PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Płyta ceramiczna czy indukcyjna?

Płyta ceramiczna czy indukcyjna?

Płyty grzewcze zyskały coraz większe uznanie na rynku, stąd pomysł na porównanie: płyta ceramiczna czy indukcyjna. Która z nich jest lepsza? Jakie są różnice między nimi? Już za moment rozwiejemy Twoje wątpliwości. Zapraszam!

Zarówno na płycie ceramicznej, jak i indukcyjnej gotowanie przebiega sprawnie i prosto, natomiast warto przytoczyć zalety i wady tych urządzeń. Wybrać płytę ceramiczną czy indukcyjną? Za chwilę poznasz odpowiedź na to pytanie.

gotowanie na płycie indukcyjnej Samsung

Płyta ceramiczna

Płyty ceramiczne przypominają pod pewnymi względami indukcję. Są tak samo na prąd, jak również ich powierzchnie są zazwyczaj szklane (szkło ceramiczne) i pozbawione wystających palników. Jaki jest mechanizm działania płyt ceramicznych? Otóż dno naczynia jest nagrzewane przez szkło, z kolei szkło nagrzewają lampy halogenowe (lub spiralnie skręcona grzałka).

Jest to dosyć prosta elektronika, ale niesie za sobą plusy, bowiem te urządzenia cechują się bardzo długą żywotnością. W porównaniu do indukcji tutaj masz niestety do czynienia z nagrzewaniem całej powierzchni. Z głównych funkcji możesz liczyć na blokadę rodzicielską, timer czy też wskaźnik ciepła resztkowego. Na wyświetlaczu łatwo kontrolujesz poziom mocy danego pola.

gotowanie na płycie ceramicznej firmy Samsung

Zalety płyt ceramicznych

 • Proste czyszczenie i niewielkie ryzyko zarysowań.
 • Występują zarówno małe płyty ceramiczne, jak i płyty z 6 polami.
 • Trwałość.
 • Dogodny wybór pod względem ilości pól i rozmiaru.
 • Łatwe i wygodne sterowanie dotykowe (w nowszych produktach).
 • Gładka powierzchnia i eleganckie wzornictwo.
 • Można stosować każde garnki (nie muszą być dedykowane, wystarczą te, które dotychczas używałeś).
 • Zakup płyty ceramicznej do kuchni będzie nieco tańszy niż indukcji.
 • Wiele modeli jest wyposażona w podwójne pola dla postawienia dużego naczynia.

Wady płyt ceramicznych

 • Płyty elektryczne ceramiczne nie są tak popularne jak płyty indukcyjne.
 • Posiadają znacznie mniej zaawansowanych funkcji.
 • Dłużej się nagrzewają niż indukcje, przez co zużycie prądu jest większe (mniejsza wydajność, straty ciepła).
 • Pola grzejne wolniej się schładzają.
 • Modele bez wskaźnika ciepła resztkowego niosą ryzyko większego poparzenia się.
 • Przypalone jedzenie jest trudniej wyczyścić niż ma to miejsce w indukcjach.

Płyta indukcyjna

Płyty indukcyjne w zabudowie prezentują się stylowo i nowocześnie. Ze względu na różną ilość pól grzewczych, kilka wersji kolorystycznych do wyboru (które ułatwią dobór do innych sprzętów AGD w kuchni), mnogość funkcji i wybór spośród wymiarów są polecane zarówno dla singli, par, jak i rodzin z dziećmi.

Dla tej ostatniej grupy istotną wiadomością jest fakt, że indukcja w kuchni minimalizuje ryzyko poparzenia się, a dodatkowo posiada blokadę uruchomienia i blokadę panelu sterowania. W razie zablokowania zajrzyj do materiału o tym, jak odblokować płytę indukcyjną, i miej ten problem w jednym paluszku.

Płyty indukcyjne działają w oparciu o wytwarzane pole magnetyczne (pod powierzchnią znajdują się specjalne cewki). Podgrzewane jest tylko naczynie, a nie cała powierzchnia, co zmniejsza zużycie prądu.

Płyty indukcyjne są pozbawione wszelkich zakamarków, mają trwałą i prostą w czyszczeniu gładką powierzchnię. Dzięki temu, że cała powierzchnia się nie rozgrzewa, to w momencie wykipienia potrawa się nie przypali. Zresztą o tym, jak i czym wyczyścić płytę indukcyjną, dowiesz się w innym poradniku na naszej stronie.

panel sterowania płyty indukcyjnej Bosch

Zalety płyt indukcyjnych

Wady płyt indukcyjnych

 • Niektóre z płyt nie mają do końca przemyślanej konstrukcji, co niekiedy skutkuje problemem z postawieniem większych naczyń obok siebie, warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty indukcyjnej.
 • Na czarnej indukcji szybko uwidaczniają się zanieczyszczenia.
 • Z indukcji nie mogą korzystać osoby na przykład z rozrusznikiem serca (wytwarzane pole magnetyczne).
 • Konieczność zakupu specjalnych naczyń do gotowania na indukcji (tzw. garnki ferromagnetyczne).

Płyta ceramiczna czy indukcyjna - Podsumowanie

Płyta ceramiczna i płyta indukcyjna różnią się przede wszystkim sposobem działania.

Ceramiczne mają zwykłe grzałki. Bardziej skomplikowany mechanizm mają indukcje i tym samym mogą pochwalić się liczniejszymi funkcjami, ale również niższymi kosztami eksploatacyjnymi. Z wyglądu trudno jest na pierwszy rzut oka rozróżnić oba typy.

Z pewnością ceramiczne płyty są dobrą alternatywą dla gazówek, które powoli odchodzą do lamusa, ale osobiście postawiłabym na wydajniejszą indukcję (o ile kwestie zdrowotne na to pozwalają i masz możliwość poniesienia większego jednorazowego wydatku na płytę i naczynia).

Z powyższym poradnikiem nie powinieneś mieć wątpliwości, czy płyta ceramiczna, czy indukcyjna bardziej spełni Twoje oczekiwania. Taki pojedynek nie jest prosty, bowiem obydwa typy urządzeń do gotowania to doskonałe sprzęty pod wieloma względami.

Dla osób, które spędzają wiele czasu w kuchni, radzę postawić na płytę indukcyjną do zabudowy. Jeżeli natomiast rzadko gotujesz, śmiało możesz zakupić płytę ceramiczną.

Obojętne, czy zdecydujesz się na płytę ceramiczną, czy indukcyjną, zawsze wybieraj zaufanych producentów. W innym razie możesz spodziewać się jakiegoś chińskiego szkła, a nie porządnie wykonanej powierzchni. Pamiętaj, że nie tylko liczy się umiejętność gotowania, ale to, na czym będziesz te dania przygotowywał.

Zobacz również:

blog comments powered by Disqus
Płyta ceramiczna czy indukcyjna?