PODPOWIEDZI:
Zapraszamy do świata Götze & Jensen / Setti+ wraz z Małgorzatą Rozenek-Majdan

Huawei Harmony OS – Alternatywa dla Androida w przyszłym roku

Huawei Harmony OS – Alternatywa dla Androida w przyszłym roku

W trakcie rozpoczętej właśnie konferencji HDC 2020, przeznaczonej dla deweloperów przygotowujących oprogramowanie dla produktów Huawei, przedstawiciele chińskiego giganta zapowiedzieli, że w przyszłym roku na rynek trafią pierwsze smartfony z nowym autorskim systemem operacyjnym firmy. Harmony OS będzie w zamierzeniach alternatywą dla Androida, funkcjonującą na zasadach open source.

Plany te związane są oczywiście z problemami, będącymi wynikiem obostrzeń amerykańskiego rządu, który nie pozwala spółce na współpracę z firmami technologicznymi, a przede wszystkim z Google. Nowe produkty spółki korzystające z Androida nie mają więc dostępu do sklepu Play Store oraz wielu innych popularnych usług, takich jak Google Pay.

W odpowiedzi na to Huawei zmuszone jest do szukania alternatywnych rozwiązań. Dlatego też od jakiegoś czasu firma intensywnie rozwija między innymi własny sklep z mobilnym oprogramowaniem Huawei App Gallery. Opracowanie nowego oraz uniwersalnego systemu operacyjnego jest więc kolejnym i naturalnym krokiem w uniezależnieniu się od Google'a.

Huawei stara się wybić na niezależność

Harmony OS, podobnie jak Android, będzie systemem o otwartej architekturze, który obsługuje smartfony, tablety oraz inne urządzenia elektroniczne. Pierwsza w pełni funkcjonalna wersja systemu zostanie udostępniona deweloperem jeszcze w grudniu tego roku. Na razie mogą oni skorzystać z bety obsługującej tylko smartbandy, smartwatche i telewizory. Dzięki temu zdążą przygotować kluczowe aplikacje na premierę Harmony OS 2.0, które w przyszłym roku znajdzie się w wybranych modelach telefonów Huawei.

Na razie trudno przewidzieć, czy Harmony OS odniesie jakikolwiek sukces i nie zniechęci konsumentów do produktów Huawei. Od czasów mobilnego Windows OS, Android i iOS nie miały żadnego poważnego konkurenta na rynku systemów operacyjnych.

Nawet jeżeli Huawei'owi uda się wybić na kompletną niezależność na rynku oprogramowania, czarne chmury nad firmą tak łatwo nie znikną. Niedawno dowiedzieliśmy się bowiem, że dalsza fizyczna produkcja wielu urządzeń spółki stała się zagrożona. Z powodu embarga i ograniczeń Amerykanów Chińczycy musieli przerwać np. wytwarzanie szybkich procesorów Kirin.

Źródło: XDADeveloeprs

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Huawei Harmony OS – Alternatywa dla Androida w przyszłym roku