PODPOWIEDZI:

Komputer do e-sportu [PC dla gracza i nie tylko]

Komputer do e-sportu [PC dla gracza i nie tylko]

Wartość rynkowa e-sportu jest ogromna. Ostatnie dane z 2019 roku mówią o 1,1 mld dolarów, a w 2027 roku ma być to już prawie 7 mld "zielonych". Nie dziwi zatem fakt, że na tym rosnącym rynku każdy chce się dorobić. Są wśród nich młodzi ludzie, którzy wiedzą, że granie w gry za pieniądze to już nie mrzonka, ale realna alternatywa na przyszłość.

Przez ostatnie dziesięciolecie e-sport przeszedł ogromną ewolucję. Jeszcze parę lat temu profesjonalnymi graczami zostawała garstka wybrańców. Niestety, musieli oni poświęcić dużą część swojego życia, a i tak nie mieli pewności, czy uda im się kiedykolwiek utrzymać z grania w gry. 

W roku 2020 młodzi ludzie mogą bez obaw planować swoją przyszłość w e-sporcie. Między innymi dzięki temu, że na samym początku swojej drogi nie muszą marnować czasu na kompletowanie sprzętu, a mogą zwrócić się bezpośrednio do profesjonalnych firm zajmujących się budowaniem komputerów do e-sportu. 

Sprawdź gotowe komputery do e-sportu Actina w RTV EURO AGD:

Komputery Actina w rtv euro agd

Sprawdź gotowe komputery e-sportu Actina w MediaExpert:

Komputery Actina w rtv euro agd

Sprawdź gotowe komputery do e-sportu Actina w Sferis:

Komputery Actina w rtv euro agd

Scena e-sportowa

Zmiany na scenie e-sportowej z naszego punktu widzenia wynikają najbardziej z dobrych wyników polskich zawodników, co przekłada się na większe zainteresowanie ze strony kibiców i oczywiście sponsorów. 

Zaczęło się od złotej piątki, czyli Virtus.pro. Polski skład rosyjskiej organizacji prezentował znakomite wyniki w CS:GO, co wpłynęło na skokowy wzrost fanów tego tytułu w Polsce. Oczywiście wcześniej też mieliśmy przedstawicieli na najwyższym światowym poziomie w wielu e-sportowych tytułach, ale dzisiaj mało kto wie, że pierwszym mistrzem świata w League of Legends był Polak (Shushei) wraz z zespołem Fnatic. 

wygrana virtus.pro w CS:GO

Kamieniem milowym było zwycięstwo Virtus.pro na ESL Major Series One Katowice w 2014 roku. Wygrana na rodzimej ziemi sprawiła, że bardzo dużo ludzi w naszym kraju pierwszy raz usłyszało o e-sporcie. Od tamtej pory coraz większe pieniądze i kolejne sukcesy naszych rodaków przyciągają przed ekrany coraz większe rzesze fanów. 

Dlatego bez kompleksów można już dzisiaj planować swoją przyszłość w e-sporcie, który jako mocno nienasycony rynek zyska gigantyczne fundusze w najbliższych latach. Pikanterii dodaje fakt, że toczą się dyskusje nad pojawieniem się e-sportu na olimpiadzie i mowa tu nie o tym, czy się pojawi, ale kiedy to nastąpi. 

Jaki sprzęt do e-sportu?

Pomimo tego, że kompletowanie komponentów naszego e-sportowego zestawu jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, to i tak musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów. 

Po pierwsze, monitor wyposażony w matrycę o odświeżaniu minimum 144 Hz i wykonaną w technologii TN (ponieważ to właśnie te matryce oferują najniższe opóźnienia). Możemy zdecydować się na matrycę wykonaną w innej technologii, natomiast musimy być pewni, że oferuje ona maksymalnie niskie opóźnienia. Rozmiar co prawda nie jest ściśle zdefiniowany, ale większość e-sportowców preferuje 27-calowe matryce

Urządzenia wskazujące takie jak myszka czy klawiatura są bardzo ważne w profesjonalnych rozgrywkach i musimy zwrócić na nie dużą uwagę. Tu doradzałbym skierować swój wzrok na producentów, których sprzęt na co dzień używają duże organizacje e-sportowe. Najbardziej znane marki to Logitech i Steelseries, ale nie oznacza to, że sprzęt innych producentów jest gorszy.

Jaki komputer do profesjonalnego grania?

Najważniejszym elementem całego zestawu jest dobry komputer. To on odpowiada za generowanie obrazu, który widzimy na ekranie. Niestety, bardzo często podchodzimy lekceważąco do PC, ponieważ zakładamy, że gry e-sportowe mają niskie wymagania i nie potrzebują mocnego komputera. Nic bardziej mylnego. 

gotowy komputer actina do e-sportu

Owszem, gry e-sportowe mają mniejsze wymagania, natomiast w zwykłe gry gramy w 30-60 klatkach na sekundę i oferuje to komfortową rozgrywkę. W tytułach profesjonalnych ten przedział to 144-360 klatek. Im wyższe odświeżanie monitora, tym więcej klatek obrazowym powinniśmy zapewnić. Dlatego będziemy potrzebować naprawdę mocnego sprzętu. 

Komputer do e-sportu powinien być znacznie lepszy niż regularna jednostka. Nie chodzi tylko o czystą moc, ale również o stabilność systemu i generowanych klatek. W rozgrywkach online każda utrata klatek może zadecydować o tym, czy zginiemy czy przeżyjemy. Każdy, kto chociaż raz ogrywał dowolny tytuł e-sportowy, wie, że jeden błąd może przesądzić o tym, jak potoczy się gra

gotowy komputer actina do e-sportu 2

Jeżeli ktokolwiek czuje się przytłoczony ilością wiedzy, jaką teraz musi nabyć, żeby poskładać wystarczająco dobry komputer do rozpoczęcia przygody z e-sportem, to ma rację. Trzeba dobrze znać się na sprzęcie, żeby taki komputer poskładać, natomiast współcześnie nie trzeba już znać się na PC, żeby mieć dobry sprzęt. 

Profesjonalizacja branży sprawiła, że firmy, które od lat zajmowały się budowaniem PC-tów, przeniosły swoje doświadczenie na e-sport. Współpracują z organizacjami e-sportowymi, posiadają swoje własne zespoły i zawodników, dzięki temu jeszcze lepiej wiedzą, jak należy budować perfekcyjne maszyny, które nie zawiodą w rozgrywkach online

Jedną z takich firm jest Actina. Marka, która ma wszystkie cechy, o jakich wcześniej wspominałem. Począwszy od 20 lat doświadczenia na rynku, po ogromne zaangażowanie w e-sport. W 2020 roku Actina została sponsorem tytularnym Polish Esport Cup, a od lat jest głównym sponsorem Actina Pact, jednej z największych organizacji e-sportowych w Polsce. 

Po przejrzeniu oferty Actina widzimy, że stawiają na niezawodność. Nie oszczędzają na komponentach, bo zdają sobie sprawę, że w rozgrywkach online stabilność jest więcej warta niż zaoszczędzenie kilku złotych na podzespołach. 

gotowy komputer actina do e-sportu 3

Wiele osób przelicza cenę gotowego PC złożonego z myślą o tytułach e-sportowych na cenę komponentów i zastanawia się, dlaczego trzeba zapłacić kilkaset złotych więcej za taką konstrukcję. Płacimy właśnie za tę niezawodność, by mieć pewność, że w najbardziej newralgicznym momencie nie będziemy mieć spadku wydajności. Płacimy za staranne złożenie i dobranie wszystkich podzespołów, o co trudno, kiedy komputer jest składany przez typowe sklepy z podzespołami. 

Większość wie, dlaczego za produkty z nadgryzionym jabłkiem płacimy kilkukrotnie większą cenę niż wynosi wartość podzespołów. Optymalizacja, jakość podzespołów, precyzja wykonania całego zestawu, zrozumienie potrzeb użytkownika - to i wiele więcej zyskujemy, kupując renomowanego gotowca do e-sportu.

blog comments powered by Disqus
Komputer do e-sportu [PC dla gracza i nie tylko]