PODPOWIEDZI:

Jak działa pralko-suszarka?

Jak działa pralko-suszarka?

Pralko-suszarki to bardzo przydatne urządzenia. Zajmują mało miejsca, a spełniają dwie funkcje. Może zastanawiałeś się, co dzieje się w ich wnętrzu? Jak to dokładnie się dzieje, że możemy wyjąć pranie, które jest czyste i od razu suche? W tym artykule się tego dowiesz.

Robienie prania na pewno nie należy do Twoich ulubionych zajęć. Dla większości z nas jest to konieczność. Dane statystyczne podają, że kobiety spędzają średnio tygodniowo 119 minut, robiąc pranie (mężczyźni dla porównania osiągnęli wynik 28 minut). Badanie wskazuje także, że na jedną rodzinę w ciągu roku przypada 416 cykli prania.

Tak czy inaczej, technika wychodzi nam naprzeciw, aby owa czynność zajmowała nam jeszcze mniej czasu. Jednym z takich rozwiązań są pralko-suszarki, które zajmują niewiele miejsca, a jednocześnie świetnie wywiązują się zarówno z prania, jak i suszenia ubrań.

Pralko-suszarki wyglądają jak zwykle pralki czy też suszarki do ubrań, jednak funkcjonują w inny sposób. W tym wpisie przeanalizujemy, jak właśnie działają te urządzenia. Przy okazji warto zajrzeć do rankingu pralko-suszarek, gdyż skrywa on w sobie najnowocześniejsze modele.

Sprawdź przy okazji kilka markowych pralko-suszarek:

Działanie pralko-suszarek – podstawy

Cykl prania działa tak samo, jak w przypadku standardowej pralki. Jednak proces suszenia jest już całkowicie inny, jako że używa on procesu kondensacji, aby wysuszać ubrania. Właśnie ta metoda zapewnia pralko-suszarkom swoją uniwersalność. Przyjrzyjmy się bliżej właśnie tym dwóm funkcjom:

Funkcja pralki

Pralko-suszarki posiadają przednie drzwi, dzięki czemu urządzenie może działać jak zwykła pralka. Jedną z korzyści jest to, że pralko-suszarka daje możliwość zaprogramowania cyklu prania oraz suszenia już na samym starcie cyklu. Nie trzeba czekać do zakończenia etapu mycia, aby następnie zaprogramować suszenie. Wszystko może być zrobione już na samym początku. Dzięki temu możesz wstawić pranie i wrócić, gdy już będzie czyste (i oczywiście suche).

Funkcja suszarki

Tu właśnie zaczyna się najciekawsza rzecz. Dzięki omawianej funkcji nie musimy suszyć ubrania na zewnętrznej suszarce do ubrań. Oczywiście wymaga to innego sposobu suszenia – sam proces sprowadza się do upakowania mokrych ubrań i poddaniu ich działaniu gorącego powietrza. Cały przebieg jest skonstruowany tak, że nie wymaga aż tyle energii elektrycznej jak w przypadku tradycyjnych suszarek.

Oczywiście sam proces wpływa na ogólny przebieg całego prania. W wielu przypadkach wynosi on w całości od 1,5 do 3 godzin.

Istnieją dwa typy pralko-suszarek, co oczywiście wiąże się z innym sposobem działania:

Pralko-suszarki kondensacyjne

Suszarki kondensacyjne tworzą zamknięty system pętli, który zapobiega przedostawaniu się wilgoci i ciepła do obszaru, w którym ma miejsce suszenie. Dodatkowo proces osuszania nie pozwala wilgoci przedostawać się do powietrza.

 1. Gorące powietrze jest podgrzewane w bębnie przez grzałki oraz przeprowadzane przez pranie.
 2. Powietrze następnie przechodzi przez wymiennik ciepła – nie jest usuwane na zewnątrz.
 3. Wymiennik ciepła schładza i skrapla powietrze.
 4. Skroplona wilgoć usunięta z powietrza następnie jest odprowadzana z urządzenia przez wąż odpływowy.
 5. Powietrze jest następnie jeszcze raz podgrzewane, a cały proces zostaje powtórzony

Pralko-suszarki wywiewowe (ewakuacyjne)

Jednostki z tego typu działają tak jak zwykłe pralki oraz suszarki. Cykl mycia sprowadza się do „ubijania” ubrań w wodzie wymieszanej z proszkiem, aż do momentu, gdy staną się czyste. Potem ubrania są odwirowywane, aby ułatwić usunięcie resztek wody.

Następnie maszyna pobiera powietrze z otoczenia oraz je podgrzewa. Owo podgrzane powietrze jest potem przepuszczane przez ubrania. Powietrze pobiera wilgoć, tworzy parę, która następnie jest odprowadzana przez odpowietrznik. Następnie system pobiera nowe powietrze z otoczenia, podgrzewa je i cały proces się powtarza.

W niektórych przypadkach modele wywiewowe nie potrzebują zewnętrznego ujścia.

Programy suszenia

W pralko-suszarkach znajdziemy dwa programy suszenia. Pierwszy dotyczy tkanin bawełnianych a drugi tkanin syntetycznych. Oprócz tego mamy także dwie opcje, czyli suszenie kompletne i skrócone. W przypadku pierwszej opcji ubranie jest wysuszone do tego stopnia, że po zakończeniu całego procesu możemy je bez problemu włożyć do szafy. W przypadku suszenia skróconego tkaniny dalej zachowują nieco wilgoci.

pralko-suszarka amica

Które opcje wybrać?

Suszenie skrócone może okazać się przydatne w przypadku ubrań, które później i tak będziemy jeszcze chcieli wyprasować. Niektóre modele mają program Rapid, który pozwala zwiększyć temperaturę grzania. Dzięki temu możemy zwiększyć intensywność suszenia, a tym samym skrócić jego czas. Jeśli chodzi o tkaniny delikatne, to suszenie może też odbywać się w niższej temperaturze, czyli za pomocą zimnego powietrza.

Jakie funkcje znajdziemy w pralko-suszarkach?

Oczywiście poza omówionym działaniem, pralko-suszarki mają wiele innych funkcji. Niektóre z poniższych funkcji znajdują się także w tradycyjnych pralkach, a inne znajdziemy jedynie w pralko-suszarkach.

 • Opóźniony start– dzięki niej pranie możemy włączyć dopiero o ustalonej godzinie. W przypadku niektórych modeli możemy opóźnić start nawet o całą dobę.
 • Program prania – sama pralka może mieć wiele programów działania. Często spotykane programy to: tryb ekologiczny, pranie ręczne, tryb szybki, czy też jedwab, koszule, tkaniny delikatne.
 • Program suszenia – oprócz omówionych w jednym z poprzednich akapitów programów suszenia, niektóre modele posiadają nawet i program przeciwwirusowy. Ma on na celu usunięcie potencjalnych wirusów na ubraniach za pomocą wysokiej temperatury.
 • Autosuszenie– funkcja ta potrafi ocenić, jak długo powinno suszyć się pranie.
 • Kontrola jakości piany– urządzenie może kontrolować wytwarzaną pianę. Pozwala to uzyskać optymalne efekty prania i jednocześnie zapobiega pozostawaniu śladów po środkach czystości.
 • Fuzzy logic– sprytne urządzenie potrafi zważyć włożone ubranie, na podstawie czego ustala adekwatną ilość wody, prędkość wirowania oraz temperaturę.

Zasady prawidłowego użytkowania pralko-suszarek

Aby urządzenie służyło nam jak najdłużej, warto korzystać z niego w odpowiedni sposób.

 • Zwracaj uwagę na wagę prania, które wkładasz – zwykle pralko-suszarki mają pojemność ok. 8 kilogramów. Ważne, aby nie przeładowywać urządzenia, gdyż może to utrudnić sam proces prania oraz suszenia.
 • Wkładaj odwirowane pranie, jeśli poddajesz je suszeniu – mokre spodnie i wilgotne ręczniki niepotrzebnie obciążają bęben. Gdy będziesz suszył jedynie odwirowane pranie, sam proces będzie krótszy oraz mniej energochłonny.
 • Dbaj o czystość filtru – regularnie sprawdzaj, czy nie ma w nim zbyt wiele zanieczyszczeń.
 • Nie wkładaj do suszarki bardzo dużych przedmiotów – suszenie śpiwora czy dużych kołder raczej nie jest dobrym pomysłem.

Podsumowanie

Oto krótkie podsumowanie tego, jak działają pralko-suszarki, jakie funkcje w związku z tym mają oraz jak prawidłowo korzystać z tych urządzeń. Jeśli posiadasz małą przestrzeń mieszkalną a do tego dużą rodzinę, pralko-suszarka może okazać się bardzo przydatna. Oczywiście pamiętaj, aby wybrać odpowiedni dla siebie model.

blog comments powered by Disqus
Jak działa pralko-suszarka?