PODPOWIEDZI:

Test MSI GE66 Raider - GeForce RTX 2080 SUPER Max-Q w akcji

MSI GE66 Raider jest laptopem wyposażonym w najmocniejszą mobilną kartę graficzną od NVIDIA na rynku. Zobacz, jak GeForce RTX 2080 SUPER Max-Q radzi sobie w grach!

MSI GE66 Raider

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka jakość wykonania
  • Atrakcyjna stylistyka
  • Dobra matryca z G-SYNC
  • Potężna moc obliczeniowa
  • Długi czas pracy na baterii
WADY
  • Średnie głośniki
  • Wariant z RTX 2070 SUPER bardziej się opłaca

Test MSI GE66 Raider był nieunikniony już od stycznia, gdy pierwszy raz dorwałem się do tego laptopa podczas targów CES 2020 w Las Vegas.

Jednostka już wtedy jawiła mi się jako potencjalny sukces sprzedażowy w swoim segmencie. Oprócz potężnej wydajności miała też odpowiednio skrojoną stylistykę, która trafi w oko majętnych.

Sprawdź aktualną cenę polecanej konfiguracji MSI GE66 Raider:

MSI GE66 Raider oferta dla ciebie w EURO RTV AGD

MSI GE66 Raider - najmocniejsze Max-Q w akcji

Konfiguracja, która do mnie ostatecznie trafiła, ma w sobie kartę graficzną GeForce RTX 2080 SUPER Max-Q (90W) oraz odblokowany procesor Intel Core i9-10980HK. Flagowe podzespoły zostały wkomponowane w gustowny i wytrzymały kadłubek, nawiązujący stylistyką do samochodu sportowego.

MSI GE66 RAIDER - klapa matrycy

Klapa matrycy otrzymała też nowe, prestiżowe logo ze smokiem, podobne do tego z flagowego MSI GT76 Titan. Za jej wąskimi ramkami znalazła się 15-calowa, matowa matryca IPS o rozdzielczości Full HD zgodna z G-SYNC i działająca z prędkością 240 Hz. Badania kolorymetrem wykazały sensowną jednolitość podświetlenia oraz wysokie pokrycie gamutu sRGB.

ZOBACZ AKTUALNE PROMOCJE na sprzęt MSI

Klawiatura ma przyjemny skok i dobrze zrealizowane podświetlenie RGB. Czcionka jest zdecydowanie gamingowa i to pozostawiam Twojej ocenie. Może bardziej neutralny krój byłby wskazany, jednak  patrząc po naszej porównywarce notebooków, próżno go szukać w gamingówkach.

MSI GE66 RAIDER klawiatura

Nie zmienia to jednak faktu, że SteelSeries dobrze poradziło sobie z poczuciem i przełącznikami.

Touchpad jest prostokątny i wystarczająco śliski. Przełączniki zostały zintegrowane w jego taflę, czego nie jestem fanem, niemniej jest to kwestia gustu.

Porty w MSI GE66 Raider rozłożone są wzorowo, a wisienką na torcie jest slot kart SD, o którego postuluje od lat w każdym rankingu notebooków.

MSI GE66 RAIDER RGB

Przednia krawędź komputera została wykończona przydymionym, transparentnym plastikiem, przez którego przebija się podświetlenie RGB. Domyślnie jest wyłączone.

Wyloty systemu chłodzenia znalazły się na bokach i tyle. Podczas grania mi nie przeszkadzały, szczególnie gdy patrzyłem na temperatury podzespołów, które są na prawdę dobre.

Podczas krzyżowego obciążenia karty graficznej i procesora przy fabrycznej krzywej wentylatorów wyglądało to tak:

MSI GE66 Raider - kultura pracy

A po uruchomieniu systemu Cooler Boost tak:

MSI GE66 Raider - Cooler Boost

Jak widać, nie ma tu kompletnie problemu z ciepłem, a i kultura pracy jest całkiem niezła, bo głośność mierzona z 30 centymetrów nie przekroczyła 62 dB we wzmocnionym trybie.

Co do baterii, to ta podczas moje standardowego, biurowo-multimedialnego użytkowania rozładowała się po około 6 godzinach. Jest to całkiem niezły wynik, zgodny z tym, co pokazywał test MSI GS66 Stealth, który też miał baterię 99.99 Wh w zestawie.

Jeżeli chodzi o granie, to test w pętli benchmark Hitman 2 przyniósł średnią na poziomie 102 minut.

Na sam koniec zostawiam kwestię dźwięku i tutaj jest bardzo średnio. Głośniki nie są tak rasowe, jakbym oczekiwał od tego przedziału cenowego. Co prawda w 15-calowcach nie spotyka się często subwoofera, jednak ogólnie drivery słyszałem już lepsze.

GeForce RTX 2080 SUPER Max-Q - na co pozwala jego moc?

Po tym technicznym wstępie czas wejść w sferę możliwości karty graficznej GeForce RTX 2080 SUPER Max-Q. Przede wszystkim należy pamiętać, że mobilne chipy posiadają możliwości stacjonarnych, takie jak obsługa Ray Tracing, DLSS 2.0 czy streamowania za pomocą enkodera.

DLSS

W ramach sprawdzenia zachowania tego komputera w jego natywnych warunkach, czyli w rozdzielczości 1080p, pokusiłem się o parę porównań scen i wydajności z DLSS i bez DLSS. To samo zrobiłem z Ray Tracingowymi scenariuszami.

DLSS RTX

DLSS 2.0 pozwala zarówno wycisnąć więcej FPS tam, gdzie to możliwie, jak i zmniejszyć zużycie karty graficznej, gdy to procesor ogranicza liczbę klatek na sekundę.

Wizualnie NVIDIA zrobiła świetną robotę z tą technologią, bo jak sam widzisz w screenach, różnice nie są tak wielkie.

Czuć za to wzrost FPS, co jest widoczne przy tak szybkiej matrycy.

W Minecraft z kolei widać, co Ray Tracing potrafi zrobić z grą ogólnie. Wpływ na wydajność występuje, jednak za takie efekty warto się poświęcić.

MSI GE66 RAIDER - Mincecraft RTX

Metro Exodus też przynosi świetne obrazy z uruchomionym śledzeniem promieni. Klimat scen jest lepiej oddawany przez globalną iluminację, która rzuca realistyczne łuny przedmiotów na podłogi i ściany.

Przejdźmy teraz na moment do gier, które dobrze pokazują skalowanie. Zacznijmy od wyniku w F1 2019 na ustawieniach Bardzo Wysokich. FPS znacznie powyżej 150 to znak, że mamy do czynienia z wysokim segmentem.

CS:GO też wyszedł całkiem nieźle. Rozdzielczość 720p i najniższe ustawienia dały średnią na poziomie 400 FPS przy spadkach do 104. To oznacza, że szybka matryca się w tym PC nie marnuje. 

MSI GE66 Raider - podsumowanie

MSI GE66 Raider to udana konstrukcja, która utrzymuje zarówno świetne parametry pracy, jak i stylistykę. Klawiatura i touchpad działają przyzwoicie, podświetlenie RGB nie jest przegięte, a kultura pracy nawet podczas obciążenia może zawstydzać w tym segmencie konkurencję.


Sprawdź inne recenzje: 


Nie obyło się jednak bez problemów, takich jak choćby obecność modelu z RTX 2070 SUPER bez Max-Q na rynku. Za małe ustępstwo w wydajności można dzięki niemu oszczędzić sporą sumkę.

Dodatkowo bardzo rozczarowały mnie głośniki w tym komputerze. Notebook wygląda jak sportowe auto, a gra nieporównywalnie do swojego przedziału cenowego. Warto byłoby nad tym popracować.

MSI GE66 Raider - odznaka za designMSI GE66 Raider - kultura pracy wyróżnienieMSI GE66 Raider - odznaczenie za jakość

MSI GE66 Raider - ocena 4.5/5 VideoTesty

blog comments powered by Disqus
Test MSI GE66 Raider - GeForce RTX 2080 SUPER Max-Q w akcji
Autor: Paweł Rudy