PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Jaką przekątną telewizora wybrać? Czy warto wybrać jak największą?

Jaką przekątną telewizora wybrać? Czy warto wybrać jak największą?

Czy siedząc przed telewizorem, nie pomyślałeś sobie czasami: czy nie byłoby lepiej gdyby ekran był większy? Czy gdy przyniosłeś do domu nowo zakupiony telewizor, nie żałowałeś nawet przez chwilę, że może lepszy był tamten z większym ekranem? Może próbowałeś czasami przesunąć się bliżej telewizora, aby widzieć więcej lub poczuć się jak w “głębi akcji”?

Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś sobie twierdząco lub po prostu zastanawiasz się, jak duży telewizor powinieneś wybrać, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Wyjaśnię, dlaczego wielkość ekranu ma ogromne znaczenie oraz dlaczego większy znaczy lepszy.

Ostatnie lata w branży RTV to szybki rozwój niezliczonej ilości nowych technologii. Z tradycyjnej telewizji o jakości SD przesiedliśmy się na rozdzielczość Full HD. Dziś standardem są telewizory o rozdzielczości 4K oraz filmy prosto z internetu, które również oferują wysoką jakość obrazu.

Nie muszę również wspomnieć o technologii 8K, która coraz śmielej puka do naszych drzwi chociażby za pośrednictwem wysokiej klasy telewizorów Samsung QLED.

Zobacz cenę dużego telewizora QLED 8K Samsung QLED QE65Q700TAT:

Zobacz cenę dużego telewizora QLED 8K Samsung QLED QE65Q700TAT

Zobacz cenę dużego telewizora QLED 8K Samsung QLED QE65Q700TAT:

Zobacz cenę dużego telewizora QLED 8K Samsung QLED QE65Q700TAT

Jak dobrać optymalną wielkość ekranu?

Ciągłe dążenie do wyższej rozdzielczości zapewnia lepszy obraz, wysoką ostrość oraz więcej widocznych szczegółów. I teraz drogi czytelniku możesz zadać sobie pytanie: Po co mi ta wysoka rozdzielczość, jeśli ja z mojej kanapy odsuniętej 4 metry od telewizora i tak nie zobaczę tych detali? Przecież są one za małe, a ludzkie oko z pewnej odległości nie widzi aż tylu szczegółów.

I w tym momencie dochodzimy do sedna całej sprawy. Oczywiście prawdą jest to, że z pewnej odległości przestajemy dostrzegać najdrobniejsze szczegóły, jednak jest jeszcze jeden bardzo istotny czynnik, jakim jest wielkość matrycy.

Inżynierowie projektując telewizory o wyższej rozdzielczości, dali nam możliwość zakupu ekranu o większej przekątnej. Takie rozwiązanie sprawia, że oglądanie filmów czy wydarzeń sportowych będzie bardziej wciągające, a możliwość dostrzeżenia większej ilości szczegółów sprawi, że będziemy w stanie lepiej wczuć się w fabułę filmu czy akcję gry.

realistyczny obraz na dużym telewizorze 8k samsung

Potwierdzeniem takiego stanu rzeczy jest szereg kalkulatorów odległości, które znajdziemy w internecie. Pomimo pewnych rozbieżności wszystkie z nich pokazują, że im wyższej rozdzielczości obraz oglądamy, tym bardziej możemy pozwolić sobie na większą przekątną telewizora. Patrząc na to inaczej, przy zachowaniu tej samej przekątnej, lecz zmianie rozdzielczości telewizora na wyższą, możemy znacznie zmniejszyć dystans oglądania.

Historie o emisji szkodliwych fal, które były powodem do zachowania znacznej odległości od ekranów już dawno zostały przez specjalistów obalone. Teraz wyznacznikiem odpowiedniego stosunku przekątnej matrycy do odległości jest rozdzielczość telewizora. Im wyższa, tym większy ekran można stosować, bez obaw o dostrzeżenie najmniejszego piksela.

Optymalna odległość dla ekranów Full HD

Przekątna ekranu w calach

Optymalna odległość (m)

55

2

65

2,6

75

3

85

3,5

Optymalna odległość dla ekranów 4K

Przekątna ekranu w calach

Optymalna odległość (m)

55

1

65

1,2

75

1,5

85

1,8

Jeżeli ktoś dalej ma wątpliwości i boi się kupić duży telewizor, aby nie uzyskać efektu pierwszego rzędu w kinie - chodzi oczywiście o tak duży ekran, którego nie jesteśmy w stanie ogarnąć wzrokiem, to też mogę uspokoić. Taki efekt pojawia się dopiero, gdy usiądziemy metr od 100-calowego ekranu. W obecnych realiach, przy dostępnych wielkościach i cenach telewizorów, jest to raczej dostępne dla nielicznych. Ale i to szybko się zmieni.

Co zyskujemy, wybierając duży telewizor?

Dobrym przykładem była multimedialna instalacja Samsunga, która pojawiła się na jednych z branżowych targów.

Specjalnie skonstruowana ruchoma ścianka zakrywała boki 50-calowego telewizora, na którym wyświetlany był mecz piłki nożnej. Każdy z widzów mógł podejść na wygodną dla niego odległość, aby obejrzeć chociażby fragment rozrywek. W pewnym momencie jednak ruchoma konstrukcja odsłania ekran, tworząc z niego najpierw 75-calowy telewizor i docelowo kończąc na 98-calowym ekranie.

Tworzyło to naprawdę ciekawy efekt, jednak najistotniejsze było to, że nikt z tego powodu nie odsuwał się od ekranu, aby dostosować prawidłową odległość. Okazywało się, że z tego samego dystansu można było zaobserwować więcej szczegółów, tym samym znacznie lepiej odczuwać emocje bieżącej rozgrywki.

wygodne korzystanie z dużego telewizora Samsung QLED 8K

Podczas gdy na 50-calowym ekranie dobrze widać było biegających piłkarzy, to na 75-calowym modelu można było dokładnie obserwować numery na koszulkach czy szczegóły podczas walki o piłkę. Jednak różnicę stworzył dopiero 98-calowy ekran, na którym zaobserwować można było zarówno emocje piłkarzy, ich miny, pot na czole, a nawet skupionego sędziego.

Powyższy przykład dobrze pokazuje, że pomimo tego iż na mniejszym ekranie również dostajemy wszystkie informacje, to są one danymi zebranymi zarówno przez nasze oczy, jak i uszy, które słyszą zebrany przez mikrofony hałas otoczenia oraz komentarz prowadzących. W przypadku wyboru większego ekranu sami jesteśmy w stanie zobaczyć więcej i dostrzec nawet to, o czym komentujący nie powiedzą, a co może być dla nas bardzo istotne, oraz z czego wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy.

Pamiętajmy, że większość telewizorów ma kilka dostępnych rozmiarów, które idą w górę. Popularne Samsung QLED dostępne są najczęściej w wymiarach od 50 do nawet 85 cali.

Oglądanie filmów na dużym ekranie

Mając kilkanaście lat doświadczenia w sprzedaży urządzeń audiowizualnych, ciągle trafiam na pewien paradoks. Gdy szukamy odpowiedniego telewizora, to bardziej martwimy się, że kupimy zbyt dużą przekątną, jednak gdy wybieramy projektor, to już bez namysłu staramy się o jak największy obraz. Faktycznie, to projektory tworzą kinowy klimat z dużym ekranem, jednak co stoi na przeszkodzie, aby mieć podobne wrażenia również za dnia?

To właśnie dlatego kino ciągle ma duże powodzenie, ponieważ widać w nim wszystko. Nie tylko oglądamy postacie w filmie, ale widzimy ich emocje, uśmiech czy łzy. Niczego nie musimy się domyślać, po prostu to widać. Przecież tak samo może być w naszym domu.

Często wyposażając nasz salon, kupujemy przeciętnej wielkości telewizor, odbudowując go świetnym systemem dźwięku przestrzennego. Dostajemy tym samym znacznie lepszą możliwość słuchania filmów niż oglądania ich. Główną akcję filmu znamy, ale tak naprawdę większości drobnych elementów filmów się domyślamy, doświadczamy za pomocą słuchu lub po prostu je pomijamy.

Bo jak tu dostrzec grymas na twarzy aktora lub załzawione oczy czy pot na czole osoby, która hakuje akurat system bezpieczeństwa naszego kraju? Z jednak strony są to drobiazgi, jednak dające nam mnóstwo dodatkowych danych o tym, co oglądamy oraz jak odbieramy telewizyjną rozrywkę.

Kupno nowego telewizora to zazwyczaj niemały wydatek. Przed wyborem odpowiedniego modelu dobrze jest przemyśleć, co jest dla nas ważne i nie kierować się tylko parametrami opisanymi w katalogu, ale spróbować umiejscowić go w naszej przestrzeni tak, abyśmy nie żałowali, że kupiliśmy zbyt mały model.

blog comments powered by Disqus
Jaką przekątną telewizora wybrać? Czy warto wybrać jak największą?