PODPOWIEDZI:

PC czy laptop - co wybrać do gier?

PC czy laptop - co wybrać do gier?

Laptop czy PC? Co wybrać do gier? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tej krótkiej video-konfrontacji. Zapraszamy!

Wybór między komputerem stacjonarnym a przenośnym powinien być podyktowany Twoimi potrzebami. Pamiętaj jednak o tym, by je dobrze przemyśleć, bo gdy zaczniesz gubić się w zeznaniach, do akcji może wkroczyć stary, dobry marketing. Ten schwyta Cię w sidła okazji i niepostrzeżenie nakłoni na którąś opcję.

W tym artykule odkryje przed Tobą swoje przemyślenia co do wyboru pomiędzy stacjonarką a laptopem, opierając się o moje osobiste doświadczenia z użytkownikami. W końcu wałkuję z nimi ten temat bezustannie.

Sprawdź gotowe komputery do e-sportu Actina w RTV EURO AGD:

Komputery Actina w rtv euro agd

Sprawdź gotowe komputery e-sportu Actina w MediaExpert:

Komputery Actina w rtv euro agd

Sprawdź gotowe komputery do e-sportu Actina w Sferis:

Komputery Actina w rtv euro agd

Kiedy i jak używasz komputera?

Do tematu posiadania komputera podejść trzeba praktycznie i na zimno, bo jest to sprzęt codziennego użytku. Zastanów się więc nad tym, jak wygląda Twój dzień i w którym momencie jego trwania korzystasz i będziesz korzystać najczęściej z komputera.

Odpowiedzi na te pytania sugerują nam pięć najczęstszych typów użytkownika:

  1. Domowy - korzysta z PC w jednym miejscu przed i/lub po szkole/pracy.
  2. Służbowy - przy komputerze siedzi tylko w szkole/pracy, potem używa tylko telefonu.
  3. Mieszany - komputer towarzyszy mu zarówno w pracy/szkole, jak i po niej.
  4. Podróżny - komputera używa w różnych miejscach na przestrzeni dnia oraz tygodnia.
  5. Sesyjny - zmienia miejsce użytkowania komputera częściej niż co pół roku.

Już na tym etapie można śmiało odrzucić laptopa jako maszynę domową, no chyba że bardzo brakuje Ci miejsca. Notebook odpada też w biurowym zastosowaniu roboczym, bo znacznie lepszą opcją jest wtedy większy monitor i mała stacjonarka lub all-in-one. Mniej hałasu i dłuższa żywotność też nie przeszkadzają.

komputer gamingowy Actina

W trybie mieszanym więcej sensu ma notebook, szczególnie gdy granie odbywa się na konsoli bądź wcale. Wielu użytkowników można kompleksowo obsłużyć notebookiem do 3000 zł pokroju Huawei MateBook D 15 i jeszcze długo nie będą potrzebowali niczego lepszego.

W podróży laptop jest koniecznością, tutaj chyba nie muszę się rozpisywać.

Ciekawie zaczyna być w trybie sesyjnym, bo wtedy do głosu dochodzą nie tylko stacjonarki, ale i laptopy DTR (Desktop Replacement).

Te drugie są co prawda bardzo drogie, jednak przy niektórych zastosowaniach profesjonalnych cena nie gra roli, a moc jest potrzebna pod ręką. Są jednak bardzo rzadko spotykane na naszym rynku, w związku z tym dominację przyznaję tu jednak stacjonarkom.

komputer stacjonarny do gier

Drugim aspektem jest sposób użytkowania komputera. Jeżeli nie używasz go do grania ani żadnych innych cięższych obliczeń, to możesz sporo oszczędzić, bo wystarczy Ci podstawowa konfiguracja.

Tyczy się to zarówno laptopów, jak i PC stacjonarnych.

Do grania zdecydowanie lepiej wyjdziesz na "piecyku", zarówno pod względem stosunku wydajności do ceny, jak i możliwości rozbudowy. Laptop dla gracza jest ostatecznością, jeżeli serio jesteś cały czas w ruchu, a lubisz sobie przyciąć.

Rozsądny zestaw dla gracza - stacjonarka do gier + tani laptop

W idealnym świecie nie musisz wybierać pomiędzy laptopem a stacjonarką, bo możesz kupić oba sprzęty. Ja w ramach rozsądnych wyborów polecam Ci wyposażyć się w taniego laptopa do pracy/szkoły/w podróż oraz porządną stacjonarkę do domowego grania.

Dzięki temu nie przepłacisz za miniaturyzację procesora i karty graficznej z najnowszej generacji, których i tak nie będziesz używać poza domem, a stacjonarnie wciąż będziesz miał mocnego, komfortowo rozstawionego PC z większym ekranem i potencjałem wydajności.

Komputer Actina SPC

Z materiału wideo, który znajdziesz u góry tego artykułu, jasno wynika, że komputer stacjonarny za około 4000 zł jest w stanie dotrzymać kroku laptopowi za ponad 10000 zł. Taką różnicę ciężko przeoczyć, choć konstrukcja od ASUS jest zrobiona na bardzo wysokim poziomie i jej cena jest tu kompletnie uzasadniona.

Nie zmienia to jednak faktu, że do grania lepiej wychodzi komputer stacjonarny, jeżeli można sobie na niego logistycznie pozwolić.

podsumowanie

Mądry kupujący to taki, który wie czego chce i zdaje sobie sprawę z tego, co może te potrzeby zaspokoić. Dzisiaj przeszedłeś krótką drogę, która pozwoli Ci trafnie wybrać dla siebie komputer.

Zdaję sobie sprawę z tego, że ten artykuł serwuje bardzo podstawową wiedzę, jednak od czegoś trzeba zacząć, gdy porusza się odpowiedzi na tak proste i popularne pytania. Daj znać w komentarzach, jaki komputer wybrałeś po przeczytaniu tego tekstu.

blog comments powered by Disqus
PC czy laptop - co wybrać do gier?
Autor: Paweł Rudy