nie jest mistrzem video w swojej cenie, a brak stabilizacji optycznej o tym przesądza. 

Wydajność baterii w POCO F2 Pro i realme X3 Superzoom

Smartfony oferują całkiem spore akumulatory - w realme dostajemy 4200 mAh, a w POCO F2 Pro - 4700 mAh. Starszy, słabszy procesor i ekran z odświeżaniem 120 Hz na pewno przyczyniają się do średniego wyniku realme przy największej wydajności - wtedy to osiągamy 3,5-4 godziny na ekranie w trybie mieszanym. Przy odświeżaniu 60 Hz wynik rośnie do 6 godzin. To nadal mniej niże w POCO, któremu było bliżej do 6,5 godziny.

Miałem też okazję przeprowadzić niecodzienny test czasu pracy w aplikacji Youtube. Po sześciu godzinach smartfony zeszły do poziomu 53% w POCO F2 Pro i 27% w realme X3 Superzoom. Różnica jest znaczna.

Opcje kontroli baterii nie są diametralnie różne

Nie tak dużą różnicę w czasie pracy możecie wyrównać ładowaniem. Obydwa telefony wyposażono w przewodowe ładowarki 30W. Nieco szybciej akumulator napełnimy w realme - w ciągu 15 minut zobaczymy 32%, w pół godziny - 61%, a po godzinie - 99%. By zapełnić telefon potrzebowałem jeszcze tylko trzech minut. W POCO F2 Pro po 15 minutach zobaczymy 26%, po pół godzinie 50%, a po godzinie - 90%. Z kolei 100% baterii udało się osiągnąć w 70 minut. 

Żaden ze smartfonów nie obsługuje ładowania bezprzewodowego.

Który smartfon wybrać? POCO F2 Pro czy Realme X3 Superzoom?

Nie jest tak, że wybór któregokolwiek ze smartfonów będzie dla was złą decyzją. Bardziej multimedialny wydaje się POCO F2 Pro, ale i realme X3 Superzoom ma kilka trików w zanadrzu. Jednym z nich jest zestaw aparatów dających spore możliwości. W rankingu smartfonów obydwa urządzenia wylądowały wysoko.

Każde z urządzeń daje możliwości, które są adekwatne do ceny. Każde z nich oferuje własny styl i ma unikalne cechy. Dla fanów ekranów do oglądania treści lepszy będzie POCO, dla fanów codziennej pracy na wielu aplikacjach - realme. Obydwa mają jednak problem z pokonaniem Huawei'a P30 Pro, który to spisuje się w dalszym ciągu bardzo dobrze. Mimo to obydwie propozycje mogę wam polecić.

Ocena POCO F2 ProOcena realme X3 Superzoom
Ocena POCO F2 Pro 4,5 gwiazdki na 5Ocena realme X3 Superzoom 4 gwiazdki na 5

blog comments powered by Disqus
POCO F2 Pro vs realme X3 Superzoom - Porównanie niszczycieli flagowców