PODPOWIEDZI:

Włamanie na Twittera, plany na 6G, Huawei z banem - VideoNews #262

Włamanie na Twittera, plany na 6G, Huawei z banem - VideoNews #262

Świat technologii nie zwalnia tempa pomimo wakacji. Gdy rozluźniają się zabezpieczenia, a informatycy jadą na wakacje, informacje wyciekają, a dane są w niebezpieczeństwie. Na szczęście w VideoNewsie #262 porozmawiamy nie tylko o zagrożeniach, ale i nowoczesnych technologiach, które zmienią nasze życie.

W tym tygodniu na naszej stronie mogliście zobaczyć między innymi:

Nie zapomnijcie śledzić Videotesty.pl na Google News oraz zajrzeć na naszą grupę Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • Zobaczyliśmy pada od PS5 na żywo. Dualsense jest znacznie masywniejszy od poprzednika, choć tylko nieco grubszy. Dowiedzieliśmy się też o tym, że kontroler rozpozna dmuchanie i pozwoli je wykryć w grach. Ponadto wszystkie jego funkcje przetestujemy w preinstalowanym na PS5 Astro's Playroom.

This is the #PlayStation5 DualSense Controller. Tomorrow at Noon ET / 9 am PT, it's time to go hands on. Can't wait to tell you about my experience. https://t.co/Hp7WuLrjXk#SummerGameFestpic.twitter.com/hvxTouNrc1

— Geoff Keighley (@geoffkeighley) July 16, 2020
  • W Windowsie odkryto lukę, która czekała w nim... 17 lat. Ponadto nie wymaga ona ingerencji użytkownika do włamania. Po wysłaniu e-maila z podejrzanym linkiem dało się przejąć pełną kontrolę nad komputerem. 17-letnią usterkę w Windowsie opisał Zawisza.
  • Disney rozwija wyszukiwanie za pomocą twarzy... w swoich animacjach. Zespół wykorzystał otwartą architekturę PyTorch i wypróbował kilka metod ćwiczenia komputerów z różnym skutkiem. Do końcowego rozwiązania jeszcze długa droga. 
  • Oppo ma patent na superszybkie ładowanie. Dzięki ładowarce 125W nowe smartfony naładujemy nawet w 14 minut. Ponadto firma zmniejszyła wymiary ładowarki 50W, by mieściła się ona nawet w niewielkiej kieszeni. O Oppo z nowym Flash Charge przeczytacie więcej w naszym wpisie.

Ładowarka Oppo może naładować inne urządzenia

  • Najdroższa gra na świecie kosztowała... 114 tysięcy dolarów. Co więcej, był to egzemplarz Super Mario Bros. na NESa. 
  • Jeden z największych wyznawców PC Master Race, Henry Cavill, pokazał ostatnio w sieci proces składania komputera. Udało mu się to pomimo umieszczenia ekranu jednego z podzespołów do góry nogami. Aktor zapowiada, że więcej w temacie grania możemy ujrzeć niebawem. 
  • W tym tygodniu Blackmagic pokazał kamerę URSA Mini Pro nagrywającą w trybie Super 35 w rozdzielczości 12K (najwięcej to 12,288 x 6480). Co ciekawe, kodek .RAW pozwoli edytować materiały na laptopach dla twórców sprzed kilku lat.
  • Huawei nie weźmie udziału w budowie sieci 5G do 2027 roku, przynajmniej w Wielkiej Brytanii. To duża zmiana względem stycznia, gdy Huawei otrzymał pozwolenie na budowę sieci z kilkoma wyjątkami. 

Twitter z wyciekiem danych. Oszuści mieli rozdawać Bitcoiny

W środę zweryfikowane konta przejęli oszuści, których tożsamość ustala FBI. Pod płaszczykiem popularnych użytkowników jak Elon Musk, Bill Gates czy Jeff Bezos zachęcali oni do wykonania płatności w bitcoinach. Obiecywano dwukrotnie większy zwrot. Według Briana Krebsa atak wygenerował 383 transakcje na kwotę 117 tysięcy dolarów. Potem Twitter zablokował dostęp do kont użytkowników objętych atakiem.

We detected what we believe to be a coordinated social engineering attack by people who successfully targeted some of our employees with access to internal systems and tools.

— Twitter Support (@TwitterSupport) July 16, 2020

Do włamania doszło nie przez konta znanych osób, a po przejściu przez panel pracowniczy Twittera. Najpewniej udało się to po akcji phishingowej. Oszuści najpewniej podmienili e-maile podawane przez konta przy zmianie hasła na swoje, wyłączali dwustopniową weryfikację i ustawiali nowe dane. Ich zarobek z akcji był większy niż nagroda za zgłoszenie błędu do Twittera, a ich identyfikacja jest utrudniona ze względu na wykorzystanie Bitcoina. 

Sony A7S III wycieka na chwilę przed premierą

28 lipca Sony pokaże najnowszego bezlusterkowca z pełną klatką. Nie zaoferuje ona przeskoku do 8K, za to otrzymamy 4K w 120 klatkach na sekundę z próbkowaniem według schematu 4:2:2. W przypadku 1080p nagramy 240 klatek. To wszystko w 10-bitowej palecie barw, a przy zdjęciach RAW zyskamy 16 bitów. Szeroko prezentuje się dynamika obrazu - ma ją gwarantować 15 zakresów.

Sony zaprasza na prezentację 28 lipca

Zobacz cenę Sony Alpha A7!

Tych, którzy nie wykorzystują zewnętrznych ekranów do podglądu ucieszy obracany ekran jak w ZV-1. Profesjonalistów zadowoli zaś obsługa kart pamięci UHS-II i szybkość transmisji 600 Mb/s. Przeskok poczują osoby korzystające z wizjera - ten ma mieć 9,44 miliona pumktów pomiaru, co poskutkuje rozdzielczością 2048 x 1536. Wygląd A7S III ma w znacznej mierze nawiązywać do A7R IV.

Samsung ma plan na 6G

W sieci 6G głównym klientem będą nie ludzie, a maszyny. Dział badawczy Samsunga przygotował informacje na temat sieci nowej generacji, której debiut miałby nastąpić w okolicach 2030 roku. Dominującym trendem, który ma zdominować następne dekady, będzie w pełni imersywne extended reality, łączące VR oraz AR. Potrzeba do tego prędkości pobierania rzędu 440 Mbps, co za 10 lat ma być w standardowej sieci osiągalne. 

Sieć 6G według Samsunga wykorzystają głównie roboty

Coraz większą rolę mają odgrywać mobilne hologramy. Tutaj prędkości przesyłu muszą być szybsze i oscylować między 0,59 terabita na sekundę (dla odtworzenia go na platformie ekranu smartfona) a kilkoma terabitami (dla przesyłu hologramów ludzkich rozmiarów). Jeśli to nam nie wystarczy, sieć 5G pozwoli przenieść nasz wygląd oraz cechy do rozszerzonej rzeczywistości i w ten sposób utworzyć "cyfrowego bliźniaka".

Miniaturowa kamera... na żuku

Uczeni z między innymi Uniwersytetu Waszyngtońskiego opracowali miniaturowego robota o wymiarach 1,6 cm na 2 centymetry. Jest on w stanie rejestrować obraz z niewielkim opóźnieniem. Potrafi przy tym połączyć się ze smartfonem i robić zdjęcia panoramiczne, a ponadto śledzi obiekty. Rozwiązanie pozwoli studiować życie insektów z ich perspektywy, a także... z ich pleców. W tym przypadku zamontowano je na grzbiecie żuka.

Sprawdź cenę kamery GoPro na wakacje!

Przy konstruowaniu zdecydowano się na kompromisy. Kamera przesyła do smartfona monochromatyczny obraz, by utrzymać przepustowość, a ponadto jej pole widzenia jest stosunkowo małe, przez co zaoszczędzono energię. By obserwować dokładnie to, co widzi żuk, urządzenie posiada element ruchomy, który za pomocą smartfona przestawimy o 60 stopni. Według naukowców, zwierzęta nie ucierpiały w procesie.

Przyszłość robotów domowych jest lekka i tania

Były szef działu robotyki Google'a Aaron Edsinger oraz profesor Uniwersytetu w Georgii Charlie Kemp stworzyli robota o nazwie Stretch. Po trzech latach rozwoju konstrukcja potrafi podnosić delikatne obiekty, jak jajko czy obiekty o nieregularnym kształcie jak łyżka albo gamepad. Konstrukcja u podstawy ma system podobny do Roomby o wymiarach 34x33 cm. Do orientowania się w przestrzeni wykorzystuje niedrogie kamery Intel DepthSense oraz LIDARy o polu widzenia 340 stopni.

Operować nim możemy ręcznie lub pozwolić na autonomię konstrukcji. Niezależnie od decyzji, istotną wadą projektu jest powolne tempo działania - wszystkie ujęcia podczas pracy zarejestrowano w przyspieszeniu. Twórcy projektu nie zamierzają dostarczyć go do domów. Roboty Stretch mają stać się platformą dla deweloperów chcących tworzyć autonomiczne technologie. Cena zestawu deweloperskiego to 17,950 dolarów.

Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: 

Źródła:

blog comments powered by Disqus
Włamanie na Twittera, plany na 6G, Huawei z banem - VideoNews #262