PODPOWIEDZI:

Nvidia zostawia w tyle AMD i pokazuje nowe karty GeForce RTX 3000

Nvidia zostawia w tyle AMD i pokazuje nowe karty GeForce RTX 3000

Podczas specjalnego pokazu transmitowanego na żywo w sieci Nvidia zaprezentowała nową generację kart graficznych z rodziny GeForce RTX 3000. Poznaliśmy ceny poszczególnych modeli oraz szczegóły dotyczące ich wydajności, która jest nawet o kilkadziesiąt procent wyższa od Radeonów firmy AMD oraz GeForce'ów RTX 2000.

W trakcie pokazu zobaczyliśmy trzy referencyjne modele z nowej serii - GeForce RTX 3090, GeForce RTX 3080 i GeForce RTX 3070, z których pierwsze dwa w sprzedaży zadebiutują już 17 września. Największą zaletą nowych układów jest najnowsza architektura mikroprocesorów o nazwie Ampere, korzystająca z procesu produkcyjnego 8 nm.

Według zapewnień producenta RTX-y 3000 oferują blisko dwukrotny wzrost wydajność względem układów Turing, zainstalowanych w dostępnych obecnie w sklepach GPU z rodziny RTX 2000. Warto przy okazji zaznaczyć, że karty z serii RTX 3000 odznaczają się wyższym zapotrzebowaniem na energię i wymagają dobrego zasilacza 750 W.

Nowe karty graficzne lepiej niż poprzedniczki sprawdzą się też w grach i programach wspierających technologię ray tracingu, pozwalającą na realistyczne symulowanie fizycznych promieni światła i ich odbić. Ray tracing wyrósł na jeden z kolejnych kamieni milowych w rozwoju grafiki komputerowej i jest obecnie niezwykle gorącym tematem wśród entuzjastów fajerwerków graficznych. Wszystkie największe i nadchodzące w najbliższym czasie produkcje, takie jak Cyberpunk 2077, będą oferować wsparcie dla ray tracingu.

Szczegółowa techniczna specyfikacja serii GeForce RTX 3000

Dokłądna specyfikacja serii RTX 3000 Źródło: Nvidia

Największe wrażenie spośród przedstawionych kart robi oczywiście flagowy GeForce RTX 3090, który przeznaczona jest wyłącznie dla największych entuzjastów i osób z grubym portfelem. Jego polska cena w sklepie Nvidii to 7029 zł. Znacznie rozsądniejsza propozycją okaże się GeForce RTX 3080, który w przedsprzedaży kosztuje 3279 zł.

Największym powodzeniem wśród graczy cieszyć będzie się jednak zapewne najtańszy GeForce RTX 3070, dostępny od połowy października za 2359 zł. Jego atrakcyjna cena idzie w parze w wydajnością, która jest porównywalna, a nawet większa od flagowego GeForce RTX 2080ti, dostępnego w sklepach za około cztery tysiące złotych.

Są to jednak na razie tylko ceny podstawowych modeli zaproponowanych przez Nvidię, pozostali czołowi producenci wkrótce przedstawią swoje własne wersje nowych RTX-ów. Według plotek, z powodu problemów z produkcją podzespołów w nowej technologii 8 nm, w pierwszych miesiącach po premierze liczba kart na rynku będzie ograniczona, co może wpłynąć na wzrost cen.

Źródło: Nvidia

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Nvidia zostawia w tyle AMD i pokazuje nowe karty GeForce RTX 3000