PODPOWIEDZI:

Samsung ML-1640

Prosta, niczym niewyróżniająca się od konkurencji drukarka, która ze względu na cenę zakupu znajdzie nabywców w gronie użytkowników domowych.

Samsung ML-1640

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • cena zakupu
  • mała, zwarta obudowa
  • współpraca z wieloma systemami operacyjnymi
WADY
  • droga eksploatacja
  • niewielkie miesięczne obciążenie

Firma Samsung wypuściła na rynek nową drukarkę. Model ML-1640, to propozycja taniej drukarki laserowej do zastosowań domowych. W dzisiejszym teście przyjrzymy się, co ma do zaoferowania urządzenie kosztujące około 250zł.

Wygląd

Drukarka po wyjęciu z kartonu prezentuje się całkiem nieźle. Czarna obudowa wygląda elegancko. Model ML-1640 należy do najmniejszych w ofercie Samsunga. Bez problemu zmieści się na małym studenckim biurku.

Samsung ML-1640

Przyczepić się trzeba do spasowania plastików obudowy. Założenie za pierwszym razem osłony kartek w podajniku graniczy z cudem. Po lekkim nagięciu materiału udało się tego dokonać. W testowanej drukarce znajdziemy jeden przycisk Cancel, standardowo umieszczony po prawej stronie górnej obudowy. Dodatkowo znajdziemy diody informujące nas o zacięciach papieru czy braku tonera.

Maksymalne wymiary testowanego urządzenia, to (szer. x głęb. x wys.) 353x298x209mm. Drukarka wraz z tonerem startowym waży 5,9kg.

Parametry

Samsung ML-1640 wyposażony został tylko w interfejs USB 2.0. Z założenia jest to drukarka do zastosowań czysto biurowych, więc ten port powinien wystarczyć.

Według producenta testowany model drukuje z prędkością do 16 stron na minutę w formacie A4. Z naszych obserwacji wydruk pierwszej strony od momentu włączenia drukarki zajmuje około 18 sekund. Czas wydruku pierwszej strony, podczas, gdy urządzenie jest już włączone, ale pozostaje w stanie spoczynku, to około 10 sekund. Dziesięć pierwszych stron Samsung ML-1640 „wypluje” nam po 44 sekundach.

Efektywna rozdzielczość drukarki wynosi 1200x600dpi, co jest dobrym wynikiem w tej klasie urządzeń. Drukarka posiada jeden podajnik, w którym pomieścimy 150 kartek. Odbiornik jest mniej pojemny i jest w stanie przyjąć 100 arkuszy papieru.

Eksploatacja

Wraz z drukarką otrzymujemy toner startowy. Zazwyczaj wystarcza on na wydrukowanie około 700 stron. Na tonerze o pełnej pojemności również nie podrukujemy długo. Wystarcza on bowiem jedynie na około 1500 stron, co w przeliczeniu odpowiada jedynie trzem ryzom papieru. Koszt nowego oryginalnego tonera kształtuje się w okolicy 210zł. Stosując proste matematyczne działanie wyraźnie zauważymy, że koszt wydruku jednej strony jest dosyć wysoki i wynosi około 14gr. W momencie testowania powierzonej nam drukarki, nie były dostępne tonery zamienne.

Samsung ML-1640

Testowany model nie pozwala osiągać dużych przebiegów – 5000 stron na miesiąc, to maksimum jego możliwości.

Wyposażenie

Jeśli chodzi o wyposażenie w porty, to Samsung ML-1640 niczym się nie wyróżnia. Drukarka posiada jedynie port USB w wersji 2.0. Próżno w nim szukać karty sieciowej, czy to kablowej, czy WiFi, nie mówiąc już o coraz popularniejszym Bluetooth.

Jest to chyba najbardziej ubogi model w ofercie Samsunga. Jego jedyne zadanie, to wydrukować dokument i kropka.

Na uwagę zasługuje jednak mnogość sterowników. Drukarkę zainstalujemy bowiem na systemach Windows od wersji 2000 wzwyż, Mac OS X 10.3-10.5 oraz Linux.

Praca

Odgłosy wydawane przez testowany model są dosyć charakterystyczne dla drukarek Samsung z tego segmentu. Wyraźnie da się słyszeć odgłos pracującego mechanizmu oraz wchodzącego na obroty lasera. Przy dłuższych wydrukach może być to dość męczące a nawet irytujące. Sama jednak praca z drukarką Samsung ML-1640 nie powoduje żadnych problemów. Łatwa instalacja sterowników nikomu nie powinna przysporzyć kłopotu.

Podsumowanie

Podsumowując, Samsung ML-1640 nie zaskakuje niczym. Nie ma jednak czego oczekiwać od drukarki kosztującej około 250zł.

blog comments powered by Disqus