PODPOWIEDZI:

Rekord pobity - Ile kosztował najdroższy egzemplarz gry na świecie?

Rekord pobity - Ile kosztował najdroższy egzemplarz gry na świecie?

To niespotykana do tej pory cena za rzadki egzemplarz pierwszego amerykańskiego wydania gry Super Mario Bros. z 1985 roku przeznaczonego na konsolę NES. Tytuł sprzedano podczas dużej aukcji, na której znalazły się także inne rzadkie egzemplarze kilkudziesięcioletnich produkcji Nintendo.

Suma 114 tysięcy dolarów jest historycznym rekordem w swej kategorii, do tej pory jeszcze nikt nie zapłacił aż tyle za pojedynczy egzemplarz gry. Anonim pobił o 14 tysięcy dolarów rekord ustanowiony w lutym ubiegłego roku. Wówczas również sprzedano rzadki kartridż z Super Mario Bros.

Zaznaczmy, że zazwyczaj kartridże z Super Mario Bros nie są wiele warte na rynku wtórnym. Od czasu premiery w połowie lat 80. do konsumentów trafiły bowiem miliony sztuk gry. Niezwykle wysoka dla kolekcjonerów wartość wylicytowanego egzemplarza wynika z tego, że kartridż pozostaje w praktycznie nienaruszonym stanie. Od premiery znajdował się w oryginalnym zafoliowanym pudełku z pierwszego i bardzo ograniczonego wydania, które posiada z tyłu kartonowy wieszak przeznaczony do ekspozycji tytułu na sklepowych półkach.

Razem z Super Mario Bros. domowi aukcyjnemu Heritage udało się wylicytować kilkadziesiąt innych gier na konsolę NES, które sprzedano łącznie za 699 tysięcy dolarów, co przekroczyło wszelkie oczekiwania organizatorów. Spodziewali się oni bowiem w optymistycznych założeniach, że suma ta będzie o 200 tysięcy dolarów niższa.

Obserwatorzy rynku retro gamingu zauważyli, że od początku pandemii COVID-19 ceny konsol, gier oraz akcesoriów dla 8 i 16-bitowych systemów wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent. Popyt napędzają teraz nie tylko pojedynczy kolekcjonerzy, ale również inwestorzy i spekulanci liczący na spory zysk w niedalekiej przyszłości. Ich wyobraźnię i apetyt z pewnością napędzają rekordowe aukcje, jak ta przeprowadzona przez Heritage.

Źródło: RollingStone

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Rekord pobity - Ile kosztował najdroższy egzemplarz gry na świecie?