PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Jak czyścić płytę gazową?

Jak czyścić płytę gazową?

Dzisiaj dowiesz się, jak czyścić płytę gazową, aby nie było na niej widocznych smug czy tłustych plam. Wszelkie zanieczyszczenia na płytach grzewczych nie wyglądają estetycznie, więc warto poznać sposoby, jak myć płyty gazowe.

Płyty gazowe mają powierzchnie zrobione z różnych materiałów. Mowa przykładowo o stali nierdzewnej, szkle ceramicznym lub szkle hartowanym. Warto nabyć wiedzę i wiedzieć, jak czyścić płytę gazową.

Szklane płyty gazowe wymagają właściwego podejścia. Zamiast męczyć się i szukać skomplikowanych metod, poznaj konkretne sposoby na mycie płyt kuchennych i ciesz się lśniącą powierzchnią.

czarna płyta gazowa w zabudowie kuchennej

Jak myć płytę gazową?

Zmorą wielu użytkowników płyt grzewczych jest ich wyczyszczenie. Widoczne tłuste plamy, zaschnięte resztki jedzenia, zachlapania lub inne zanieczyszczenia czasami ciężko skutecznie doczyścić. Niezależnie od rodzaju powierzchni po każdym gotowaniu przecieraj płytę zwilżoną szmatką, a plamy zasypuj solą. Poniżej otrzymasz kilka podpowiedzi, jak poradzić sobie z tym zadaniem.

Mycie szklanych płyt

Szklane powierzchnie prezentują się bardzo elegancko, ale trzeba mieć na uwadze, że na czarnym szkle widać wszelkie zacieki i smugi. Białe płyty gazowe minimalizują ten problem, a przy tym wyglądają nowocześnie.

Domowym sposobem na umycie płyty gazowej na szkle jest użycie ręcznika papierowego, który uprzednio nasączysz delikatnie octem. Takie rozwiązanie zapewni nie tylko blask szkła, ale także zero widocznych smug. Podobnie ma się sytuacja, gdy użyjesz płynu do szyb lub specjalnej skrobaczki.

W przypadku wszelkich przypaleń należy to miejsce wcześniej odmoczyć. To sprawi, że czyszczenie będzie prostsze.

Sprawdź również:Zakup płyty gazowej - Na co zwrócić uwagę?

pokrętła w szklanej płycie gazowej

Mycie płyty ze stalową powierzchnią

Niejeden ranking płyt gazowych wykazał, że płyta grzewcza z powierzchnią ze stali szlachetnej jest niestety podatna na zarysowania. W związku z tym należy dosyć delikatnie obchodzić się z nią i używać specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia.

Z domowych rozwiązań można sięgnąć po roztwór wody z płynem do naczyń, roztwór wody z octem (80% wody i 20% octu), ewentualnie wody z mydłem lub cytryną. Namaczamy gąbkę w roztworze, czyścimy płytę gazową i obowiązkowo wycieramy ręcznikiem papierowym do sucha, aby nie dopuścić do widocznych śladów.

Mycie emaliowanych płyt

Na ogół są stosunkowo łatwe w czyszczeniu, natomiast trzeba podczas tego procesu bardzo uważać. Płyty gazowe z emaliowaną powierzchnię niosą ryzyko odpryskiwania w miejscu zbyt silnego uderzenia. Najlepiej zastosować zwykłe mleczko do czyszczenia lub roztwór wody z płynem do naczyń. Resztki jedzenia namocz, posyp solą, odczekaj i dopiero wyczyść przy użyciu gąbki.

Czyszczenie rusztów

Płyty gazowe posiadają ruszty żeliwne bądź emaliowane. Te pierwsze są stabilniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia, z kolei drugi rodzaj jest prostszy w czyszczeniu. Dobrze, jeżeli ruszty są dzielone, bowiem prościej je umyć w zmywarce lub umieścić w zlewie.

Skutecznym sposobem na wyczyszczenie rusztów jest ich namoczenie na całą noc w roztworze wody z octem lub z płynem do naczyń. Po takim zabiegu zazwyczaj wystarczy użyć mleczka do czyszczenia bądź wody z sodą.

Czyszczenie palników

Podstawową rzeczą jest odcięcie dopływu gazu, a dopiero potem demontaż palników. Możesz je namoczyć identycznie jak ruszty, a później wyszorować gąbką lub ściereczką, spłukać i wysuszyć.

Sprawdź również:Płyta gazowa klasyczna czy szklana?

Jak wyczyścić płytę gazową - Podsumowanie

Mycie płyty gazowej nie jest tak problematyczną sprawą, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście, im mniej wystających elementów w płycie grzewczej, tym prostsze i szybsze czyszczenie. W płycie Solgaz GPC 4+1 G20 palniki są schowane pod szkłem, przez co powierzchnia jest gładka, a rusztów nie ma wcale. Podobnie wygląda sytuacja w płytach indukcyjnych i przy okazji zachęcam do poznania porównania płyta gazowa czy indukcyjna.

Należy pamiętać, aby regularnie przecierać płytę ręcznikiem papierowym nasączonym octem (lub wodą z sodą) i wytrzeć do sucha, a nie dopuszczać do większych zaschnięć, plam i wykipienia potrawy. Nie zapominaj o zakamarkach koło palników. Pomoc stanowią także dodatkowe akcesoria, takie jak na przykład skrobaczka do płyt ceramicznych, z którą w mig pozbędziesz się przypalonych resztek.

Zobacz również:

blog comments powered by Disqus
Jak czyścić płytę gazową?