
Płyty kuchenne to chętnie wybierany sprzęt do kuchni, lecz zachodzi pewna wątpliwość: wybrać płytę gazową czy indukcyjną? Która płyta jest lepsza? Dzisiaj porównamy oba typy, uwzględniając ich wady i zalety.
W poniższym materiale skupię się na porównaniu płyty gazowej i indukcyjnej. Wyjaśnię różnice, jakie występują pomiędzy tymi urządzeniami AGD, a także wskażę, którą będzie dla Ciebie lepsza. Oprócz tego wymienię mocne i słabe strony zarówno płyty gazowej, jak i płyty indukcyjnej.
Płyty gazowe
Niezawodne płyty gazowe ucieszą tradycjonalistów, których przekonuje dobry smak potraw z takiego sprzętu, a przy okazji wykazują dużą funkcjonalność. Mowa między innymi o regulacji intensywności płomienia (9 poziomów ustawisz w płycie Teka GZC 64320 XBN), zintegrowanej zapalarce, timerze lub wyświetlaczu.
Sama dystrybucja ciepła i szybkość rozgrzewania stoi na imponującym poziomie. Sterowanie odbywa się przeważnie przy użyciu precyzyjnych pokręteł, z kolei ryzyko przesunięcia naczyń minimalizują stabilne ruszty. Takowe występują w płycie do zabudowy Amica PGCA6102APFB.
Na rynku nie brakuje modeli zarówno dla singli, jak i dla rodzin z dziećmi, co potwierdza ranking płyt gazowych. W tym drugim przypadku polecane są płyty gazowe z 5 palnikami, na których gotowanie będzie szybkie, a sama organizacja łatwiejsza. Jeżeli masz mało czasu i potrzebujesz coś błyskawicznie przyrządzić, to z pomocą przychodzi mocny palnik Wok.
Zalety płyt gazowych
- Estetyczny i nowoczesny wygląd.
- Wygodna i prosta obsługa.
- Bezpieczne użytkowanie (zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, blokada przed dziećmi).
- Dobra jakość wykonania (wytrzymałością i odpornością na wysokie temperatury wyróżniają się szklane płyty gazowe).
- Stabilne ruszty żeliwne.
- Mało problematyczne czyszczenie powierzchni (wystarczy poznać metody, jak czyścić płytę gazową).
- Szeroki zakres cen.
- W lepszych modelach możesz liczyć na małe zużycie gazu i prądu, tak jak ma to miejsce w przypadku płyty gazowej Solgaz GPC 4+1 G20.
- Różna ilość palników.
- Funkcjonalność.
- Używanie każdego rodzaju garnków.
- Niskie koszty eksploatacyjne, ale trzeba mieć na względzie, że gaz ulatnia się w 50%.
- Możliwy wybór wariantu kolorystycznego (od czarnych, po srebrne czy też białe płyty gazowe).
Wady płyt gazowych
- Stalowe powierzchnie mają tendencję do zarysowań, z kolei emaliowane do odpryskiwania lakieru.
- Trzeba zwrócić uwagę na rozmieszczenie palników, gdyż gorsze konstrukcje uniemożliwiają postawienie obok siebie różnej wielkości garnka, nie powodując przy tym kolizji.
- O ile samo mycie powierzchni nie sprawi trudności, tak trzeba się liczyć z dodatkowym czyszczeniem rusztów i palników.
- Wymagane doprowadzenie przyłączy gazowych, a w starym budownictwie konieczność dowożenia butli.
Sprawdź również:Płyta gazowa klasyczna czy szklana?
Płyty indukcyjne
Indukcje w kuchni coraz chętniej goszczą w domach. Nic dziwnego, bo są funkcjonalne, ładne i proste w czyszczeniu, ale pamiętajmy, że nie są wcale pozbawione wad. Mają charakterystyczną płaską powierzchnię (bez wystających palników).
W trakcie procesu gotowania jest wytwarzane pole elektromagnetyczne (zachodzi zjawisko indukcji). Zaledwie dna naczyń są rozgrzewane, co korzystnie wpływa na Twoje bezpieczeństwo. W momencie zdjęcia garnka z płyty dopływ prądu zostaje odcięty.
Przyjęła się opinia, że trzeba ponieść jednorazowo spory wydatek, natomiast ranking płyt indukcyjnych niejednokrotnie udowadnia, że wcale tak nie musi być. Wszystko zależy od tego, na jakich funkcjach Ci zależy. Zaawansowane modele posiadają przykładowo gotowe programy grzania i sensor smażenia (automatyczna kontrola temperatury).
Obowiązkowo sprawdź również, jakiego napięcia minimalnego wymaga płyta indukcyjna i czy masz w związku z tym odpowiednią instalację elektryczną.
Ostatnią kwestią jest obawa, ile prądu zużywa indukcja. Otóż wbrew pozorom są to bardzo wydajne urządzenia, które nie dopuszczają do utraty ciepła, a tym samym marnowania energii. Trzeba zwrócić uwagę na całkowitą moc płyty i częstotliwość użytkowania.
Koszt zagotowania litra wody będzie niski, gdyż na kuchence indukcyjnej potrwa to zaledwie kilka minut. Szacuje się około 5 groszy. Wszystko opiera się na tym, na ilu polach grzewczych gotujesz, a także jak długo to trwa. Korzystanie z płyty indukcyjnej nie zwiększy rachunków za prąd w sposób nie do przyjęcia, chyba że gotujesz pół dnia na wszystkich polach jednocześnie (takie sytuacje zdarzają się raczej na święta).
Zobacz również:Płyta ceramiczna czy indukcyjna?
Zalety płyt indukcyjnych
- Bezpłomieniowe palniki minimalizują ryzyko podpalenia czegoś lub poparzenia otwartym płomieniem.
- Proste czyszczenie, gdyż nie ma zbędnych zakamarków, a same palniki są schowane.
- Nowoczesny wygląd.
- Możliwość łączenia dwóch pól w jedno, co oznacza, że nawet największy garnek w kuchni zmieści się na Twojej płycie grzewczej.
- Cicha praca.
- Duża dostępność pod względem różnych wymiarów, ilości pół grzewczych, kształtów, oferowanych funkcji.
- Intuicyjne sterowanie dotykowe (ale może ono być dla niektórych zbyt czułe).
- Podłączenie płyty indukcyjnej nie jest trudne.
Wady płyt indukcyjnych
- Nie mogą być użytkowane przez osoby z rozrusznikiem serca (wytwarzają promieniowanie, którego częstotliwość jest wysoka, i z tego względu nie należy również trzymać w pobliżu na przykład kart kredytowych).
- Wymagane podłączenie do sieci elektrycznej.
- Konieczność zakupu specjalnych garnków przeznaczonych do gotowania na indukcji.
- Szybkość podgrzewania w niektórych płytach indukcyjnych mogłaby stać na lepszym poziomie.
- Niektóre są podatne na rysy.
Płyta gazowa czy indukcyjna - Podsumowanie
Na pytanie, płyta gazowa czy indukcyjna, niektórzy zapewne od razu znajdą odpowiedź. Te urządzenia znacznie się różnią między sobą, zwłaszcza pod względem mechanizmu działaniu.
- Indukcja jest prostsza w czyszczeniu niż gazówka, natomiast wytwarza pole elektromagnetyczne i niesie konieczność kupienia naczyń ze specjalnym dnem.
- Płyty gazowe niosą lepszy smak potraw, niską cenę samego zakupu i małą awaryjność, z kolei czas gotowania i stygnięcia płyty bywa dłuższy, a sam system sterowania jest mniej rozbudowany.
Wymienione mocne oraz słabe strony pomogą rozwiać wątpliwości, czy płyta gazowa czy indukcyjna jest lepsza. Oczywiście warto jeszcze poczytać poradniki zakupowe, żeby na przykład wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty gazowej.
A czy Ty wybrałeś już właściwy rodzaj dla siebie? Sekcja komentarzy pozostaje do Twojej dyspozycji.
Zobacz również:
blog comments powered by Disqus