PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Polskie auto na prąd Izera, TikTok do odstrzału? - VideoNews #264

Polskie auto na prąd Izera, TikTok do odstrzału? - VideoNews #264

Zrobiło się gorąco i bynajmniej nie tylko ze względu na temperatury. Amerykańskie firmy mają na pieńku z tamtejszym senatem, w końcu poznaliśmy projekt polskiego samochodu elektrycznego, a TikTokowi pali się grunt pod nogami. O tym wszystkim przeczytacie w 264. odcinku VideoNewsa!

W tym tygodniu na naszej stronie mogliście zobaczyć między innymi:

Nie zapomnijcie obserwować Videotesty.pl na Google News oraz odwiedzać nas na grupie Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • Mapy Google w Polsce są jednymi z najbardziej szczegółowych. Jako jeden z 17 krajów mamy dostęp do wszystkich funkcji, jakie oferuje Google.
  • Steam wprowadzi zabezpieczenia, które mają zapobiec taniemu kupowaniu gier przez VPN. Teraz, by dokonać zakupu zagranicą, niezbędne będzie wykorzystanie środka płatniczego z tamtego kraju.
  • iPhone się spóźni. Telefony mogą zostać pokazane we wrześniu, ale ich premiera rynkowa odbędzie się później niż zazwyczaj. Firma nie ujawnia powodu, choć najpewniej jest nim spowolniona praca chińskich fabryk.
  • Niebawem w mobilnej wersji przeglądarki Chrome zaautoryzujemy płatność z pomocą odcisku palca. Kod CVC podamy tylko przy pierwszej płatności.
  • Być może autorskie aplikacje Samsunga w nakładce One UI znikną ze smartfonów. Firma miała otrzymać lukratywną propozycję od Google, by zastąpić asystenta, aplikacje zdrowotne, przeglądarkę i inne usługi.
  • Qualcomm zaprezentował możliwości Quick Charge 5. Dzięki niemu w 5 minut zyskamy 50% energii w baterii o pojemności 4500 mAh. Temperaturę udało się obniżyć względem poprzedniczki o 10 stopni.
  • Sony Vision S być może zostanie czymś więcej niż prototypem. W najnowszym filmie pojazd dojechał do Tokyo, gdzie inżynierowie ulepszą jego systemy audio oraz sensory. Testy w warunkach drogowych mają rozpocząć się do końca marca.
  • Raport Canalys sugeruje, że Huawei sprzedał więcej smartfonów niż Samsung, stając się w ten sposób liderem rynku. 55,8 miliona wysłanych smartfonów to wynik mniejszy o 5% rok do roku dla chińskiej firmy, ale Samsung stracił aż 30%, wysyłając do sklepów 53,7 miliona.

Polski samochód elektryczny to Izera

Nowa marka pojazdów elektrycznych Izera czerpie nazwę od rzeki w rejonie Gór Stołowych. Polskie samochody pojawią się w trzech wersjach, choć na wtorkowej prezentacji pokazano tylko SUVa oraz hatchbacka. Obydwa bazują na niemieckiej płycie od EDAG Enginnering, a za wygląd odpowiada grupa Torino Design. W końcowym etapie pojazd będzie w 60% powstawał w Polsce, w fabryce na Śląsku, której lokalizacji jeszcze nie znamy. 

Nie dowiedzieliśmy się wiele o możliwościach auta. Na pokazie żaden z pojazdów nie jeździł. Wiemy, że gdy to zrobią, to do setki rozpędzą się w około 8 sekund, a maksymalna prędkość zostanie zablokowana na 160 kilometrach na godzinę. Pojazdy zaoferują białe wnętrza i udogodnienia dla pasażerów - magnetyczne uchwyty na tablety oraz rączka do łatwiejszego wejścia do samochodu dzieciom. Produkcja rozpocznie się w trzecim kwartale 2023 roku. 

Więcej o narodowym samochodzie elektrycznym IZERA pisałem wcześniej w tym tygodniu.

TiKTok zablokowany w Polsce? Raczej nie

Na początku tygodnia dziennikarze Wirtualnej Polski dotarli do informacji o projekcie uchwały dyskutowanym pomiędzy Ministerstwami Cyfryzacji, Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony. Według uchwały 2,5 miliona polskich użytkowników miałoby stracić do niego dostęp z powodu naruszania praw obywateli w Chinach. Podobny los czekałby Aliexpress. Ministerstwo Cyfryzacji uznało te informacje za fake newsa. Tymczasem Donald Trump zapowiedział blokadę aplikacji w USA.

TikTok zostanie zablokowany w Polsce?

W międzyczasie proponuje Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej. Główne zmiany dotyczą przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Ze zmian warto odnotować czytelniejsze naliczanie dodatkowych opłat, lepsze gospodarowanie przez państwo częstotliwościami oraz mocniejsza współpraca operatorów w multipleksach. Obecnie trwają konsultacje.

Giganci świata tech przesłuchani

Sundar Pichai, Tim Cook, Jeff Bezos i Mark Zuckerberg wzięli udział w przesłuchaniu online, dzień przed wynikami kwartalnymi, według których ich firmy zyskały w trzy miesiące aż 28,6 miliarda dolarów. Tematem przesłuchania były praktyki monopolistyczne, jakich podejmują się firmy z sektora big tech. Po raz pierwszy na takim przesłuchaniu pojawił się Jeff Bezos, którego Amazonowi zarzucono wykorzystywanie danych sklepów-partnerów Amazona do własnej promocji oraz wspieranie podróbek.

Przesłuchanie odbyło się w formie online ze względu na pandemię

Najbogatszy człowiek świata nie był w stanie przekonująco odpowiedzieć na pytania, a jego niewiedza (nie wiedział chociażby, czy sprzedawcy dołączający do Amazona muszą podać swoje dane osobowe) na pewno nie pomogła. Najlżej miał Tim Cook z Apple, który i tak mocno oberwał za praktyki monopolistyczne w AppStore (na przykład blokowanie poczty HEY i jej płatności poza sklepem).

Mark Zuckerberg odpowiadał za przejęcie Instagrama sprzed 8 lat

Mark Zuckerberg był w ogniu krytyki z powodu kupna Instagrama w 2012 roku. Wewnętrzne dokumenty firmy wskazywały, że Facebook uznawał platformę za zagrożenie i zneutralizował je za ogromną wtedy, ale dziś już nie tak dużą kwotę. Sundar Pichai z Google odpowiadał z kolei o powiązaniach z chińską armią oraz o wyciąganiu informacji na stronę wyszukiwania bez zgody z serwisami, od których brał informacje (jak Yelp). Kongresmeni byli tym razem lepiej przygotowani niż przy spotkaniu z Zuckerbergiem.

"Nowy Gameboy" połączy nostalgię z nowoczesnością

Analogue Pocket zaoferuje świetne parametry do grania w stare tytuły. Gracze otrzymają zgodność z 2780 tytułami z konsol Game Boy, Game Boy Color, Game Boy Advance, Game Gear, Neo Geo Pocket Color i Atari Lynx. Urządzenie pojawi się w wersji ze stacją dokującą oraz czterema kontrolerami, by móc zagrać w wybrane pozycje z kilkoma osobami. 

Analogue Pocket zadziała także jako kontroler MIDI

Sprawdź ofertę na Nintendo Switch!

Analogue Pocket posiada ekran LCD 3,5 cala o rozdzielczości 1600x1440 pikseli. Bateria 4300 mAh ma wystarczyć od 6 do 10 godzin grania. Nie zabraknie głośników stereo, gniazda słuchawkowego oraz slotu na kartę Micro SD. Front zabezpieczono szkłem Gorilla. Cena w przedsprzedaży to 199 dolarów. Poza funkcjami konsolowymi posłuży także jako narzędzie do tworzenia muzyki przez wbudowaną aplikację.

Garmin odpowiada na ataki hakerów

Ubiegłotygodniowy atak ransomware sprawił, że firma straciła dostęp do usług Garmin Connect, ale także do wewnętrznych serwerów i oprogramowania niezbędnego do dalszej produkcji. Nie dziwi więc, że firma najpewniej zapłaciła okup, który miał kosztować 10 milionów dolarów. Firma nie przekazała okupu bezpośrednio, bowiem z tego tytułu groziłaby jej w Stanach Zjednoczonych odpowiedzialność karna. 

Zegarki firmy Garmin straciły istotną część swojej funkcjonalności

Jednocześnie Garmin przekazał, że dane użytkowników nie zostały naruszone. Ponadto większość usług firmy działa już prawidłowo. Zewsząd pojawia się krytyka polityki informacyjnej firmy, która nie była w stanie powiadomić świata o tym, co dzieje się z jej usługami. Mimo to wartość akcji na giełdzie NASDAQ wróciła już do poziomu sprzed ataku.

O tym, jak Garmin odpowiada na atak hakerów, pisał Michał.

Robot zastąpi fryzjera?

John Peter Whitney z bostońskiego Northeeastern University zaryzykował swoim życiem, dając robotowi proste zadanie - ogolenie go. Użył do tego jedynie żyletki. Ramieniem sterują ludzie. Wykorzystano do tego najnowsze technologie - miękki aktuator oparty na cieczy. Robota zbudowano na bazie maszyny do badania prostaty, która potrafi igłą wędrować w kilku pozycjach.

Celem eksperymentu jest stawianie robotów przed trudnymi wyzwaniami, które wymagają zarówno precyzji, jak i niezawodności i powtarzalności. Zdaniem Whitneya jest to projekt w fazie wczesnego rozwoju, przypominającego początkowe testowanie możliwości autonomicznych aut w formie zabawek. Efekt był więcej niż udany - naukowiec nie został zacięty.

Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: 

Źródła:

blog comments powered by Disqus
Polskie auto na prąd Izera, TikTok do odstrzału? - VideoNews #264