PODPOWIEDZI:

Gry na Xbox Series X, BadPower, muzyka do mózgu - VideoNews #263

Gry na Xbox Series X, BadPower, muzyka do mózgu - VideoNews #263

W tym tygodniu działo się sporo rzeczy, których raczej nie mogliśmy się spodziewać. Poza premierami gier było miejsce na akcje hakerskie na szeroką skalę oraz przyszłościowe pomysły, których realizacja jeży włos na głowie. O wszystkim przeczytacie w 263. odcinku VideoNewsa!

W tym tygodniu całkiem sporo materiałów skupiło się na smartfonach. Na naszej stronie znajdziecie między innymi:

Nie zapomnijcie obserwować nas na Google News oraz w grupie Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

 • Sztuczna inteligencja porozmawia z nami o muzyce klasycznej. Polskie Radio we współpracy z kilkoma firmami (m.in. IBM oraz ING) stworzyło NOSPR AI. Poza rozmowami o występach voicebot podzieli się informacjami na temat orkiestry czy konkretnych instrumentów. 
 • Microsoft planuje przyszłość interfejsu Office, w której nie będzie górnego paska z funkcjami. Po 13 latach pakiet Office doczeka się aktualizacji, o której więcej pisał Zawisza.
 • Drony DJI mogą zbierać dane z naszych smartfonów. Na ten trop wpadli brytyjscy badacze zabezpieczeń z Synactive i Grimm, a wśród pobieranych danych znajdują się między innymi IMEI, IMSI, nazwa operatora sieci, a także numer seryjny karty SIM i wiele innych.
 • Sztuczna inteligencja nie tylko doradza nam przy doborze muzyki, ale i udzielaniu rozwodów. W Australii mediacją par zajmuje się Amica - bezpłatne narzędzie z poradami, które otrzymało wsparcie tamtejszego rządu.

Polski Samochód elektryczny poznamy już niebawem

 • Wygląd polskiego pojazdu elektrycznego poznamy we wtorek. Do tego czasu pozostaje zadowolić się renderami przygotowanymi Torino Design. 
 • Gorilla, odpowiedzialna za szkła w smartfonach, przygotowuje Victus - rozwiązanie odporne na upadki z wysokości dwóch metrów oraz zarysowania. Nie znamy daty premiery, ale producent zapewnia, że to rozwiązanie jest "ostateczne".

Microsoft zrobi Netflixa z Xboxa? Prezentacja nowych gier

Najważniejszym elementem prezentacji gier na nową generację okazały się nie same tytuły na Xbox Series X, a ich dostępność. Każda zaprezentowana podczas Xbox Games Showcase gra pojawi się w usłudze Xbox Game Pass. Ponadto jej wykupienie pozwoli na przeniesienie tytułów na nową generację, gdy ta się pojawi oraz da dostęp do Microsoft xCloud - usługi grania w chmurze na innych urządzeniach. W okolicy świąt w Xbox Game Pass na Xbox Series X pojawi się ponad 100 tytułów.

Spośród zaprezentowanych 22 gier warto wymienić kilka najciekawszych:

 • S.T.A.L.K.E.R. 2 nabiera kształtów. Ponownie wkroczymy do Zony, która tym razem będzie otwartym światem. Gra zachowa mroczny charakter, a wydarzenia oraz decyzje wpłyną na kształt świata dzięki dynamicznemu systemowi symulacji A-Life 2.0. 

 • Halo: Infinite wygląda przeciętnie, ale deweloperzy uprzedzają, że to z powodu pokazania materiału sprzed 5 miesięcy w wersji na PC. Do gry dotrze Ray Tracing. Tym razem w kampanii zagramy wyłącznie jako Master Chief, chyba że uruchomimy tryb kooperacji dla dwóch graczy. Wtedy fabułę przejdziemy na jednej kanapie. Gra ma utrzymać 4K i 60 klatek na sekundę także w trybie multiplayer.

 • Turn 10 Studios pracuje nad kolejną odsłoną serii Forza Motorsport, jednak tym razem nie dostaniemy jej na premierę konsoli. Zamiast tego otrzymamy ulepszoną do 4K i 60 klatek na sekundę Forzę Horizon 4. 
 • Sporo szumu w internecie wywołała informacja o Avoved - RPG z perspektywy pierwszej osoby, który na zwiastunie kinowym przypominał nieco serię The Elder Scrolls. Dark Fantasy w świecie Eory zaoferuje walkę wręcz oraz rzucanie czarami.

 • Podczas konferencji pojawił się polski akcent. Medium pozwoli rozwiązywać zagadki z dwóch światów i pokierować postacią przez wymiar rzeczywisty oraz duchowy. 

Ładowarki smartfonów narażone na niebezpieczeństwo BadPower

Naukowcy z chińskiego laboratorium Tencent Security Xuanwu Lab odkryli lukę w zabezpieczeniach współczesnych ładowarek. Zazwyczaj te przed ładowaniem smartfona wymieniają się z nim informacjami o mocy, jaką urządzenie może przyjąć. Hakerzy mogą wykorzystać tę komunikację, aby zainstalować nieprawidłowy protokół, zmieniający działanie urządzenia. 

Przetestowano 18 modeli ładowarek od ośmiu producentów, a łącznie 35 egzemplarzy. Jeśli ładujemy mniej zaawansowane urządzenia, skutki mogą być opłakane. Na filmie badacze pokazują, jak zbyt wysokie napięcie spala kondensatory i potrafi stopić przy tym część obudowy. Na pocieszenie warto wspomnieć, że naukowcy odkryli tę lukę jeszcze zanim zaczęto ją wykorzystywać do masowej eksploatacji.

Więcej o BadPower pisałem w poniedziałek.

Muzyka prosto do mózgu - Neuralink nabiera lkształtu

Interfejs komputer-mózg, nad którym pracuje nowo powołana przez Elona Muska spółka oficjalnie zostanie pokazany 28 sierpnia. Do tego czasu musimy zadowolić się szczątkowymi informacjami, które jednak rysują ciekawy obraz. Za pośrednictwem Twittera Elon Musk zapowiada, że Neuralink wyśle muzykę bezpośrednio do mózgu. Ponadto poszukuje on pracowników z doświadczeniami z telefonami i urządzeniami ubieralnymi. 

Neuralink N1 ma połączyć się z naszym mózgiem

Rozwiązywanie problemów połączenia między urządzeniami będzie przez firmę szczególnie cenione, bowiem pozwoli oszczędzić problemów z nerwami. W odpowiedzi na jeden z Twittów dowiadujemy się, że Neuralink może posłużyć do leczenia zaburzeń psychicznych, takich jak lęk społeczny, zaburzenia kompulsywno-obsesyjne czy nadmierny stres. 

W Garminie czas się zatrzymał. Nie działają miliony sprzętów

Firma od czwartku jest ofiarą sporego ataku na jej systemy oraz bazy danych. Najprawdopodobniej jest to atak ransomware, w którym hakerzy żądają okupu za dostęp do baz. Niestety, jest on na tyle dotkliwy, że nie działają nie tylko usługi firmy, ale i linia produkcyjna oraz sieć wewnątrz korporacji. Dzięki aferze wielu użytkowników Garmin Connect przekonało się, że ich dane nie są wyświetlane lokalnie, a najpierw przetwarzane w chmurze i dopiero wysyłane do urządzeń.

Smartzegarki Garmina działają, ale tylko w trybie offline

Sprawdź cenę Xiaomi Mi Band 5!

Na szczęście większość urządzeń Garmina zapisuje też dane lokalnie, więc problem dotyczy historycznych informacji. Najpewniej bezpieczne są dane z Garmin Pay, bowiem dane o karcie nie są gromadzone w chmurze, a nasz zegarek działa jak token. Ponadto nie wygląda na to, by informacje z baz o naszej aktywności dało się powiązać z nazwiskami.

Tydzień dedykowanych grom telefonów

W tym tygodniu poznaliśmy gamingowe propozycje od Lenovo oraz Asusa. O ile ten drugi ma już doświadczenie w tworzeniu mobilnych maszyn do grania, tak Lenovo Legion Phone Duel to nowość dla producenta. W środku znajdziemy procesor Snapdragon 865 Plus i wyświetlacz Full HD+ z odświeżaniem 144 Hz. Co ciekawe, boczna kamera jest wysuwana, a smartfon posiada dwie baterie o pojemności 2500 mAh każda. Dzięki temu udało się dołączyć do niego ładowarkę 90W. 

Aparat w Lenovo Legion Duel wysuwa się z boku

Zobacz ofertę na ASUS ROG Phone II!

Asus ROG Phone III pojawi się w edycji zwykłej oraz Strix - z 8 GB RAM-u i Snapdragonem 865 zamiast 865 Plus. Jego cena w Polsce to 3899 zł za wariant Strix w przedsprzedaży ze słuchawkami ROG Cetra. To w znacznej mierze odświeżenie serii za pomocą poprawionych Air Triggers, aparatu 64 Mpix z nagrywaniem 8K i ekranem 144 Hz AMOLED o współczynniku Delta-E na poziomie poniżej 1.

Bezdotykowy ekran dotykowy przyszłością?

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge podjęli współpracę z Jaguarem i Land Roverem. Jej efektem jest system wykorzystujący sensory oraz sztuczną inteligencję do przewidywania, co chcemy nacisnąć. Rozwiązanie posiada dwa typy czujników - jeden bazuje na kamerze, drugi wypuszcza fale radiowe. Ponadto śledzenie wzroku pozwala wskazać, na czym skupia się kierowca.

Od strony sztucznej inteligencji naukowcy tworzą profil użytkownika i jego ręki, ale także analizują warunki zewnętrzne - także te na drodze. Naukowcy zapewniają, że bezdotykowe ekrany z powodzeniem mogłyby gościć w wyświetlaczach holograficznych. Skuteczność rozwiązania sprawia, że kierowcy spędzają średnio 50% mniej czasu na interakcji z ekranem, co oczywiście zwiększa bezpieczeństwo na drodze, ale i pozwala przenosić mniej bakterii i wirusów.

Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: 

Źródła:

blog comments powered by Disqus
Gry na Xbox Series X, BadPower, muzyka do mózgu - VideoNews #263