PODPOWIEDZI:

Kabel HDMI do Ultra HD - Rodzaje i Różnice Pomiędzy Kablami HDMI

Kabel HDMI do Ultra HD - Rodzaje i Różnice Pomiędzy Kablami HDMI

Kable HDMI (high definition multimedia interface) są obecnie najpopularniejszym sposobem połączenia pomiędzy odtwarzaczem, dekoderem, konsolą czy komputerem a np telewizorem monitorem lub projektorem. Do czasów gdy najwyższą dostępną rozdzielczością było FULL HD (1920x1080) wszystko było łatwe, ponieważ właściwie każdy kabel spełniał ten standard, to obecnie wchodzące formaty obrazu 4K lub Ultra HD mają już większe wymagania. Czy zatem jakikolwiek kabel poradzi sobie z takim sygnałem, czy jednak musimy zwrócić trochę więcej uwagi przy zakupie?

Czym się różnią kable HDMI?

Konstrukcja kabla HDMI oraz wtyczki jest ciągle taka sama, kable różnią się jednak przewodnikiem, z którego są wykonane oraz przekrojem tego przewodnika.

Rodzaje przewodników

Miedź beztlenowa - najlepszy możliwy rodzaj materiału. Oferuje stosunkowo mały opór, dzięki czemu łatwo przewodzi pakiety danych nawet na duże odległości. Nazewnictwo jakie stosują producenci to: “OFC - Oxygen Free Copper”, “miedź beztlenowa”.

Miedź - niedużo różni się od miedzi beztlenowej, również bardzo dobry rodzaj przewodnika. Oznaczenia producentów: “ Copper”, “Pure copper” lub po prostu miedź.

Kabel HDMI do Ultra HD - Rodzaje i Różnice Pomiędzy Kablami HDMI

Aluminium - przeważnie jest to aluminium pokryte miedzią. Niestety przewód aluminiowy słabiej przewodzi pakiety danych ponieważ ma większy opór, w przypadku krótkich kabli, nie ma to dużego znaczenia ale na większych odległościach może się okazać że kabel nie działa poprawnie. Oznaczenie producentów to “CCA - copper clad aluminium”

Stal - Stal pokryta miedzią, niestety najsłabszy możliwy przewodnik wykorzystywany do produkcji kabli hdmi. Duży opór, mało podatny na wyginanie, łamliwy. Lepiej unikać w przypadku dłuższych kabli. Oznaczenie producentów “ CCS - copper clad steal”

>>> Koniecznie zobacz nasz ranking projektorów!

Przekrój kabla

Przekrój kabla - czyli ostatecznie jego grubość podawana jest najczęściej w jednostce AWG - American wire guage. Jest to amerykański standard pomiarów przekroju przewodów.

W przypadku kabli HDMI spotykamy AWG od 30 do 24. Kabel AWG to możliwie najcieńszy kabel hdmi a 24 najgrubszy. W przypadku krótkich kabli może to być cienki kabel o przekroju nawet AWG30, jednak jeśli szukamy dziesięcio lub piętnastometrowego kabla lepiej wybrać te grubsze AWG 26 lub 24. Przekrój ma zasadniczy wpływ na przepustowość kabla.

Opisane powyżej dane mają wpływ na standard kabla hdmi.

Kabel HDMI do Ultra HD - Rodzaje i Różnice Pomiędzy Kablami HDMI

Najczęściej spotykane standardy kabli HDMI

HDMI 1.4 - kabel i w tym standardzie musi spełniać następujące wymagania:

  • Kanał Ethernet
  • Kanał zwrotny audio
  • Obraz 3D
  • Obraz 4Kx2K
  • Rozbudowana przestrzeń kolorów

HDMI 2.0 - kabel musi spełniać standard HDMI 1.4 oraz dodatkowo:

  • Obraz 4K
  • HDR 10
  • Przestrzeń kolorów BT20.20

jak wybrać kabel hdmi

Nie są to oczywiście wszystkie wymagania, ale moim zdaniem te najważniejsze.

Sprawdzałem osobiście, na krótkich kablach różnice w przesyle obrazu są minimalne. Wręcz kabel ustandaryzowany przez producenta jako HDMI1.4 bez problemu spełnia wymagania kabla 2.0, co innego jednak dzieje się w przypadku długich kabli. Od razu widać różnice, słabe kable przeważnie w ogóle nie radzą sobie z sygnałem 4K nie wspominając o HDR 10. W tym przypadku zwróćcie szczególną uwagę na to co kupujecie, szczególnie jeśli jest to kabel do instalacji na wiele lat.

blog comments powered by Disqus
Kabel HDMI do Ultra HD - Rodzaje i Różnice Pomiędzy Kablami HDMI