PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Amerykański pogrzeb TikToka, Apple kontra Microsoft, Z Fold 2

Amerykański pogrzeb TikToka, Apple kontra Microsoft, Z Fold 2

W tym tygodniu wszystkich okradziono z danych, ale technologia już idzie z pomocą, by podobnych wydarzeń było jak najmniej. Poznaliśmy także najdroższe smartfony Samsunga oraz jeden z najdroższych planów przejęcia pewnej chińskiej aplikacji.

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Nie zapomnijcie obserwować Videotesty.pl na Google News oraz kontaktować się z nami w grupie Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • Sony może szykować tani aparat pełnoklatkowy, którego cena oscylowałaby w granicach 6000 zł. Według wycieków Sony A5 będzie tani między innymi przez brak wizjera. 
  • Pady do Playstation 4 zadziałają na Playstation 5, ale tylko w grach z poprzedniej generacji dostępnych w ramach wstecznej kompatybilności. Zdaniem producenta gry muszą czerpać z nowych funkcji konsoli i pada, czego obecny Dualshock nie może zagwarantować.
  • Instagram nie czeka na śmierć TikToka i pokazuje Reels, który pojawił się w 50 krajach. Pozwala on na nagrywanie video o długości do 15 sekund i dodawanie popularnej muzyki.

Instagram Reels wyraźnie kopiuje TikToka

  • Nvidia zatrzymuje produkcje kart GeForce 2070 Super, prawdopodobnie robiąc miejsce na nowe RTX'y z serii 3000. 
  • Naukowcy zmieniają nazwy genów, ponieważ... Microsoft Excel odczytuje je jako datę. Automatyczne formatowanie jest zbyt pomocne przy tworzeniu baz danych i w ciągu roku zmieniono nazwy 27 genów.
  • Według raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2019 roku mamy już ponad 50,4% łączy z prędkością powyżej 100 Mbit/s. To dobra wiadomość dla 16,2 miliona użytkowników internetu w Polsce, a 52% z nich łączy się z siecią najczęściej za pośrednictwem 2G, 3G lub 4G.

Samsung pokazuje nowy, elastyczny smartfon

Oprócz prezentacji przedstawiciel serii Note, Tab, Watch i Buds, koniec konferencji producent poświęcił na pokazanie Samsunga Galaxy Z Fold 2. Nowa generacja testowanego Samsunga Galaxy Fold posiada znacznie większy ekran podstawowy - ten ma 6,2 cala i przypomina to, co widzimy w tradycyjnych smartfonach. Urósł też ekran widoczny po rozłożeniu - ma 7,6 cala i pozbawiono go zajmującego sporo miejsca wcięcia. 

Samsung Galaxy Z Fold 2 wygina się niczym poprzednik

Sprawdź cenę Samsunga Galaxy Fold!

Nowe technologie pojawią się także w środku - Galaxy Z Fold 2 ma dostać nowe zawiasy, dzięki którym utrzymamy go w kilku stopniach odchylenia. Rozwiązanie znane z chociażby Galaxy Z Flipa pozwoli korzystać ze smartfona jak z laptopa. Ponadto w środku zawiasu pojawiło się więcej miniaturowych szczoteczek, które mają zabezpieczyć urządzenie przed piaskiem. Więcej szczegółów poznamy na konferencji 1 września.

TikTok i WeChat do wyrzucenia ze Stanów Zjednoczonych

Na początku tygodnia Microsoft poinformował o rozmowach z prezydentem Stanów Zjednoczonych, których celem jest dojście do porozumienia w sprawie przejęcia amerykańskiej dywizji TikToka. Pod koniec firma zwiększyła swoje ambicje i chce przejąć całą aplikację od ByteDance. Microsoft deklaruje przy tym wpływy do skarbu USA oraz zakończenie dyskusji do 15 września. Do 20 września amerykańskie firmy muszą urwać kontakty biznesowe z ByteDance.

TikTok może nie zniknąć z rynku, jeśli Microsoft go przejmie

Donald Trump w piątek podpisał dokument dający 45 dni TikTokowi oraz WeChat na zakończenie transakcji z firmami, chyba że przejmie je biznes w Stanach Zjednoczonych. Powodem nieudowodnione wysyłanie wrażliwych danych do Chin oraz możliwy wpływ na wybory prezydenckie. Tymczasem TikTok grozi Stanom Zjednoczonym pozwem, argumentując, że wytwarza się niebezpieczny proceder, blokujący działanie chińskich biznesów.

Toyota ma rewolucyjny elektryczny pojazd

Toyota LQ Concept poza futurystycznym wyglądem oferuje rzeczywiste wrażenia z jazdy. Prezentowany podczas Tokyo Motor Show pojazd miał brylować podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Model zdolny do jazdy jeszcze nie powstał, ale Keiji Kaita, wiceprezes Toyoty powiedział, że firma opracowała już najważniejszy komponent. To bateria litowo-jonowa ze stałym elektrolitem. 

Toyota LQ pozwoli przejechać znacznie dłuższe dystanse

Zaletą takiej technologii jest szybszy transfer energii i większa gęstość baterii przy tym samym rozmiarze. Rozwiązanie prototypowe potrafi napełnić się w ciągu 15 minut. Rezultaty mają być jeszcze lepsze, a to dzięki elektrolitowi siarkowemu. Obecnie firma prowadzi z Panasonic badania, by wprowadzić inny, nie deformujący się materiał do swoich ogniw.

Każda firma traci dane, część w głupi sposób

Najbardziej spektakularny był atak na dane Intela. Firma nie wierzy, że doszło do kradzieży danych, tymczasem 20 GB wewnętrznych dokumentów pojawiło się w sieci. Według Tilla Kottmanna, szwajcarskiego inżyniera oprogramowania, to jedynie jeden z wycieków, który dostał w maju. W środku znalazły się prezentacje z planami rozwoju firmy, kalendarz wydawniczy, oprogramowanie BIOS-u z narzędziami do debugowania oraz dokumentację nieujawnionych jeszcze produktów. 

Włamanie do bazy danych Intela to nie pierwszy przypadek

Zobacz cenę Ryzena 5 3600!

Smaku całej sytuacji dodaje fakt, że Intel nie zgadza się z określaniem sytuacji jako kradzież. Ponadto hasła plików były proste - na przykład Intel123. 

W tym tygodniu upadła też największa forteca Apple. Secure Enclave pozwala na szyfrowanie danych na wiodących urządzeniach Apple za pomocą kluczy, które odczytywać może koprocesor. W przeciwieństwie do wycieku klucza do oprogramowania sprzed trzech lat, ta usterka dotyczy konstrukcji koprocesora, a więc nie da się jej wyeliminować aktualizacją. 

Sztuczna inteligencja pozwoli ci się utajnić

Zespół z McAfee przygotował atak na system sztucznej inteligencji do rozpoznawania twarzy. Udało im się zmylić algorytm na poziomie przechodzenia od cech twarzy do identyfikowania profilu w bazie. Aby oszukać system wykorzystano algorytm CycleGAN, który pozwala zmieniać styl zdjęcia w inną aranżację, na przykład bliższą artyzmowi. Potrafi między innymi zmienić zdjęcie w obraz przypominający te namalowane przez Claude'a Moneta lub uczynić letni pejzaż zimowym.

By sfałszować twarz CycleGAN otrzymał po 1500 zdjęć dwóch osób o zauważalnym podobieństwie. Następnie program mieszał ze sobą zdjęcia, stale podając swoje wyniki algorytmom. Po wielu próbach udało się wygenerować obrazek, który wyglądał dla ludzkiego oka jak pierwsza osoba, ale zawierał dane twarzy drugiej osoby. Na szczęście lotniskom nie grozi jeszcze paraliż - akcja odbyła się przy użyciu potężnych komputerów i trwała wiele tygodni. 

Apple nie chce grania w chmurze?

Zarówno Microsoft xCloud jak i Google Stadia w momencie premiery nie pojawiły się w App Store. Apple podjął decyzję, by nie dopuszczać usług grania w chmurze na swoją platformę. Tłumaczy to bezpieczeństwem użytkowników - firma nie jest w stanie monitorować gier, które pojawiają się na tej platformie pod kątem własnych wytycznych. Co ciekawe, Microsoft udostępniał aplikację użytkownikom iOS w ramach bety.

Xbox Game Pass pozwoli cieszyć się graniem w chmurze

Według cytatu Microsoftu: Apple jako jedyny producent platform multimedialnych blokuje dostęp do usług grania w chmurze. Nie korzysta przy tym z wytycznych organizacji zewnętrznych jak ESRB i im podobnych. Microsoft zapowiada, że będzie pracował nad obejściem ograniczeń i doprowadzeniem platformy do używalności na MacOS i iOS.

Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: 

Źródło:

blog comments powered by Disqus
Amerykański pogrzeb TikToka, Apple kontra Microsoft, Z Fold 2