PODPOWIEDZI:

Komputer lepszy od pilota, roboty bez baterii, nowe konsole tuż tuż - VideoNews #267

Komputer lepszy od pilota, roboty bez baterii, nowe konsole tuż tuż - VideoNews #267

Kolejne rekordy pękają jak mydlane bańki, a wielkie firmy bogacą się jeszcze bardziej. Świat technologii miał udać się na wakacje, ale jego plany uległy zmianie. Dziś, jak nigdy wcześniej, zmienia on nasze społeczeństwo i czyni je jeszcze bardziej skomplikowanym. O wszystkich zmianach przeczytacie w VideoNewsie #267!

W tym tygodniu na naszej stronie mogliście zobaczyć między innymi:

Aby być na bieżąco ze wszystkimi publikacjami, obserwujcie Videotesty.pl na Google News oraz naszej Facebookowej grupie Testerzy Videotestów.

Krótkie informacje

  • Microsoft Flying Simulator osiąga szczyty popularności. Szczyty osiąga też pewna budowla, która przez błąd jednego użytkowników zamiast dwóch pięter ma 212. Wszystko z powodu wyciągania danych z Open Street Map.
  • 2 biliony dolarów (dokładnie 2 000 000 000 000) to aktualna kapitalizacja Apple. To pierwsza firma technologiczna i pierwsza ze Stanów Zjednoczonych z tak dużą kapitalizacją.
  • TikTok przyciąga uwagę coraz większej liczby firm. Do dyskusji nad przejęciem firmy dołącza Oracle - gigant rozwiązań chmury i baz danych dla przedsiębiorstw.

Akcesoria Razera nie są przeznaczone dla graczy, a dla pracowników biurowych

  • Razer wykonuje ruch w kierunku ludzi pracujących z domu i prezentuje peryferia - mysz Pro Click oraz klawiaturę Pro Type. Obydwie w białej wersji kolorystycznej bez podświetlenia RGB, za to w bardziej ergonomicznych kształtach i z łącznością z czterema urządzeniami.
  • Pierwszym telefonem z kamerą ukrytą pod ekranem nie będzie Xiaomi czy Oppo, ale ZTE Axon 20 5G. Poza tą unikalną cechą będzie to urządzenie bliższe średniej półce.
  • Blackberry powraca do tworzenia smartfonów. Tym razem logo i technologię przejmie amerykańska firma Onward Mobility, a produkcją zajmie się Foxconn. Premiera smartfona z 5G i fizyczną klawiaturą nastąpi w 2021 roku.
  • Ceny dysków SSD i RAM-u pod koniec 2020 roku mogą być niższe. Powodem zwiększona produkcja w pierwszej połowie roku, która znacznie przerosła popyt, a była spowodowana zabezpieczaniem się na wypadek koronawirusa.

Wyciek danych Instagrama i TikToka dotknie 235 milionów

Firma Social Data przetwarza dane z mediów społecznościowych oraz analizuje zachowania jej użytkowników. Następnie zebrane przez boty informacje sprzedaje chociażby na potrzeby marketingu. Okazuje się, że przy tym nie zabezpiecza ich nawet najprostszym szyfrowaniem. Dane, których pobieranie jest w wielu krajach nielegalne, wyciekły. 

Wśród danych nie ma haseł, ale i tak jest sporo prywatnych informacji

Zobacz promocję na iPhone XS Max!

Dotkniętych jest 235 milionów użytkowników Instagrama, TikToka oraz Youtube. Utracono nazwiska, e-maile, numery telefonów, zdjęcia profilowe i statystyki obserwowanych. Bazy danych 1 sierpnia odnalazł Bob Diachenko z Comparitech, który powiązał je z niedziałającym serwisem Deep Social, od którego Social Data wykupiła dane. Nie wyciekły żadne hasła, ale informacje mogą być wykorzystane w kampaniach phishingowych.

Mikrorobot działa nawet 2 godziny bez baterii

Wszystko dzięki płynnemu metanolowi, który płynie w konstrukcji RoBeetle. Waży zaledwie 88 miligramów i ma 15 milimetrów długości. By robot się poruszał, wykorzystano katalityczne mikro muskuły. Są to fragmenty stopu niklowo-tytanowego, które rozkurczają się i rozszerzają w zależności od wpływu temperatury. Aby doszło do spalania katalitycznego, metanol musi zareagować z platynową powłoką, która wytwarza ciepło.

Zmiana kształtu stopu powoduje ruchy niewielkimi kończynami, których odchylenie reguluje mechaniczny system pozwalający na unoszenie i opuszczanie kończyn. Rozwiązanie ma delikatniejszy i agresywniejszy styl poruszania, radzi sobie także z nachyleniem powierzchni rzędu 15 stopni. Jego największymi problemami są mała swoboda poruszania się - urządzenie kroczy tylko przed siebie - oraz brak kontroli ruchu. Gdy zostanie uruchomiony, działa nieustannie przez dwie godziny.

MIcrosoft pokazuje pulpit, a Sony - reklamę

Xbox Series X otrzyma nowy interfejs. Jego uruchomienie będzie o połowę szybsze niż w przypadku poprzedniej generacji. Ponadto o 30% szybszy będzie czas powrotu z gry do głównego menu.  Pojawią się ruchome, zmieniające kolor tła. Integracja między wersjami pozwoli wykorzystać interfejs zarówno na telewizorach, jak i laptopach czy smartfonach. Te ostatnie pozwolą nam wpisywać treści podczas korzystania z Xboxa Series X. Wszystko przy 40% mniejszym zużyciu pamięci.

Zamów Xboxa One X z Cyberpunkiem 2077!

Sony także obiecywało nowy interfejs, ale na razie nie podzieliło się detalami. Zamiast tego opublikowało reklamę. W niej w dość osobliwy sposób dowiadujemy się o nowych funkcjach konsoli - lepszym dźwięku, kontrolerze z nowym systemem wibracji oraz triggerach stawiających modyfikowalny opór. 

Sztuczna inteligencja lata lepiej od pilota zawodowego

Coroczne zawody DARPA’s AlphaDogfight Trial to test nie tylko dla pilotów, ale dla sztucznej inteligencji. Oprócz kategorii dla lotników, aplikację w VRze testują algorytmy wykształcone do latania. Warunki symulacji to kokpit myśliwca F-16. Do konkurencji przystąpiły AI od dwóch firm - Heron Systems i Lockheed. W powietrznej bitwie, w której samoloty uzbrojono wyłącznie w przednie działa, wygrało Heron Systems. 

Pilot w starciu z AI nie miał szans

W starciu z zawodowym pilotem, który latał za pośrednictwem VR-u, komputer wygrał 5:0. Komentatorzy zwracali uwagę na niemalże niemożliwą skuteczność i celność. Efekt końcowy wynikał między innymi z faktu, że wyłączono system kolizji, co pozwoliło sztucznej inteligencji zagrać agresywniej. Zwycięskie oprogramowanie może działać na układach tak małych jak NVIDIA Tegra.

Mały robot z superwydajną baterią

Co można zrobić ze skrawków odrzuconego Kevlaru? Jeśli tylko odpowiednio skonstruować robota, to akumulator może być jednocześnie jego szkieletem. Tak postąpili naukowcy z Uniwersytetu Michigan, którzy wzięli na warsztat baterie cynkowe i ulepszyli je do poziomu stukrotnie lepszego od oryginałów, a trzykrotnie bardziej gęsty od baterii litowo-jonowych. Nicholas Kotov, lider projektu, deklaruje, że pojemność może być nawet i 72-krotnie większa.

Design owiniętej wokół konstrukcji baterii omija też problemy akumulatorów związane z niską odpornością na napięcie. Tutaj cynkowa katoda łączy się z anodą bazującą na przepływie powietrza wokół Kevlarowych włókien zamkniętych w wodnym żelu polimerowym. Ten pozwala na swobodny transfer jonów wodorowych do elektronów. Rozwiązanie Kotov nazywa odpowiednikiem ludzkiego tłuszczu, który poza przechowywaniem energii pełni funkcję ochronną.

Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: 

Źródła:

blog comments powered by Disqus
Komputer lepszy od pilota, roboty bez baterii, nowe konsole tuż tuż - VideoNews #267