PODPOWIEDZI:

Profesjonalna kamera samochodowa | TOP 10 |

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Mio MiVue 886Mio MiVue 886999 zł
2Nextbase 622GWNextbase 622GW1199 zł
3Navitel RC3 ProNavitel RC3 Pro753 zł
470mai A500S Pro Plus+70mai A500S Pro Plus+525 zł
5Mio MiVue 818Mio MiVue 818650 zł
6Prido X6 GPSPrido X6 GPS699 zł
7Nextbase 322GWNextbase 322GW519 zł
8Viofo A119 V3Viofo A119 V3399 zł
9Prido i7 PROPrido i7 PRO499 zł
10Xblitz Dual 2Xblitz Dual 2349 zł
Profesjonalna kamera samochodowa | TOP 10 |

Zapewne trafiłeś tutaj, szukając profesjonalnej kamery samochodowej. Urządzenia z najwyższej półki spełnią wszystkie wymogi - sprawdzą się również u osób pracujących za kierownicą. Sęk w tym, że tego typu sprzęty swoje kosztują. Staraliśmy się znaleźć jak najopłacalniejsze, ale siłą rzeczy zwykle nie będą to budżetowe jednostki.

Jeżeli więc profesjonalna kamera samochodowa kosztuje dla ciebie zbyt wiele - sprawdź nasze zestawienie kamer samochodowych do 200 złotych. Tam są urządzenia wyceniane w śmiesznie niskich cenach. Nie możesz się jednak po nich spodziewać tak dobrej jakości obrazu i wielości funkcji jak w przypadku produktów z tej listy.

Jaka profesjonalna kamera samochodowa?

To zestawienie układamy hierarchicznie. Nie dlatego, że najniższa opcja jest jakaś szczególnie zła, w końcu nie wyczerpujemy tutaj wszystkich sprzętów na rynku, ale po prostu jest już opcją bardziej budżetową. Na szczęście nadal z naprawdę niezłą jakością obrazu jak na ranking kamer samochodowych.

1. Mio MiVue 886

Mio MiVue 886 na białym tle

Jakość nagrania

4K 30P / 1440 60P / Full HD 120P

Pojemność SD

do 256 GB

Kąt widzenia

160°

Ekran

3”

Ważne zalety

Większy sensor

Ostrzeżenia o fotoradarach

Aplikacja Wi-Fi

Tryb parkingowy

GPS

Możliwość dokupienia kamery tylnej

ADAS

Funkcja znajdowania pojazdu

Funkcja ewidencji przebiegu

Mio MiVue 886 oferta w Ceneo

Najlepszy model Mio. Ta profesjonalna kamera samochodowa nagrywa w jednej z lepszych jakości na rynku w półce do tysiąca złotych. Mio MiVue 886 ma wiele zalet. Przede wszystkim masz do wyboru rozdzielczość 4K w 30 klatkach na sekundę lub nawet do 120 klatek na sekundę w Full HD. Pośrednio jest 1440p w 60 FPS i taką właśnie polecam, bo te dodatkowe nagrywane przez wideorejestrator obrazy pomogą ci łatwiej odczytać ważne szczegóły po wypadku.

Sprzęt powinien cię też zainteresować dlatego, że ma powiększony sensor. To przekłada się na większe piksele, więcej zbieranego światła i mniejsze szumy w nagraniach nocnych. Zresztą jest tu HDR, który zagwarantuje czytelne tablice rejestracyjne nadjeżdżających samochodów po zmroku. Do tego ADAS, ostrzeżenia o fotoradarach, aplikacja i wiele innych przydatnych funkcji. To zdecydowanie godny polecenia model.

2. Nextbase 622GW

Nextbase 622GW na białym tle

Jakość nagrań

4K 30P / 1440 60P / Full HD 120P

Pojemność SD

do 256 GB

Kąt widzenia

140°

Ekran

3” dotykowy

Najważniejsze zalety

Filtr polaryzacyjny

Aplikacja Wi-Fi i Bluetooth

GPS

Kontrola głosowa

Tryb parkingowy

Emergency SOS

what3words

Click&Go; PRO Mount

Możliwość dokupienia kamery tylnej

Możliwość dokupienia kamery kabinowej

Wysoka ocena w naszym teście

Nextbase 622GW oferta w Ceneo

Model profesjonalnej kamery samochodowej, który przetestowaliśmy redakcyjnie. Nextbase 622GW dostał w naszej recenzji pięć gwiazdek nie bez powodu. Przede wszystkim nagrywa w naprawdę niezłej jakości, chociaż lepiej trzymać się 4K (lub maksymalnie 1440p) niż Full HD. Z drugiej strony te dodatkowe klatki mogą faktycznie sporo zmienić przy wypadku, w którym każda dodatkowa informacja zarejestrowana przez kamerę się liczy.

Nextbase stoi jednak przede wszystkim ciekawymi funkcjami. Jest tu możliwość dokupienia kamery tylnej i kabinowej, tak ważnej dla taksówkarzy. Przyda ci się też kontrola głosowa poprzez wbudowany mikrofon, aby nie odrywać rąk od kierownicy, oraz filtr polaryzacyjny ograniczający odblaski na szybie. Fajnym rozwiązaniem jest również Emergency SOS, reagujący automatycznie po wypadku, aby wezwać pomoc (to usługa subskrypcyjna).

3. Navitel RC3 Pro 

Navitel RC3 Pro na białym tle

Jakość nagrań

1440 30P

Pojemność SD

do 128 GB

Kąt widzenia

135°

Ekran

3” dotykowy

Najważniejsze zalety

Zestaw trzech kamer

Aplikacja

Superkondensator

Moduł GPS

Ostrzeżenia przed fotoradarami

IR w kamerze kabinowej

Tryb parkingowy

Wysoka ocena w naszym teście

Navitel RC3 Pro oferta w Ceneo

Pod kątem jakości nagrywania Navitel RC3 Pro zdecydowanie odstaje od poprzedników, chociaż mieści się w tej samej półce cenowej. Z drugiej strony warto podkreślić jedno - to nie kamera samochodowa, ale cały zestaw. Tak, w pudełku otrzymasz nie tylko jednostkę główną, ale i model kabinowy oraz tylny. To wszystko razem składa się na naprawdę niezły zakup dla osób żyjących z prowadzenia auta.

Szczególną ciekawostką jest kamera kabinowa, która nie dość, że świetnie nagra wnętrze auta, to po zmroku przełączy się w tryb podczerwieni, aby zarejestrować każdy szczegół. W razie gdyby osoba, którą wieziesz, okazała się niebezpieczna lub pijana. Navitel RC3 Pro wykorzystuje GPS w niezły sposób, bo dzięki niemu ostrzega przed fotoradarami i ograniczeniami prędkości. Wyposażono go też w superkondensator, czyli bardziej żywotną alternatywę dla akumulatora.

4. 70mai A500S Pro Plus+

70mai A500S Pro Plus+ na białym tle

Jakość nagrania

2,7K 30P

Pojemność SD

do 128 GB

Kąt widzenia

140°

Ekran

2”

Ważne zalety

Proponowany niedrogi zestaw z dodatkową kamerą tylną

ADAS

Aplikacja Wi-Fi

Tryb parkingowy z dodatkowym adapterem

GPS

70mai Dash Cam Pro Plus+ A500S + RC06 oferta w Ceneo

Znany i lubiany 70mai A500S Pro Plus+ to niedroga kamera samochodowa, która ma, jak na swoją cenę, świetną jakość obrazu i najważniejsze przydatne dodatki. Przede wszystkim na promocji bez problemu kupisz ją z dodatkową kamerą tylną, rozszerzającą pole widzenia o najbardziej newralgiczny element samochodu. Z tyłu mamy najgorszą widoczność, więc wypadek przy cofaniu lub po prostu uderzenie w tył auta to dla większości kierowców kwestia czasu.

Poza tym proponowana profesjonalna kamera samochodowa ma też GPS i Wi-Fi. To przekłada się na dwie rzeczy. Po pierwsze, na nagraniach zapisuje się lokalizacja auta wraz z jego prędkością. Po drugie, masz dostęp do aplikacji, poprzez którą zaktualizujesz wideorejestrator, zmienisz jego ustawienia lub szybko udostępnisz nagranie ubezpieczycielowi. Przyda ci się też system ADAS ostrzegający przed opuszczaniem pasa ruchu lub tym, że za blisko podjeżdżasz pod samochód przed tobą.

5. Mio MiVue 818

Mio MiVue 818 na białym tle

Jakość nagrania

1440 30P lub Full HD 60P

Pojemność SD

do 128 GB

Kąt widzenia

140°

Ekran

2,7”

Ważne zalety

Funkcja znajdowania pojazdu

Funkcja ewidencji przebiegu

Aplikacja Wi-Fi i Bluetooth

GPS

Ostrzeżenia o fotoradarach

Tryb parkingowy

Możliwość dokupienia kamery tylnej

ADAS

 Mio MiVue 818 oferta w Media Expert

Nieco tańszy model Mio, przy tym wciąż wyposażony w wiele naprawdę przydatnych funkcji. Mio MiVue 818 może nagrywać obraz w rozdzielczości 2560 na 1440 w 30 klatkach na sekundę lub dwukrotnie płynniej w Full HD. Polecam to drugie rozwiązanie, bo w razie wypadku może się okazać, że ten jeden ważny dla sprawy obraz został zarejestrowany tylko dzięki zwiększonemu klatkażowi.

Poza tym są tu takie ciekawostki jak funkcja znajdowania pojazdu, która ułatwi ci znalezienie auta na tłocznych parkingu, łącząc się z kamerą przez moduł Bluetooth, oraz ostrzeżenia o fotoradarach. Korzystając ze stale aktualizowanej bazy danych, Mio MiVue 818 da ci znać, że zbliża się odcinkowy pomiar prędkości. W dodatku wraz z najważniejszymi informacjami, takimi jak ograniczenia, do których musisz się dostosować, lub średnia prędkość twojego pojazdu na wybranym odcinku trasy.

6. Prido X6 GPS

Prido X6 GPS na białym tle

Jakość nagrań

1080 30P

Pojemność SD

do 64 GB

Kąt  widzenia

150°

Ekran

10” dotykowy

Najważniejsze zalety

Funkcjonuje jako kamera cofania

Moduł GPS

Wysoka ocena w naszym teście

Design lusterka

ADAS

Ogromny ekran

Tryb parkingowy

Prido X6 GPS oferta w Ceneo

Prido X6 GPS to po prostu solidna propozycja, której w teście daliśmy pięć na pięć gwiazdek. Model dość nietypowy, bo właściwie zastępujący lusterko wsteczne (dzięki swojej budowie może też funkcjonować jak zwykłe lusterko). Przez to ma spory ekran, bo prawie 10-calowy, z responsywnym sterowaniem dotykowym. Największymi wadami tego sprzętu są brak aplikacji oraz obniżona jakość nagrywania obrazu - w tej cenie znajdziesz modele z wyższą rozdzielczością lub płynnością.

Za to jak postawisz na Prido X6, to dostaniesz model z dodatkową kamerą tylną, którą możesz - po podpięciu do instalacji w aucie - zmienić w kamerę cofania. To ogromne ułatwienie, na przykład dla osób prowadzących dostawczaki. Poza tym jest tu też ADAS, w którym wideorejestrator poinformuje cię na przykład o opuszczeniu pasa ruchu. i w odpowiednim zestawie moduł GPS zapisujący dane o lokalizacji oraz prędkości twojego samochodu.

7. Nextbase 322GW

Nextbase 322GW na białym tle

Jakość nagrania

Full HD 60P

Pojemność SD

do 128 GB

Kąt widzenia

140°

Ekran

2,5” dotykowy

Ważne zalety

Przycisk SOS

Aplikacja Wi-Fi i Bluetooth

Tryb parkingowy

GPS

Click&Go; PRO Mount

Możliwość dokupienia kamery tylnej

Możliwość dokupienia kamery kabinowej

Nextbase 322GW oferta w Media Expert

Jeżeli podoba ci się design modeli Nextbase i chcesz mieć dostęp do części funkcjonalności modelu 622GW, zainteresuj się siódemką z tego zestawienia. Nextbase 322GW to niedroga kamera samochodowa, nagrywająca obraz w Full HD i 60 klatkach na sekundę. To możesz zobaczyć na własne oczy, ale faktycznie te nagrania wyglądają nieźle, a zwiększony klatkaż wyłapuje więcej istotnych szczegółów, takich jak tablice rejestracyjne.

Z innych przydatnych kwestii jest tu dedykowana aplikacja działająca po Wi-Fi lub Bluetooth. Poprzez nią zaktualizujesz urządzenie lub od razu po niebezpiecznym zdarzeniu zapiszesz lub udostępnisz nagranie. Jest tu też płatna funkcja SOS. Po wypadku kamera automatycznie wezwie służby ratunkowe, co może uratować ci życie. Wisienką na torcie są dodatki. Jeżeli tego potrzebujesz, na przykład dlatego, że jesteś zawodowym kierowcą, możesz dokupić kamerę tylną i kabinową!

8. Viofo A119 V3

Viofo A119 V3 na białym tle

Jakość nagrania

1440 30P lub Full HD 60P

Pojemność SD

do 256 GB

Kąt widzenia

140°

Ekran

2”

Ważne zalety

GPS

Tryb parkingowy

Tryb HDR

Viofo A119 V3 oferta w Ceneo

Od lat często polecamy Viofo A119 V3 ze względu na to, że model jest naprawdę sensownie wyceniony i, jako jedna z niewielu propozycji na rynku, wykorzystuje prawdziwy tryb HDR. To znaczy taki, w którym kamera samochodowa nagrywa prawie jednocześnie kilka klatek obrazu o różnej ekspozycji (jasności), a potem inteligentnie łączy je w jedną całość. Dzięki temu będziesz mieć faktyczną szansę złapania nocą tablicy rejestracyjnej samochodu z naprzeciwka.

Poza tym to solidna profesjonalna kamera samochodowa nawet bez tego HDR-u. Nagrywa w rozdzielczości 1440p w 30 klatkach na sekundę lub w Full HD przy wyższej płynności. Obsługuje też spore karty SD, dzięki czemu nie musisz się martwić, że coś przy naprawdę długich trasach zostanie nadpisane.

Jest tu GPS, ale brakuje modułu Wi-Fi lub Bluetooth, a co za tym idzie, aplikacji. To wszystko znajdziesz w tegorocznej wersji mini, ale na razie jej nie polecamy, bo jest droga i jeszcze nie ma aktualizacji z HDR-em.

9. Prido i7 PRO

Prido i7 Pro na białym tle

Jakość nagrania

1440 30P lub Full HD 60P

Pojemność SD

do 256 GB

Kąt widzenia

150°

Ekran

2,7”

Ważne zalety

Tryb parkingowy

Aplikacja Wi-Fi

Prido i7 pro oferta w Ceneo

Prido i7 PRO polecam ci przede wszystkim kupować na promocjach. To dość standardowa propozycja polskiego producenta, która w obniżonej o parę stówek cenie będzie świetną kamerą samochodową na budżecie. Nagrywa bardzo sensowny obraz, chociaż głównie za dnia, za sprawą sensora Sony IMX291. Uchwyci drogę przed tobą (i chodnik, w końcu ma kąt widzenia 150 stopni) w jakości sięgającej nawet 1440p.

Miłym dodatkiem jest tu obsługiwana pojemność kart SD. Te 256 gigabajtów przełoży się na naprawdę długie nagrania, i chociaż oczywiście większość profesjonalnych kamer samochodowych ma funkcję pętli, czyli nadpisywania najstarszych plików, to lepiej mieć całość dłuższej trasy pod ręką, w razie nietypowych zdarzeń. Jest tu też dedykowana aplikacja, która pozwoli ci bez problemu pobrać nagrania wprost na telefon i posłać w świat.

10. Xblitz Dual 2

Xblitz Dual 2 na białym tle

Jakość nagrań

Full HD 60P

Pojemność SD

do 128 GB

Kąt widzenia

b/d

Ekran

2 cale

Najważniejsze zalety

GPS

Niezła cena

Kamera kabinowa

Dedykowana aplikacja

Xblitz Dual 2 oferta w Ceneo

Jedna z bardziej budżetowych propozycji w tym zestawieniu. Przy tym to profesjonalna kamera samochodowa skierowana do taksówkarzy lub kierowców Ubera. Kupując Xblitz Dual 2, w niskiej cenie dostaniesz model nagrywający obraz w rozdzielczości Full HD przy wyższej płynności 60 klatek na sekundę oraz kamerę kabinową. Ta może być na wagę złota, zwłaszcza jeśli często jeździsz nocą, wożąc potencjalnie agresywnych klientów po imprezach.

Poza tym to dość bazowy model wideorejestratora. Ma mały ekran, dedykowaną aplikację, z poziomu której na przykład zmienisz jego ustawienia lub zapiszesz nagranie i od razu wyślesz szefowi, a także GPS. Ten ostatni nie jest tu wykorzystywany w żaden ciekawszy sposób; ot służy temu, aby zapisać prędkość i lokalizację pojazdu. To mogą być ważne kwestie podczas postępowania dowodowego, a na pewno wstępnie uspokoją twojego pracodawcę w razie wypadku.

Rozdzielczość i sensor profesjonalnej kamery samochodowej

Wydawałoby się, że profesjonalna kamera samochodowa musi mieć koniecznie rozdzielczość na poziomie 4K lub 1440p. Nie do końca. Właściwie już w tej półce cenowej można przede wszystkim spokojnie znaleźć modele, które nie interpolują obrazu do Full HD, sztucznie zawyżając jego jakość.

Oczywiście są opcje sięgające rozdzielczością 2160p. To jest dodatkowa zaleta zwłaszcza w nocy, bo sensor zbiera wtedy więcej danych i jest większa szansa na to, że zauważysz taki istotny, acz mały, szczegół jak numer na tablicy rejestracyjnej. Odbywa się to jednak kosztem klatkażu - zwykle to 30 FPS-ów (klatki na sekundę) wobec 60 czy nawet 120 przy Full HD. To może skutkować brakiem “tej” klatki, w której można było uchwycić nierozmyty numer rejestracyjny.

Niektórzy producenci zaczynają sięgać też w stronę powiększonych sensorów. Dla przykładu MiVue 886 ma o 70% większą matrycę od zwykłych modeli tego producenta. To przekłada się przede wszystkim na jego wyższą rozdzielczość, ale też na mniejsze szumy podczas nagrywania filmów w nocy. A to - wraz z technologiami poprawiającymi widoczność po zmroku - zapewni ci spokój ducha również podczas dłuższych powrotów do domu przez las.

Jakie możliwości ma kamera samochodowa z wyższej półki?

Jest kilka interesujących funkcji, które można znaleźć w urządzeniach z tej półki. Niektóre pojawiają się też w kamerach samochodowych na wakacyjny wyjazd - są po prostu przydatne przy każdej dłuższej podróży:

  • Moduł GPS - sprawa o tyle ważna, że umożliwia kilka dodatkowych rzeczy. Na przykład spozycjonowanie swojego samochodu w czasie wypadku lub rozrysowanie całej trasy na Google Maps po wakacjach za pomocą aplikacji. W gruncie rzeczy taka integracja jest rzeczą oczywistą, która zwiększa bezpieczeństwo przejazdu.
  • Ostrzeżenia o fotoradarach - obecność modułu GPS w profesjonalnej kamerze samochodowej pozwala też często na dorzucenie innej istotnej funkcji. Ostrzeganie o nadchodzącym fotoradarze może i jest mniej bezpieczne dla ruchu drogowego, ale za to doskonałe dla twojego portfela. Mandat jest w końcu ostatnią pocztówką z wakacji, jaką chcemy otrzymać.

Kluczyki i lupa na mapie

  • Systemy wspomagania kierowcy - wszelkie przypomnienia o długiej jeździe, przekraczaniu pasa ruchu lub prędkości. To mała rzecz, ale bardzo istotna. Zwłaszcza w czasie dłuższych tras, które są chlebem powszednim nie tylko profesjonalnych kierowców, ale i po prostu osób dojeżdżających do dużego miasta do pracy.
  • Przycisk SOS - funkcjonalność spotykana w zasadzie tylko w modelach firmy Nextbase. To system reagowania, który zadzwoni na twój telefon po wypadku. Jeżeli nie odbierzesz albo telefon będzie nieruchomy - służby ratunkowe zostaną automatycznie powiadomione o miejscu zdarzenia. Można zaprogramować też swoje dane, takie jak grupa krwi lub historia choroby, aby ułatwić ratownikom pracę.

Profesjonalna kamera samochodowa w dwupaku? Tak!

Wielokrotnie zdarza się tak, że producenci decydują się na dorzucenie dodatkowej kamery do głównej jednostki. Szczególnie ciekawą opcją jest pod tym względem zestaw 70mai A500S Pro Plus+. Oczywiście to jest rozwiązanie tylne (lub boczne albo nagrywające wnętrze kabiny).

Taka opcja ma kilka zalet:

  • Lepsza widoczność - dodatkowa kamera to też więcej informacji na temat otoczenia. To szczególnie istotne z tyłu, wszakże to jedno z częstszych miejsc kolizji. Na przykład podczas postoju lub cofania na zatłoczonym parkingu.

Dodatkowa kamera z tyłu Mio

  • Ułatwione parkowanie - skoro dodatkowa widoczność, to też znacznie ułatwione parkowanie. Coraz więcej samochodów ma po prostu wbudowaną kamerę cofania, ale nie wszystkie. W kwocie kilkuset złotych, mając starszy samochód, warto rozważyć takie udogodnienie.

Wi-Fi lub Bluetooth w profesjonalnej kamerze samochodowej

Wsparcie dla Wi-Fi lub Bluetooth jest bardzo ważne w profesjonalnej kamerze samochodowej przede wszystkim dlatego, że sugeruje obecność aplikacji na smartfona. Ta z kolei daje już szereg różnych udogodnień, z których najczęstsze i najważniejsze to:

  • Zgrywanie nagrań i udostępnianie ich - głównym powodem do zakupu wideorejestratora z funkcjami bezprzewodowymi jest możliwość pobrania na telefon ostatnich nagrań lub zdjęć. Wiele firm daje szybką opcję udostępniania ich w serwisach społecznościowych. To fajna sprawa, gdy chcesz pokazać innym na przykład widok na piękne wybrzeże z podróży.
  • Tworzenie backupów - to już kwestia bezpieczeństwa. Zwykle przy jednym naciśnięciu “kafelka” w telefonie można zassać ostatnie kilka minut nagrania po wypadku. Modele Nextbase mają funkcję Incident Aware, automatycznie zgrywającą po wypadku wideo na twój telefon. Stamtąd będzie też opcja do udostępnienia nagrania firmie ubezpieczeniowej. 
  • Aktualizacja sprzętu - to nie jest coś, o czym często się myśli, ale wiele nowoczesnych urządzeń elektronicznych, bardziej inteligentnych od tostera, ma aktualizowane oprogramowanie. To zazwyczaj poprawia czas pracy lub bezpieczeństwo sprzętu, ale aplikacja w telefonie ułatwia zassanie i zainstalowanie łatek dla twojego wideorejestratora.

blog comments powered by Disqus
Profesjonalna kamera samochodowa | TOP 10 |