PODPOWIEDZI:

Zakup płyty gazowej - Na co zwrócić uwagę?

Zakup płyty gazowej - Na co zwrócić uwagę?

Za moment dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty gazowej. Przytoczę najważniejsze parametry ze specyfikacji, jak również praktyczne funkcje, które wpływają zarówno na bezpieczeństwo, jak i komfort użytkowania. Zapraszam!

Zakup płyty gazowej musi być dobrze przemyślany, zatem musisz wiedzieć, na co najbardziej zwrócić uwagę. Poznaj główne cechy płyt grzewczych, z którymi gotowanie będzie efektywne i szybkie. Wymienię również dodatkowe funkcje, za które warto dopłacić, a także elementy, które wpływają na trwałość urządzenia. Przy okazji dowiesz się, jaka płyta gazowa sprawdzi się dla dużej rodziny.

czarna płyta gazowa Bosch

Zakup płyty gazowej - W skrócie

Na początek zaserwuje skrócony poradnik, jak wybrać płytę gazową, czyli listę najważniejszych parametrów, którymi należy się kierować podczas zakupu płyty kuchennej. W doborze nowoczesnego sprzętu pomoże również ranking płyt gazowych, gdzie znajdziesz przykłady urządzeń o różnych wymiarach, cenach, kolorystyce i funkcjach.

 • Całkowita moc palników - na pytanie, która płyta gazowa będzie skuteczna, mogę śmiało twierdzić, że ta z mocnymi palnikami. Zwłaszcza z palnikiem Wok (Speed), który znacznie przyspieszy gotowanie. Takowe występują nawet w tanich płytach gazowych do 1000 zł.
 • Ilość palników - dla singli lub pary polecam tradycyjne płyty grzewcze 4-palnikowe. Dla dużych rodzin z dziećmi najlepsza będzie płyta z 5 palnikami.
 • Pokrętła - ważne jest ich umiejscowienie i kształt.
 • Szerokość zabudowy - przeważnie, im więcej palników, tym szersza płyta gazowa. Standardowa wynosi 60 cm.
 • Rodzaj rusztu - wyróżnia się wytrzymałe ruszty żeliwne i ruszty stalowe. Mogą być dwuczęściowe albo kratkowe pojedyncze, których czyszczenie będzie wygodniejsze.
 • Powierzchnia płyty - istotny jest materiał, z którego została wykonana powierzchnia płyty gazowej. Mogą to być płyty na szkle (ceramicznym lub hartowanym), płyty ze stali szlachetnej, płyty emaliowane. Dodatkowo występują one w różnych kolorach, tak aby dobrać ją pod wystrój kuchni.
 • Czyszczenie - im mniej zakamarków, tym prostsze mycie. Solgaz GPC 4+1 G20 jest przykładowo płytą bezpłomieniową, w której palniki są umieszczone pod szkłem.
 • Producent - na pytania, jaka płyta gazowa będzie najmniej awaryjna, odpowiedź jest jedna. Tylko ta, która pochodzi od znanej na rynku firmy i stosuje inteligentne rozwiązania wpływające na długoletnie działanie.
 • Dodatkowe funkcje - bezpieczeństwo gwarantuje zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu i blokada rodzicielska. Inne z kolei mają wpływ na większą funkcjonalność (między innymi wskaźnik centralnego ustawienia, regulacja płomienia na kilku poziomach, timer, wyświetlacz) lub wygodę użytkowania (zintegrowana zapalarka).

biała płyta gazowa

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płyty gazowej?

Czas na rozwinięcie najistotniejszych zagadnień.

Jaka całkowita moc palników?

Płyty gazowe do 1500 zł, które posiadają 4 palniki, potrafią osiągać moc nawet 11,8 kW. Taka wartość zapewnia najlepsze rezultaty gotowania i właściwą dystrybucję ciepła. Istotna jest moc palnika Wok, który wpływa na szybkość gotowania. Jeżeli masz mało czasu na przyrządzanie potraw, to celuj w palnik Speed o mocy rzędu 4 kW. Dobry palnik cechuje się nawet potrójną koroną, dzięki czemu temperatura wzrasta w błyskawicznym tempie, a zużycie energii elektrycznej jest mniejsze.

płyta gazowa Samsung

Ile palników ma płyta gazowa?

Wybierając płytę grzewczą, możesz liczyć na różne rozmieszczenie palników, jak również ich odmienną ilość. Spotkasz się z płytami gazowymi z 5 palnikami, które znacznie ułatwią organizację w momencie szykowania dań dla wielu osób. Istotne, aby dodatkowy (największy) palnik był umieszczony po lewej stronie, przy czym pokrętła z przodu po prawej stronie. Będziesz miał pewność, że ułożone garnki nie będą ze sobą kolidowały.

Standardowo, często wybieranymi płytami są te z 4 palnikami. Dla singli lub osób, które rzadko gotują lub posiadają mało miejsca w kuchni, znajdą się także płyty kuchenne 2-palnikowe.

Jakie pokrętła w płycie gazowej?

Chwalone za wygodę są pokrętła mieczykowe. Istotne, aby miały ergonomiczny kształt i były położone we właściwym miejscu, aby dobrze po nie sięgać i precyzyjnie ustawiać intensywność płomienia.

Jaka szerokość zabudowy w przypadku płyt gazowych?

Tutaj znaczenie ma ilość palników. Im więcej, tym szersza płyta. 5-palnikowa Bosch PPS9A6B90 osiąga wartość aż 90 cm. Trzeba wygospodarować na nią sporo miejsca, natomiast przekłada się to na doskonałą konstrukcję. Dobre rozmieszczenie palników (w odpowiedniej odległości od siebie) sprawi, że zmieścisz na niej różnej wielkości garnki i patelnie.

Płyty gazowe z 4 palnikami cechują się szerokością 60 cm, natomiast płyty z 2 palnikami mają 30 cm. Te ostatnie są idealne, jeżeli masz mało wolnej przestrzeni w kuchni.

Jeżeli mowa o miarach, to nie zapomnij o długości kabla zasilającego. Weź pod uwagę podłączenie płyty. Korzystnie kupić płytę gazową z przewodem o długości 1,5 m.

Pamiętaj, że są na rynku modele, które można zamontować zarówno tradycyjnie, jak i na równi z powierzchnią blatu kuchennego.

Jaki rodzaj rusztu wybrać?

Najpopularniejszymi rusztami w płytach gazowych są te wykonane z żeliwa. Wyróżniają się dużą trwałością i stabilnością. Często są wyposażone w gumowe stopki. Ruszty żeliwne mogą być dwuczęściowe lub pojedyncze. Jednoczęściowe ruszty są najstabilniejsze, ale trudniejsze w czyszczeniu. Bez obaw będziesz mógł położyć naczynie i nie martwić się o jego przypadkowe przesunięcie. Występują na rynku ruszty emaliowane, lecz nie są one tak żywotne jak żeliwne.

Z czego powinna być wykonana płyta gazowa?

Wytrzymałymi, odpornymi na wysokie temperatury, prostymi w czyszczeniu i estetycznie wykonanymi są szklane płyty gazowe, Może to być szkło ceramiczne bądź hartowane, które nie jest podatne na zarysowania, tak jak ma to miejsce w przypadku płyt z powierzchnią stalową. Płyta gazowa stalowa jest z kolei bardzo wytrzymała. Płyty emaliowane niosą niestety ryzyko odpryskiwania, przez co mogą wyglądać mało atrakcyjnie zwłaszcza po dłuższym użytkowaniu. Szersze porównanie płyta gazowa klasyczna czy szklana znajdziesz w innym poradniku.

Ucieszy fakt, iż płyty gazowe występują w różnej kolorystyce. Możesz postawić na stylową czerń albo sięgnąć po białe płyty gazowe, srebrne, a nawet grafitowe. Z doborem pod wnętrze kuchni nie będziesz miał żadnego problemu.

Czy płyty gazowe są proste w czyszczeniu?

Mycie płyt gazowych zależy głównie od tego, z czego jest wykonana powierzchnia. Ogólnie biorąc, nie są to trudne w czyszczeniu urządzenia. Niemniej należy poznać pewne domowe metody na ich skuteczne wyczyszczenie, czyli dokładnie wiedzieć, jak czyścić płytę gazową.

Pamiętaj o regularnej konserwacji. Mowa o przecieraniu płyty po każdym gotowaniu. Ruszty można namoczyć w zlewie albo umyć w zmywarce. Palniki najlepiej umieścić w specjalnym roztworze. Na rynku są dostępne różnego rodzaju akcesoria lub płyny do czyszczenia.

Przy zakupie płyty gazowej warto także zwrócić uwagę na to, czy palniki są stosunkowo płaskie. Jeżeli tak, to mycie zakamarków wokół nich będzie ułatwione.

Warto wspomnieć, że płyta grzewcza do zabudowy Electrolux EGH6343ROR oferuje dodatkowo obramowanie, które zatrzymuje rozlane płyny (w trakcie wykipienia). Taka opcja sprawia, że powierzchnia blatu będzie czysta.

Warto dodać, że płyty indukcyjne są jeszcze prostsze w myciu, więc zachęcam do zapoznania się z porównaniem płyta gazowa czy indukcja, gdzie poznasz ich słabe i mocne strony.

palnik płyty gazowej

Jakiemu producentowi płyty gazowej zaufać?

Postaw na renomowaną markę, która wyrobiła sobie pozytywne opinie wśród kupujących. Koniecznie zwróć uwagę, czy nie masz do czynienia z tanią podróbką, która nie będzie długo służyła. Polecanymi firmami płyt gazowych są: Bosch, Electrolux, Solgaz, Amica, Beko, Samsung, Siemens, Gorenje, Teka, AEG, Whirlpool, Hoover.

Praktyczne funkcje płyt gazowych

Nie warto przepłacać za funkcje i technologie, które w praktyce wcale się nie sprawdzą lub nie będą praktyczne. Interesującymi funkcjami w płytach gazowych są:

 • Regulacja mocy płomienia - każde przyrządzenie potrawy wymaga innego potraktowania. Z pomocą przychodzi możliwość ustawienia właściwej intensywności płomienia na kilku poziomach, tak aby dobrać ją zarówno do smażenia mięsa, jak i delikatnego podgrzewania czy duszenia.
 • Zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu - natychmiast odcina dopływ gazu, dzięki czemu masz pewność, że Twoja płyta gazowa jest bezpieczna (gaz nie będzie się ulatniał). To ważne, bo zawsze może się zdarzyć, że palnik zostanie zalany lub zgaśnie, a Ty nie zauważyłbyś ulatniającego się gazu.
 • Wskaźnik centralnego ustawienia - pozwoli ustawić naczynie we właściwym miejscu, aby gotowanie było najbardziej efektywne. Płytą wyposażoną w taki wskaźnik jest na przykład Samsung NA64H3031AK.
 • Wskaźnik ciepła resztkowego - podpowie, czy palnik jest nadal rozgrzany, zminimalizuje ryzyko poparzenia. Wskaźnik zniknie dopiero, gdy palnik ostygnie.
 • Główny wyłącznik - stanowi blokadę przed dziećmi, w momencie wyłączy całą płytę przy użyciu jednego pokrętła.
 • Elektryczna zapalarka - zintegrowana zapalarka w pokrętle pozwoli na wygodne zapalanie przy użyciu jednej ręki. Bez manualnych zapalarek czy zapałek, które są mniej wygodne i notorycznie zużywają się.
 • Timer - wybierając płytę gazową, możesz spotkać się z funkcją timera. Takie rozwiązanie przyda się w przypadku gotowania niektórych potraw albo na przykład zwykłego gotowania jajka na miękko. Zazwyczaj jest to opcja dla każdego palnika z osobna, więc na drugim możesz ustawić wyłączenie zupy za 10 minut.
 • Wyświetlacz - na wyświetlaczu znajdziesz kilka ważnych informacji, między innymi powiadomi Cię o braku gazu.
 • Sygnał dźwiękowy - usłyszysz go w momencie zablokowania płyty gazowej na skutek wykipienia czegoś na płytę lub skończenia się gazu.

gotowanie na płycie gazowej

Zakup płyty gazowej - Podsumowanie

Po zapoznaniu się z powyższym poradnikiem zakupowym jestem pewna, że będziesz potrafił wybrać niezawodną, żywotną i bezawaryjną płytę grzewczą do kuchni. Określ swoje potrzeby, zastanów się, jak często i dla ilu osób gotujesz, jak również, ile miejsca możesz poświęcić na blacie kuchennym. Płyty gazowe to sprzęt cieszący się wieloma pozytywnymi opiniami, ale żeby wybór płyty był udany, obowiązkowo przestudiuj podstawowe zagadnienia, które dzisiaj poruszyłam.

blog comments powered by Disqus
Zakup płyty gazowej - Na co zwrócić uwagę?