PODPOWIEDZI:

Jak i czym wyczyścić płytę indukcyjną?

Jak i czym wyczyścić płytę indukcyjną?

Posiadając indukcję w kuchni, należy wiedzieć, jak o nią dbać, czyli jak i czym czyścić. Tylko właściwa konserwacja zapewni długą żywotność urządzenia i jego prawidłową pracę.

Umiejętne czyszczenie płyty indukcyjnej nie tylko sprawi, że płyta będzie estetycznie wyglądała, ale przede wszystkim wpłynie na bezawaryjną pracę i wydajność. Poznaj metody na lśniącą powierzchnię płyt indukcyjnych.

Jeżeli zamierzasz dopiero kupić indukcję, ale przed tym poznajesz różne poradniki, a przede wszystkim szukasz opłacalnego sprzętu, to odwiedź dział ranking najlepszych płyt indukcyjnych i zapoznaj się z materiałem, na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty indukcyjnej.

szeroka płyta indukcyjna marki Bosch

Jak i czym wyczyścić płytę indukcyjną?

W ostatnim materiale dowiedziałeś się, jak odblokować płytę indukcyjną, natomiast dzisiaj przekonasz się, że mycie płyty indukcyjnej nie jest skomplikowanym procesem.

 • Do tego celu będzie Ci potrzebna jedynie ściereczka lub miękka gąbka, woda i płyn do naczyń. Istotne, aby czyszczenie indukcji odbywało się przy wyłączonym, odłączonym od zasilania i ostygniętym sprzęcie. Ściągnij także z powierzchni wszelkie naczynia. Zwilż ściereczkę letnią wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub mydła w płynie i delikatnie oczyść powierzchnię grzewczą. Niektórzy używają zamiast tego ręcznika papierowego (nie może być zbyt szorstki) i płynu do szyb. Później wytrzyj za pomocą suchej ściereczki.
 • Resztki jedzenia, które są ciężkie do usunięcia, zlikwiduj specjalnym skrobakiem zakończonym płaskim ostrzem (przeważnie jest on osobno do dokupienia, nie ma go w zestawie z indukcją). Pamiętaj tylko, aby nie trzymać go prostopadle do szkła, lecz pod kątem 45 lub 60 stopni.
 • Uporczywe plamy z tłuszczu należy wyczyścić dostępnym na rynku środkiem (na przykład do szkła ceramicznego, z jakiego zresztą wykonana jest powierzchnia).
 • W przypadku pojawienia się żółtych plam wapiennych (w wyniku wykipienia) zastosuj roztwór wody z octem lub sokiem z cytryny albo specjalnie do tego celu przeznaczony środek do czyszczenia.
 • Istnieje jedna sytuacja, w której nie czekasz na ostygnięcie pola indukcyjnego, a mianowicie, gdy wykipi potrawa lub masz do wyczyszczenia resztki cukru. Wtedy od razy usuwasz je skrobakiem, a dopiero potem wyłączasz płytę, czekasz do ostygnięcia i dokańczasz zwilżoną ściereczką z dodatkiem środka czyszczącego (przeważnie w postaci sprayu lub kremu).
 • Typowo domową metodą czyszczenia płyty indukcyjnej jest zastosowanie octu i sody oczyszczonej. Należy jednak zrobić to w odpowiedni sposób, czyli przecierasz ściereczką powierzchnię, która została spryskana octem, posypujesz sodą (powstanie piana), znowu przecierasz (a nawet pozostawiasz na kilkanaście minut dużą, nasączoną wodą szmatkę), lekko szorujesz, usuwasz skrobakiem ewentualne resztki, a na koniec spryskujesz octem, polerujesz i wycierasz do sucha.

Warto wiedzieć, że białe płyty indukcyjne mają pewną przewagę nad czarnymi odpowiednikami. Mianowicie nie widać na nich tak szybko kurzu i innych zanieczyszczeń. Rozważ to przy wyborze indukcji. Dobrym przykładem indukcji w białej wersji kolorystycznej jest TEKA IZ 6420 WHITE.

biała płyta kuchenna w zabudowie

Zobacz również:Płyta ceramiczna czy indukcyjna?

Dodam kilka wskazówek na temat tego, jak nie postępować z płytami indukcyjnymi. Uniknięcie takich błędów ochroni przed trwałym uszkodzeniem płyty kuchennej.

 • Przede wszystkim nie używaj ostrych gąbek/druciaków.
 • Nie kupuj bardzo mocnych detergentów ani byle jakich środków czyszczących (powinny być stricte przeznaczone do szklanych i ceramicznych powierzchni płyt indukcyjnych).
 • Podczas zeskrobywania resztek jedzenie nie sięgaj po ostry nóż czy żyletkę.
 • Nie myj indukcji za pomocą pary wodnej lub wody pod ciśnieniem.
 • Unikaj rozpuszczalników.
 • Gdy jakieś zabrudzenie nie chce zniknąć, nie usuwaj go na siłę. Płyty indukcyjne bardzo tego nie lubią. Lepiej powtórzyć czynność i uniknąć ryzyka ewentualnego zarysowania płyty.

Jak i czym wyczyścić płytę indukcyjną - Podsumowanie

Jak widać, do pielęgnacji indukcji wystarczą tanie akcesoria/środki. Najważniejsze jest regularne czyszczenie płyty indukcyjnej, dzięki czemu minimalizujesz ryzyko szybszego uszkodzenia powierzchni i utrzymujesz jej nowoczesny wygląd. Zarówno przy myciu ceramicznej, jak i szklanej powierzchni indukcji obowiązują te same zasady.

 • Przy lekkich zabrudzeniach stosuje się wilgotną ściereczkę z mikrofibry, może być z dodatkiem płynu do naczyń. W codziennym przecieraniu płyty po każdym zakończonym gotowaniu przydaje się także płyn do szyb i ręcznik papierowy. Nie zapomnij wtedy o wypolerowaniu, aby nie zostały niechciane smugi.
 • W przypadku uporczywych resztek jedzenia wspomóż się skrobakiem do płyt indukcyjnych i dopiero później mokrą ściereczką.
 • Z pozostałościami wapiennymi bez trudu poradzi sobie ocet, ewentualnie sok z cytryny lub specjalny detergent.
 • W odtłuszczeniu powierzchni pomoże albo środek czyszczący albo domowa metoda, czyli zastosowanie octu.
 • Podczas usuwania cukru pole grzejne musi być jeszcze gorące i usuwasz resztki za pomocą skrobaka.

Jeżeli zastosujesz środek czyszczący, to później usuń jego pozostałości jeszcze raz zwilżoną ściereczką lub miękką gąbką.

Zobacz również:

blog comments powered by Disqus
Jak i czym wyczyścić płytę indukcyjną?