PODPOWIEDZI:

Koniec Ministerstwa Cyfryzacji, premiery Oppo, Xiaomi i Google - VideoNews #271

Koniec Ministerstwa Cyfryzacji, premiery Oppo, Xiaomi i Google - VideoNews #271

VideoNews powraca po przerwie! W świecie technologii przez ostatni czas co nieco się działo, a i nie brakowało premier. Postaram się uchwycić to wszystko w przystępnej, skrótowej formie. Oto VideoNews #271.

W tym tygodniu na łamach Videotestów pojawiły się między innymi:

By nie przegapić więcej recenzji i rankingów, obserwujcie Videotesty.pl na Google News oraz na grupie Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • RTX 3070 nieco się spóźni. By nie podzielić losów RTX'a 3080 i 3090, tańszy model kart od Nvidii pojawi się na sklepowych półkach 29 października w wersji referencyjnej. 
  • Playstation 5 może otrzymać wymienne panele obudowy. Z wycieku użytkownika Reddita "Zelser" wynika, że gracze otrzymają 625 GB na gry, a plastikowa osłona będzie łatwa do zdjęcia. Ponadto zobaczyliśmy ciemną wersję kontrolera DualSense.

PS5 dostanie czarną wersję kontrolera DualShock

  • Apple patentuje elastyczny, samonaprawiający się ekran w wyginanym niczym Galaxy Fold urządzeniu. 
  • Play zmienia właściciela na francuską grupę Iliad. Nie oznacza to bynajmniej zmian w użytkowaniu jego kart i usług, ale jeśli dojdzie do przejęcia, to operator funkcjonujący w Polsce odpowie za 1/4 zysków Francuzów. 
  • Amazon pracuje nad technologią, która pozwoli płacić przy użyciu skanu dłoni. Amazon One może stać się przyszłością na bramkach do metra, gdyż opiera się na unikalnym kształcie dłoni oraz układzie żył jako narzędziu weryfikacyjnemu. 
  • Twitter miał nieciekawy błąd w algorytmie, który preferował na podglądach zdjęć ludzi białych zamiast czarnych, a w rezultacie tych drugich było widać dopiero po kliknięciu na obrazek. Firma naprawiła go w aktualizacji.

Amazon i jego latający problem z prywatnością

Choć za stworzenie drona z kamerą latającego po mieszkaniu odpowiada Ring, to firma ta została przejęta swego czasu przez Amazon. W cenie 249 dolarów (około 920 złotych) otrzymujemy Ring Always Home Cam. Firma podkreśla bezpieczeństwo rozwiązania - kamera w doku jest ukryta, a ponadto ma latać tylko po określonych przez nas trasach, ponadto produkuje odgłosy informujące o jej obecności w przestrzeni. 

Ring Always Home Cam będzie patrolować nasze mieszkanie

Po zmapowaniu sprzęt stanie się autonomiczny. Będzie nagrywał video w 1080p. W razie potrzeby materiał zostanie przesłany na smartfona i pozwoli zweryfikować potencjalne zagrożenie lub włamanie. Ring nie zdradza, jak urządzenie zachowa się, gdy wykryje niecodzienną sytuację oraz czy wykorzystuje rozpoznawanie twarzy.

Obrodziło w smartfony

W tym tygodniu nie zabrakło premier zarówno globalnych, jak i tych dostępnych w Polsce:

  • Xiaomi zaprezentowało trzech przedstawicieli serii Mi 10T. W oczy rzucają się aparaty. W przypadku Mi 10T Pro najwięcej miejsca zajmuje 108-megapikselowa matryca, a w Mi 10T - 64 Mpix. To także pierwszy niegamingowy smartfon producenta z ekranem o odświeżaniu 144 Hz (w trybie adaptacyjnym). Baterie będą spore - 5000 mAh w Mi 10T Pro oraz Mi 10T i 4820 mAh w Mi 10T Lite, z ładowaniem 33W. W modelu Lite zagości Snapdragon 750G, a w droższych Mi 10T i Mi 10T Pro - Snapdragon 865 - oczywiście z obsługą sieci 5G.

Xiaomi Mi 10T Pro otrzymał aparat 108 Mpix

  • Oppo po kilku miesiącach od ostatniej premiery pokazało serię Reno4. Składają się na nią trzy modele, a najbardziej reprezentatywny jest Oppo Reno4 Pro 5G z ładowaniem 65W i Snapdragonem 765G. Smartfon oferuje odświeżanie 90 Hz na ekranie AMOLED. Oprócz tego w serii pojawił się tańszy Oppo Reno4 i nowość - Oppo Reno4 Lite. Wszystkie smartfony stawiają na funkcje video, w tym tryb nocny podczas nagrywania. Kupicie je w przedsprzedaży: 

Zamów modele z serii Oppo Reno4 w przedsprzedaży:

Oppo Reno4 LiteOppo Reno4Oppo Reno4 Pro 5G
Oppo Reno4 Lite oferta dla ciebie euro.com.plOferta dla ciebie oppo reno4 euro.com.plOppo Reno4 Pro 5G oferta dla ciebie euro.com.pl
  • Tymczasem oficjalnie niedostępne w Polsce będą nowe smartfony Google Pixel - Pixel 4a 5G oraz Google Pixel 5. Obydwa będą dobrymi opcjami dla poszukujących niewielkich smartfonów - 4a 5G ma ekran OLED 6,2 cala, a Pixel 5 - 6 cali z odświeżaniem 90 Hz. Obydwa pracują pod kontrolą Snapdragona 765G i obydwa otrzymały aparaty ultraszerokokątne (co brzmi ironicznie biorąc pod uwagę, jak ostatnio firma się przed nimi wzbraniała). Pixel 4a 5G kosztuje od 499 dolarów, a Pixel 5 - od 699 dolarów.

Pixel 4a 5G to jeden z tańszych smartfonów 5G

Znika ministerstwo cyfryzacji

W wyniku rekonstrukcji rządu zniknie Ministerstwo Cyfryzacji. Jego kompetencje po części przejmie obecny Minister Cyfryzacji Marek Zagórski, który przeniesie się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jako szef działu informatyzacji. Poza tym nastąpi rozproszenie zasobów - rejestry PESEL i CEPIK trafią w ręce MSWiA, zaś nowo powołany resort Rozwoju, Pracy i Technologii przejmie e-usługi. Brakuje za to kontroli nad inwestycjami w infrastrukturę oraz cyberbezpieczeństwo.

Resort funkcjonował przez 9 lat. W tym czasie Polska administracja zyskała między innymi usługę Profilu Zaufanego, który pozwala załatwić sprawy urzędowe online. Oprócz tego na smartfonach pojawiła się aplikacja mObywatel z dokumentami w smartfonie, a także powstała Megaustawa, która ma ułatwić budowę nadajników sieci telekomunikacyjnej oraz prowadzenie światłowodów.

Unia Europejska kontra technologia

Niebawem nasze smartfony na start mogą być nieco bardziej opustoszałe. Unia Europejska pracuje nad przepisem, który zabroni preinstalowania niepotrzebnych aplikacji. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie to zakaz restrykcyjny, czy jednak część aplikacji pojawi się w urządzeniach. Oprócz tego firmy technologiczne mają dzielić się danymi na temat użytkowników, by w ten sposób tworzyć rynek uczciwej konkurencji. Stracą na tym Apple, Google czy Facebook, ale zyskają mniejsi.

Smartfony z bloatware odejdą do lamusa? (fot. Lisa Fotios, Pexels)

Zobacz ofertę na smartfon z czystym Androidem i słuchawkami gratis!

Oprócz tego Unia Europejska powołała komisję do spraw Sztucznej Inteligencji. AIDA będzie składać się z 33 członków i ma rozważać, w jaki sposób sztuczna inteligencja zmienia ekonomię wewnątrz wspólnoty. Będzie też współpracować przy tworzeniu lokalnego prawa regulującego obecność technologii chociażby rozpoznawania twarzy czy nauczania maszynowego w przestrzeni publicznej.

Ratownicy medyczni niczym Iron Man

W Wielkiej Brytanii ratownicy medyczni testują rozwiązanie Gravity Industries. Firma, której przewodzi Richard Browning, specjalizuje się w strojach do latania po wodzie i nie tylko. Tym razem przygotowała zestaw silników odrzutowych spiętych w kombinezon. Zasila je paliwo lotnicze oraz olej napędowy. Browning zapewnia, że ryzyko wybuchu czy samospalenia jest niewielkie, bo paliwo lotnicze wybuchowe szczególnie nie jest, poza tym leciał on dość blisko lądu.

Urządzenie pozwoliło dolecieć ratownikowi medycznemu na szczyt w około 90 sekund, co jest znacznie szybsze niż kilkunastominutowe podejście. Maksymalny czas lotu takiego urządzenia nie może jednak przekroczyć 10 minut, a poza tym nie jest to tania rzecz. Jej koszt to około 438 tysięcy dolarów, czyli około 1 683 000 złotych.

Przeczytaj także:

Źródła:

blog comments powered by Disqus
Koniec Ministerstwa Cyfryzacji, premiery Oppo, Xiaomi i Google - VideoNews #271