PODPOWIEDZI:

Zakup płyty indukcyjnej - Na co zwrócić uwagę?

Zakup płyty indukcyjnej - Na co zwrócić uwagę?

Wybór indukcji do kuchni nie jest tak oczywistą sprawą, jak mogłoby się komuś wydawać. Na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty indukcyjnej? Istnieje wiele ważnych parametrów i funkcji, które mają wpływ na wydajność oraz żywotność urządzenia. Przejdź dalej, a sam się przekonasz.

Jak wybrać płytę indukcyjną, aby spełniała oczekiwania? Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie indukcji? Dzisiejszy materiał jest poświęcony właśnie tym aspektom, choćby z tego powodu, iż indukcje stały się bardzo chętnie wybieranym sprzętem AGD do kuchni.

biała płyta indukcyjna w zabudowie kuchennej

Zakup płyty indukcyjnej - W skrócie

Jeżeli chcesz szybko wiedzieć, czym się kierować podczas zakupu płyty indukcyjnej, to przeczytaj skróconą listę czołowych parametrów.

 • Moc całkowita pól grzejnych - jaka płyta indukcyjna jest najwydajniejsza? Oczywiście na efektywność gotowania wpływa moc wszystkich pól indukcyjnych. Celuj w wartość około 7400 W.
 • Ilość pól indukcyjnych - jeżeli gotujesz dla wielu osób, robisz to niemal codziennie, to warto zastanowić się nad płytą indukcyjną z 5 polami. W sporadycznym przyrządzaniu dań lub dla par sprawdzi się mała płyta indukcyjna na 2 pola.
 • Wymiary - weź pod uwagę, ile wolnej przestrzeni posiadasz na blacie. Na rynku znajdują się zarówno płyty o standardowej szerokości 60 cm, jak również szerokie indukcje 90 cm i te małe 30 cm. Nie zapomnij dowiedzieć się, jaka jest długość kabla zasilającego.
 • Wykonanie - poza nowoczesnym designem, który zachwyca niemal od początku, nie zapomnij o materiale, z jakiego jest wykonana powierzchnia grzewcza. Powinno to być głównie odporne szkło ceramiczne, takie jakie występuje na przykład w płycie indukcyjnej Bosch PIF672FB1E.
 • Komfort użytkowania - do tej grupy zalicza się przykładowo dotykowe sterowanie (najlepiej oddzielne dla każdego z pól).
 • Bezpieczeństwo - sam fakt braku otwartego płomienia już podwyższa bezpieczeństwo użytkowania, ale przyjrzyj się, jakie inne zabezpieczenia jeszcze zastosowano. Mowa między innymi o blokadzie panelu sterowania czy wskaźniku ciepła resztkowego.
 • Mycie indukcji - czyszczenie indukcji samo w sobie nie sprawia trudności ze względu na płaską powierzchnię.
 • Cena - za płytę indukcyjną do zabudowy nie trzeba wcale wydawać kroci. Przedział jest dosyć przystępny. Klasyfikacje obejmują także tanie płyty indukcyjne do 1000 zł.
 • Producent - chcąc nabyć dobrą indukcję na lata, trzeba twardo sobie powiedzieć, że musi pochodzić od porządnej firmy (Bosch, Teka, Amica, Electrolux itd.).
 • Przydatne funkcje i technologie - wszelkie innowacyjne rozwiązania nie powinny błyszczeć tylko na papierze, lecz okazać się pomocne w codziennym użytkowaniu. Praktyczną funkcją jest między innymi podtrzymywanie ciepła.

Zobacz również:Płyta ceramiczna czy indukcyjna?

płyta indukcyjna z 2 polami czarna

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płyty indukcyjnej?

Płyty indukcyjne to inteligentne urządzenia, zatem przytoczę dokładniej, jak kupić niezawodną indukcję.

Jaka moc płyty indukcyjnej?

Im większa moc indukcji, tym efektywniejsze i szybsze gotowanie potraw. Mocne pola indukcyjne są przede wszystkim skuteczniejsze (zwłaszcza pole Booster do intensywnego podgrzewania). Nie musisz się martwić o wyższe zużycie prądu, gdyż indukcje nie tracą ciepła tak jak ma to miejsce w płytach ceramicznych. Podgrzewa się jedynie dno naczynia, a to powoduje znaczną oszczędność energii elektrycznej. Wśród płyt indukcyjnych do 2000 zł (i nie tylko) najczęściej spotykana moc całkowita pól indukcyjnych wynosi 7400 W.

Ile pól indukcyjnych w płycie?

To już sprawa bardzo indywidualna. Jeżeli mieszkasz w pojedynkę i przyrządzasz potrawy sporadycznie, to nie opłaca Ci się kupować płyty z 5 polami i zajmować niepotrzebnie więcej miejsca na blacie. Wystarczające będą wąskie indukcje z 2 polami. Sytuacja wygląda odwrotnie, jeżeli gotujesz dla wielu osób. Dodam, że warto przyjrzeć się samej konstrukcji, a dokładniej mówiąc rozmieszczeniu pól indukcyjnych i ich średnicy.

Jaki wymiar płyty indukcyjnej?

Producenci podają informację o wymiarze instalacyjnym (wymiar wycięcia) i ogólnej szerokości. W zależności od swoich potrzeb i wolnego miejsca w kuchni to Ty musisz podjąć właściwą decyzję. Weź pod uwagę długość kabla zasilającego, żeby montaż indukcji nie stanowił problemu (na przykład długość 1,5 m). Jeżeli mowa o wymiarach, to tutaj jeszcze jeden bardzo ważny aspekt. Dowiedz się, do jakiej grubości blatu jest możliwe zamontowanie płyty. Niektóre produkty, jak czarna indukcja Amica PI6541S4UD, dają możliwość zabudowy na równi z blatem.

Która indukcja do kuchni jest dobrze wykonana?

Głównym czynnikiem wpływającym na żywotność urządzenia jest powierzchnia grzejna, a raczej materiał, z jakiego jest wykonana. Odporne na zarysowania i wysokie temperatury jest szkło ceramiczne. Niezwykle cenione za trwałość i przy okazji łatwe czyszczenie. Mimo obaw nie jest tak łatwo je rozbić.

Mówiąc o wykonaniu, wspomnę również o możliwości wyboru indukcji do zabudowy kuchennej pod względem kolorystyki. Najpopularniejsze są te w czarnym kolorze, ale występują również białe płyty indukcyjne, na których nie są widoczne odbicia palców i inne zabrudzenia.

elementy sterujące białej płyty indukcyjnej Amica

Jaka płyta indukcyjna jest wygodna w użytkowaniu?

Z pewnością taka, która pozwala na swobodne ułożenie naczyń (również tych dużych), więc strefa Kombi (lub prostokątne pole Flex Zone) mile widziana. Na komfort użytkowania wpływa sterowanie dotykowe sliderem (wygodne przesuwanie palcem). Najlepiej, jeżeli jest ono oddzielne dla każdego z pól indukcyjnych. Elementy sterujące powinny być umiejscowione w centralnej części z przodu, tak aby zagwarantować najwygodniejszy dostęp.

Która płyta indukcyjna jest bezpieczna?

Ta, która ma przemyślane kwestie bezpieczeństwa, czyli posiada wszelkiego rodzaju blokady i zabezpieczenia (blokada panelu sterowania, blokada uruchomienia, zabezpieczenie przed przegrzaniem, wyłącznik główny).

Z kolei wskaźnik ciepła resztkowego informuje, czy pole jest jeszcze rozgrzane. Chociaż, jak wiadomo, powierzchnia indukcji nie jest nagrzewana w całości, a jedynie pole, a to zawsze zmniejsza ryzyko poparzenia się przez ciekawe świata małe dzieci. Gdybyś kiedyś potrzebował pomocy, jak odblokować płytę indukcyjną, to służymy pomocnym poradnikiem na ten temat.

Czy czyszczenie indukcji jest skomplikowane?

Absolutnie nie! Na pierwszy rzut oka widać, że nowoczesne płyty indukcyjne są pozbawione niechcianych zakamarków i mają płaską powierzchnię grzewczą. W myciu indukcji pomoże specjalny skrobak i środek czyszczący, ale można także zastosować domowe metody. Więcej na ten temat dowiesz się w poradniku, jak i czym wyczyścić płytę indukcyjną. Ponadto indukcja szybko się schładza, więc nie trzeba długo czekać zanim będzie można umyć powierzchnię. Staraj się czyścić płytę grzewczą regularnie.

Ile kosztuje płyta indukcyjna?

Jak już wspomniałam wcześniej, indukcja do nowoczesnej kuchni nie kosztuje majątku, jak to mylnie wskazują niektóre opinie w internecie. Urządzenie, które jest stosunkowo zaawansowane i spokojnie nadające się dla rodziny z dziećmi, mieści się w przedziale płyt indukcyjnych do 1500 zł.

Jakiej firmy wybrać płytę indukcyjną?

W pewnych segmentach sprzętów prym wiodą konkretne marki. W przypadku indukcji są to zaufane firmy, takie jak: Amica, Whirlpool, Electrolux, Teka, Beko, Bosch, Candy, Sharp, Gorenje, Siemens czy Samsung. Kupując płytę grzejną od jednego z tych producentów, spodziewaj się większej bezawaryjności i dłuższej żywotności, niż ma to miejsce w podróbkach nieznanych firm.

Ważne funkcje w płytach indukcyjnych

Ranking płyt indukcyjnych zawiera najlepsze przykłady urządzeń, które są naszpikowane licznymi funkcjami i technologiami. Oczywiście mowa tylko o tych praktycznych rozwiązaniach, które przydadzą się w codziennym gotowaniu potraw.

 • Timer i minutnik - ustawiasz odpowiedni czas potrzebny do ugotowania danego produktu (na przykład jajka na miękko), po którym następuje wyłączenie.
 • Wyświetlacz cyfrowy - służy głównie do informowania o podstawowych ustawieniach (na przykład mocy). Daje Ci kontrolę nad procesem gotowania.
 • Gotowe programy - a w nich między innymi funkcja podtrzymywania ciepła, program do prawidłowego ugotowania ryżu/makaronu.
 • Blokada ustawień - Twoje dotychczasowe ustawienia nie zostaną dzięki temu przypadkowo usunięte i nie przerwie to gotowania w nieodpowiednim momencie.
 • Regulacja mocy - im więcej parametrów do wyboru, tym lepiej dostosujesz właściwą moc grzania do własnych potrzeb.
 • Funkcja PowerBoost - oznacza jeszcze szybsze podgrzewanie. Opcja przydatna zwłaszcza w trakcie wizyt gości.
 • Funkcja wykrywania obecności garnka - płyta indukcyjna samodzielnie wykryje postawione naczynie, w innym razie nie zadziała.
 • Funkcja Bridge - innymi słowy możliwość łączenia pól grzejnych. A co to daje? A no to, że bez trudu zmieścisz brytfankę lub inny większy garnek.
 • Podświetlenie sterowania - nie dość, że daje ładny efekt wizualny, to jeszcze jest praktyczne w gorszej widoczności. Podświetlane elementy sterujące zastosowano w płycie kuchennej Electrolux EIV63440BS SLIM-FIT.
 • Funkcja EcoTimer - gdy proces będzie dobiegał końca, płyta przerwie pracę, a pozostałe ciepło dokończy gotowanie.
 • Funkcja Hob2Hood - nieco rzadziej spotykana funkcja, dzięki której bezprzewodowo połączysz indukcję z okapem.
 • Funkcja ReStart - możliwość przywrócenia poprzednich ustawień, nawet jeżeli płyta się wyłączy na skutek wykipienia potrawy.
 • Funkcja Stop+Go - pozwala na natychmiastowe przerwanie pracy urządzenia, a następnie wznowienie poprzednich ustawień. Takie rozwiązanie przyda się w wielu przypadkach, gdzie zachodzi taka potrzeba, na przykład gdy musisz odebrać ważny telefon. Mała płyta Electrolux EHH3320NVK SLIM-FIT została wyposażona właśnie w tę funkcję.
 • Sygnał dźwiękowy - dzięki niemu dowiesz się, kiedy nastąpił koniec gotowania.
 • Funkcja CheckPot - ciekawa opcja, bowiem indukcja sprawdzi, czy postawione naczynie jest przeznaczone do użytku.
 • Kontrola temperatury - specjalny czujnik (sensor smażenia) pomoże w osiągnięciu właściwej temperatury smażenia. Efekt będzie idealny, już nigdy nie dojdzie do przypalenia potrawy.
 • Funkcja Quick Start - jak sama nazwa wskazuje, chodzi o szybki start. Jeżeli potrzebujesz błyskawicznie włączyć płytę grzewczą i osiągnąć od razu maksymalną temperaturę bez zbędnych ustawień, to wybór tej funkcji będzie strzałem w dziesiątkę.

elementy sterujące w płycie indukcyjnej Bosch

Zakup płyty indukcyjnej - Podsumowanie

Oczekując komfortowej w obsłudze, bezpiecznej, praktycznej i bezawaryjnej płyty indukcyjnej, konieczne jest zwrócenie uwagi na główne cechy indukcji. Z tym poradnikiem zakupowym nie mam wątpliwości, że już wiesz, jak wybrać wydajną płytę indukcyjną, z którą gotowanie będzie przyjemne i szybkie. Odpowiedź na to pytanie powinna być jasna zarówno dla singli, jak i rodzin z małymi dziećmi.

Nigdy nie kupuj kota w worku, ufając przy tym obietnicom sprzedawców. Dokładnie przeanalizuj najważniejsze zagadnienia płyt indukcyjnych i bądź bogatszy o tę wiedzę, tak abyś to Ty mógł zadziwić sprzedającego.

Na koniec polecam jeszcze zestawienie płyt gazowo-indukcyjnych dla tych, którzy nie do końca chcą rezygnować z gazówki.

blog comments powered by Disqus
Zakup płyty indukcyjnej - Na co zwrócić uwagę?