PODPOWIEDZI:

Test Lenovo Legion Y540 z GeForce RTX 2060 i i7-9750H

Lenovo Legion Y540 z GeForce RTX 2060 i i7-9750H jest na rynku ponad rok i pozostaje wciąż konkurencyjną konstrukcją. Dlaczego? Dowiedz się z tej recenzji.

Lenovo Legion Y540-15IRH-PG0 15,6" Intel Core i7-9750H - 8GB RAM -

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Dobry rozkład portów
  • Wytrzymała obudowa
  • Konkurencyjna cena
WADY
  • Brak Thunderbolt 3 i czytnika kart SD
  • Wolna matryca

Test notebooka Lenovo Legion Y540 pokazuje, że nowa generacja procesorów Intel niewiele wnosi. Pobicie taktowania na papierze nie umyka ograniczeniom systemów chłodzenia w komputerach przenośnych, które muszą sprostać potrzebom 14-nanometrowej litografii.

W związku z tym testowany laptop, oferujący procesor z 9. generacji, okazuje się jeszcze lepszą okazją, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę przeceny, na które ostatnio trafia.

Sprawdź aktualną cenę Lenovo Legion Y540:

Lenovo Legion Y540 na Sferis.pl

Test Lenovo Legion Y540 - pierwsze wrażenia

Lenovo Legion Y540 jest wykonany z plastiku, jednak nie poddaje się łatwo przy nacisku. Ramki wokół matrycy są wąskie, a kamerka trafiła do nieco szerszej "bródki".

Lenovo Legion Y540 - klawiatura

Klawiatura w testowanym modelu jest podświetlona na biało i ma układ amerykański z małym klawiszem "Enter" i pełnym NumPadem.

Lenovo Legion Y540 - touchpad

Touchpad został przesunięty lekko w lewo, by utrzymać zbieżność ze "Spacją". Zwieńczono go dwoma przyciskami, co mi odpowiada, bo nie lubię tych zintegrowanych w jego taflę. Jego precyzja nie pozostawia wiele do życzenia.

Cała konstrukcja waży 2,3 kg, a gdy weźmiesz do pary ładowarkę, to razem nosić będziesz 3,1 kg.

Jak się korzysta z Lenovo Legion Y540 na RTX 2060?

Laptopy dla graczy są często użytkowane stacjonarnie, bo przenosi się je między stanowiskami. W związku z tym spora część z nich spędza większość swojego życia w obrębie jednego biurka.

Lenovo Legion Y540 - porty tył

Lenovo Legion Y540 został przemyślany tak, aby nie przeszkadzać w takim profilu użytkowania, bo wszystkie jego kluczowe porty trafiły na tył obudowy.

To bardzo wygodne, bo kable takie jak HDMI czy RJ-45, wystające po bokach niczym ośmiornica, potrafią uprzykrzać życie.

Lenovo Legion Y540 - porty z lewej

Dzięki takiej lokalizacji portów można też się zmieścić na mniejszym biurku, bo nie trzeba brać tak dużej poprawki na grube, sztywne przewody.

Lenovo Legion Y540 - porty z prawej

Pisanie na tym komputerze nie sprawiło mi żadnych kłopotów. Klawiatura nie jest wybitna jak w ThinkPadach, jednak plasuje się gdzieś po środku gamignowej stawki.

Matryca w recenzowanym Lenovo Legion Y540 nie jest powalająca, bo oferuje rozdzielczość Full HD przy 60 Hz. Wypadałoby jednak zaimplementować coś szybszego, na przykład odsłonę ze 144 Hz, która jest na rynku.W rankingach notebooków preferuję raczej takie rozwiązania.

Lenovo Legion Y540 - reprodukcja kolorów

Jej reprodukcja kolorów stoi na przyzwoitym poziomie, choć do krytycznej obróbki materiału foto-wideo się nie nada.

Lenovo Legion Y540 - jednolitość podświetlenia matrycy

Ma za to dobrą jednolitość podświetlenia, co bywa problemem w laptopach gamingowych.

Podczas grania Lenovo Legion Y540 nie hałasował tak, jak testowany MSI GS66 Stealth. Wyższy profil komputera gra tu na jego korzyść, wraz z odpowiednio dobranymi TDP karty graficznej i procesora.

Lenovo Legion Y540 - głośność

Ciepłe powietrze z układu chłodzenia nie owiewało mi dłoni, bo większość jest ewakuowana tyłem komputera. Warto za to pochwalić tą konstrukcję.

Lenovo Legion Y540 - CSGO

Po wyniki wydajności w popularnych tytułach zapraszam Cię do materiału wideo, podlinkowanego powyżej. Tam omawiam też zachowania podzespołów w pełnym stresie, więc będziesz wiedział, jakich taktowań się spodziewać.


Sprawdź inne recenzje: 


Generalnie mogę śmiało powiedzieć, że połączenie GeForce RTX 2060 i Intel Core i7-9750H bez problemu obsługuje zaimplementowaną w ten model matrycę, choć niektóre tytuły AAA wymagają uśrednienia ustawień graficznych.

Lenovo Legion Y540 - i7 + RTX 2060

Jeżeli chodzi o czas pracy na baterii, to udało mi się wycisnąć nieco ponad 3 godziny przy uruchomionym Wi-Fi i jasnością matrycy w połowie.

Wycieczka do BIOS i dezaktywacja karty graficznej od NVIDIA przynosi dodatkowe 2 godziny pracy. Podobne efekty uzyskuje oprogramowanie Lenovo Vantage w trybie Hybrid Graphics.

O głośnikach nie chcę się rozwodzić, nie są ani złe, ani dobre, jednak pozostałbym przy słuchawkach albo niewielkim głośniku bezprzewodowym.

Lenovo Legion Y540 - przemyślana podstawa laptopa do gier

Lenovo Legion Y540 występuje na rynku w wielu odsłonach. Od tych nieco tańszych, opartych o Intel Core i5 i GTX 1650, po te najdroższą, prezentowaną w tym materiale. W porównywarce notebooków łatwo wyszukasz modele w niższej cenie niż prawie 5500 zł, które przyjdzie Ci zapłacić za tą konfigurację.

Jak już pewnie zauważyłeś w testach, do dyspozycji w tej konkretnej wersji było tylko 8 GB pamięci RAM, jednak jeden slot jest wolny, więc w przyszłości można go zapełnić.

Lenovo Legion Y540 - ocena

Oprócz tego komputer przyjdzie do Ciebie bez systemu Windows, więc musisz sam zadbać o licencję i instalację.

Ogólnie Y540 przemawia do mnie przede wszystkim dobrym stosunkiem jakości do ceny i przemyślanymi rozwiązaniami. Co prawda brakuje portu na karty pamięci czy Thunderbolt 3, jednak przy gamingu jako głównym zastosowaniu nie są to wielkie problemy.

Lenovo Legion Y540 - ocena Videotesty 4,5/5

Komputer do testów dostarczył sklep Sferis.pl:

Lenovo Legion Y540 na Sferis.pl

blog comments powered by Disqus
Test Lenovo Legion Y540 z GeForce RTX 2060 i i7-9750H
Autor: Paweł Rudy