PODPOWIEDZI:

Zakup mikrofalówki do zabudowy - Na co zwrócić uwagę?

Zakup mikrofalówki do zabudowy - Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać kuchenkę mikrofalową do zabudowy, która nie tylko dobrze podgrzeje potrawy, ale wykaże się praktycznymi funkcjami i żywotnością? Zakup kuchni do zabudowy jest dosyć trudny, dlatego warto wiedzieć, na co dokładnie zwrócić uwagę. Tym tematem właśnie się zajmiemy i przedstawimy najważniejsze parametry mikrofalówek do zabudowy.

Wydajne kuchenki mikrofalowe do zabudowy cechują się innowacyjnymi funkcjami, ale należy wiedzieć, jak kupić mikrofalówkę do zabudowy, aby nie przepłacać za zbędne bajery. Ten poradnik zakupowy podpowie Ci wszystko na ten temat.

czarna mikrofalówka retro marki Gorenje

Zakup mikrofalówki do zabudowy - W skrócie

Poniżej znajdziesz szybki poradnik, jaką mikrofalówkę do zabudowy kupić. W dalszej części materiału zobaczysz rozwinięcie, jak wybrać kuchenkę mikrofalową do zabudowy.

 • Moc mikrofal - to od mocy zależy, jaką szybkością i wydajnością zaskoczy mikrofalówka. Niezawodne kuchenki mikrofalowe do zabudowy do 2000 zł potrafią osiągać aż 1000 W.
 • Ilość poziomów mocy - w zależności od Twoich potrzeb, im więcej ustawień mocy mikrofal do wyboru, tym korzystniej.
 • Pojemność - czołowy podpunkt, gdyż należy ją odpowiednio dobrać. Singlom czy parom nie jest konieczna kuchenka mikrofalowa o pojemności 50 l. Inaczej ma się sytuacja, gdy w domu jest dużo użytkowników i często korzysta się z takiego produktu.
 • Średnica talerza obrotowego/obecność tacy ceramicznej - w zależności od modelu spotkasz się albo z tacami ceramicznymi, albo z talerzami obrotowymi. W tym drugim przypadku, im większa średnica, tym swobodniej zmieścisz większe potrawy.
 • Programy automatyczne - wybierając dany program automatyczny, znacznie ułatwiasz i przyspieszasz proces podgrzewania/gotowania. W zaawansowanych urządzeniach zastosowano nawet 15 takich programów.
 • Jakość wykonania - dowiedz się, z jakiego materiału jest zrobiona komora, czy szyba w drzwiach jest potrójna, tak jak w żywotnym modelu Electrolux EVK6E40X.
 • Komfort użytkowania - tutaj rolę odgrywa kilka czynników. Mowa między innymi o systemie cichego zamykania drzwi, oświetleniu wnętrza, intuicyjnym sterowaniu, wyraźnym wyświetlaczu, wygodnym otwieraniu drzwi.
 • Czyszczenie - mycie mikrofalówki do zabudowy jest o tyle ułatwione, że chodzi głównie o front i wnętrze. Niemniej mile widziane specjalne programy do czyszczenia, chowane pokrętła lub płaskie panele sterowania.
 • Bezpieczeństwo - każdemu zależy na bezpiecznym sprzęcie, a już zwłaszcza mając małe dzieci. Blokada rodzicielska to jedna z możliwych opcji.
 • Design - nie będziesz miał problemu z dopasowaniem mikrofalówki do innego sprzętu w kuchni. Dużo zwolenników mają białe kuchenki mikrofalowe do zabudowy, które nie dość, że wyglądają elegancko, to jeszcze nie widać na nich tak bardzo zanieczyszczeń.
 • Cena - niestety, są wyższe niż w przypadku wolnostojących mikrofalówek, ale warto przejrzeć liczne klasyfikacje i poszukać coś na swoją kieszeń.
 • Producent - jeżeli wymagasz porządnej mikrofalówki, to dobrze wybierz producenta (Samsung, Whirlpool, Bosch, Electrolux itd). Tylko znane marki liczą się z użytkownikiem, chcąc spełnić jego oczekiwania między innymi pod względem jakości wykonania.
 • Technologie i funkcje - jak wiadomo, technologia poszła mocno do przodu, więc nie powinno nikogo dziwić, że w mikrofalówkach stosuje się różne funkcje, które pozytywnie wpływają na codziennie użytkowanie.

biala mikrofalówka w zabudowie Bosch

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kuchenki mikrofalowej do zabudowy?

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe do zabudowy są wyposażone w szereg przydatnych technologii i muszą oferować określone parametry. Niewątpliwie sprzęt AGD w zabudowie prezentuje się obłędnie, ale nie patrz tylko na wygląd, a ważniejsze aspekty.

Jaka moc mikrofalówki do zabudowy?

Jeżeli zastanawiasz się, jaka mikrofalówka jest najwydajniejsza, to sekret tkwi między innymi w mocy. Celuj w jak największą. Mowa o mocy mikrofal rzędu 900 W lub 1000 W. Ten parametr przekłada się także na równomierną dystrybucję ciepła, a także oszczędne działanie.

Będąc przy tym temacie, wspomnę o możliwości wyboru mocy spośród kilku poziomów. Kuchenka mikrofalowa do zabudowy Candy MIC20GDFB została wyposażona w 8 ustawień mocy, co jest dobrym wynikiem. Daje to swobodę wyboru według własnych potrzeb kulinarnych.

Czy kuchenki do zabudowy są pojemne?

Porównując je do wolnostojących mikrofalówek, te do zabudowy chwalą się większymi pojemnościami (porównanie mikrofalówka wolnostojąca czy do zabudowy również znajdziesz na naszej stronie). 21-litrowe, 25-litrowe lub 28-litrowe mikrofalówki sprawdzą się głównie dla singli, par lub osób sporadycznie korzystających.

Pojemność rzędu 46 l lub nawet 50 l jest przeznaczona dla tych, którzy często używają kuchenki mikrofalowej, zależy im na możliwości wkładania większych ilości żywności lub lubią zapraszać gości i zaskakiwać ich nowymi potrawami. Takim osobom polecam zapoznać się z zestawieniem najpojemniejszych kuchenek do zabudowy.

Jaka średnica talerza obrotowego?

Coraz częściej talerze obrotowe są zastępowane płytami ceramicznymi, które są umieszczone na dnie komory. Takie rozwiązanie gwarantuje możliwość zmieszczenie nawet kilku dań. Z kolei modele z talerzami obrotowymi charakteryzują się różną średnicą. Im wyższa, tym swobodniej zmieścisz potrawę. W takim razie, jaką mikrofalówkę do zabudowy kupić? Taką, która posiada talerz o średnicy 31,5 cm lub 40 cm. Jeżeli wystarczy Ci niewielka mikrofalówka, to celuj w talerz 24,5 cm.

Ile programów automatycznych powinna mieć mikrofala do zabudowy?

Wszystko zależy od Twoich oczekiwań. Programy automatyczne w dużej mierze pomagają w idealnym gotowaniu potraw. Odpowiednio dobierając parametry, są bardzo pomocne. Z ilością bywa różnie. Niektóre modele oferują 6 bądź 7 takich programów, inne z kolei mogą się pochwalić aż 15.

Która mikrofala w zabudowie jest dobrze wykonana?

Na jakość wykonania przekłada się materiał, z jakiego zrobione jest wnętrze. Może to być stal nierdzewna albo emalia ceramiczna. Obydwa są odporne na uszkodzenia i tym samym trwałe. Szklany front najlepiej, aby cechował się 3 szybami w drzwiach. Czasami stosuje się specjalistyczne powłoki, które zmniejszają widoczność odbitych palców.

czarna kuchenka mikrofalowa do zabudowy

Jakie elementy wpływają na komfort użytkowania mikrofali?

Na pewno jest to kolorowy wyświetlacz TFT, na którym wyraźnie widać główne informacje. W 2,8-calowy wyświetlacz została wyposażona kuchenka mikrofalowa Siemens BF634RGS1. Kolejną kwestią jest oświetlenie wnętrza, które przyda się zwłaszcza wieczorową porą, natomiast ważne, aby było oszczędne (tak jak LED).

Istotną sprawą jest sposób otwierania drzwi. Może być w bok, lecz czasami drzwi są opuszczane w dół jak w piekarnikach. Niektórzy wolą otwieranie za pomocą przycisku, inni z kolei przy użyciu uchwytu lub elektronicznie. Nowsze modele charakteryzują się specjalnymi zawiasami, które umożliwiają ciche zamykanie drzwi.

Sterowanie powinno być z kolei nie tylko wygodne, ale i stosunkowo proste. Mile widziane sterowanie sensorowe (dotykowe), pierścienie sterujące, ewentualnie przyciski i chowane pokrętła. Drabinki Easy Entry (prowadnice) umożliwiają prostsze wsuwanie i wysuwanie blach. Aby uniknąć różnego rodzaju problemów podczas zakupu mikrofalówki do zabudowy, przyjrzyj się, jaką długość ma kabel zasilający.

Czy mycie mikrofali jest skomplikowane?

W zasadzie nie, lecz pod pewnym warunkiem. Ważne, aby czyścić kuchenkę do zabudowy regularnie po każdym użyciu (wilgotną ściereczką). Mowa o wnętrzu i froncie. Odnośnie frontu nie polecam wyboru tzw. lustrzanego, gdyż może i wygląda to zjawiskowo, natomiast zmorą są widoczne każde odciski palców.

Na rynku znajdziesz mikrofalówki, które cechują się dedykowanymi programami do czyszczenia. Nieliczne zachwycają systemem czyszczenia parowego, które w mig poradzi sobie z uporczywymi zabrudzeniami. Takowe występuje w Samsung NQ50R3130BK.

Zwróć uwagę na panel sterowania. Im mniej zakamarków, tym szybsze czyszczenie. Płaskie elementy sterujące będą dobrym wyborem. Mogą występować pokrętła, ale najlepiej, żeby były chowane.

Czy kuchenka do zabudowy jest bezpieczna?

Po pierwsze, należy dobrze zadbać o prawidłowy przepływ powietrza. Niektóre urządzenia są chwalone za wentylatory chłodzące obudowę i podzespoły. Pomocne są zabezpieczenia przed dziećmi (przed przypadkowym uruchomieniem czy otwarciem).

Jak wypada mikrofala do zabudowy pod względem prezencji?

Mikrofala do zabudowy na miarę dzisiejszych czasów wypada na prawdę znakomicie. Nie tylko występują w różnych wersjach kolorystycznych (między innymi białe, czarne, Inox), to także zachwycają stylowym designem. Pasują zarówno dla klasycznych, jak i nowoczesnych kuchni. Ciekawą stylistyką cieszy się mikrofalówka GORENJE BM235CLB, której bliżej do retro.

wnętrze mikrofalówki pod zabudowę kuchenną

Ile kosztuje kuchenka mikrofalowa do zabudowy?

Są to droższe urządzenia niż wolnostojące, ale pocieszający jest fakt, że znajdziesz tanie kuchenki mikrofalowe do 1000 zł, co udowadniają zresztą nasze zestawienia. Im więcej wymagasz, tym wyższa cena. Kuchenki mikrofalowe do zabudowy do 1500 zł i wzwyż będą wyposażone w lepsze parametry i większą ilość funkcji.

Na jaką firmę kuchenki do zabudowy postawić?

Godny uwagi producent musi posiadać na rynku renomę, być cenionym przez innych kupujących, mieć nienaganną opinię. Spośród najczęściej wybieranych zalicza się: Siemens, Bosch, Beko, Samsung, Amica, Whirlpool, Gorenje, Electrolux, Kernau, Candy, Teka i Hoover.

Najważniejsze funkcje i technologie w mikrofalówkach do zabudowy

W szybkim i efektywnym podgrzewaniu potraw lub prostym gotowaniu przydadzą się inteligentne rozwiązania. Lista czołowych funkcji już na Ciebie czeka.

 • Funkcja grilla - wyróżnia się oszczędny grill kwarcowy oraz tradycyjny grill na podczerwień. Dowiedz się, jaka jest moc grilla. Dobry poziom zalicza się od, powiedzmy, 1100 W, po nawet 1600 W (takowy występuje w stylowej mikrofalówce Whirlpool W9MW261IXL). Wtedy masz gwarancję, że bekon lub skrzydełka z kurczaka będą chrupiące, tosty smaczne, a ser idealnie przypieczony.
 • Funkcja podtrzymywania ciepła - jak sama nazwa wskazuje, posiłek będzie cieplejszy przez dłuższy czas. Takie rozwiązanie zadowoli każdą mamę, która niejednokrotnie przez nadmiar obowiązków pije zimną kawę lub zjada letni obiad.
 • Czyszczenie parą - wspomniany wcześniej system, w którym gorąca para daje radę z najmocniejszymi zabrudzeniami.
 • Gotowanie na parze (program Steam) - przypadnie do gustu osobom, które prowadzą zdrowy styl życia, chcą się lepiej odżywiać czy też są już na diecie. Od tej chwili gotowanie ryżu lub warzyw będzie dziecinnie proste.
 • Funkcja opóźnionego startu - kolejne praktyczne rozwiązanie, za sprawą którego zaplanujesz, kiedy mikrofalówka zacznie swoją pracę.
 • Timer - to Ty ustawiasz czas podgrzewania, po którym nastąpi zakończenie procesu.
 • Termoobieg - to gwarancja równomiernej cyrkulacji powietrza, jaka zachodzi wewnątrz urządzenia. Ma to ogromne znaczenie na właściwą wilgotność (soczystość) potrawy i odpowiednie przygrzania.
 • Technologia 6-ty Zmysł - inteligentne kuchenki mikrofalowe potrafią samodzielnie dobrać czas i temperaturę podgrzewania.
 • Technologia dystrybucji mikrofal (360° StirTechnology) - stosowana w mikrofalówce Gorenje owa technologia zapewnia równomierne rozprowadzanie mikrofal. Nie trzeba obracać jedzenia, aby było idealnie podgrzane zarówno od dołu, jak i z góry.
 • Funkcja Crispy - marzysz o chrupiącym cieście, tostach lub pizzy? To koniecznie wybierz mikrofalówkę do zabudowy z taką właśnie opcją.
 • Funkcja szybkiego podgrzewania (Jet Start, Quick Start) - jak łatwo się zorientować, chodzi o jak najszybsze nagrzanie wnętrza (w 30 sekund). Idealna funkcja dla zabieganych osób.
 • Funkcja rozmrażania (funkcja Jet Defrost) - istnieje kilka programów do błyskawicznego rozmrażania zamrożonej żywności typu mięso, chleb.

mikrofala do zabudowy firmy Beko

Zakup mikrofalówki do zabudowy - Podsumowanie

Z całą pewnością ranking kuchenek mikrofalowych do zabudowy, jak również poradnik zakupowy są pomocne przy ostatecznym zakupie mikrofalówki do zabudowy. Zostały wskazane główne cechy ze specyfikacji, praktyczne funkcje i rady, jaka kuchenka do zabudowy nada się dla singla, a która dla rodziny z dziećmi. Takie urządzenia powinny być nie tylko wydajne, ale przede wszystkim bezpieczne, komfortowe w obsłudze i czyszczeniu, jak również trwałe.

blog comments powered by Disqus
Zakup mikrofalówki do zabudowy - Na co zwrócić uwagę?