PODPOWIEDZI:

Jaką Rozdzielczość Kamery Cyfrowej Wybrać Pod Swoje Preferencje?

Jaką Rozdzielczość Kamery Cyfrowej Wybrać Pod Swoje Preferencje?

Rozdzielczość to jeden z podstawowych elementów wśród danych technicznych, który powinien skupić twoją uwagę podczas wyboru kamery cyfrowej. Wyjaśniamy ci, jak wpływa rozdzielczość na nagrywany obraz, aby dobrze dobrać sprzęt do własnych preferencji.

Aby dobrze wybrać najlepszą kamerę cyfrową do użytku według własnych potrzeb, najpierw warto zrozumieć specyfikę jej działania. Rozdzielczość to podstawowy parametr, z którym warto się zapoznać. Obecnie w zasadzie w standardzie oferowana jest już rozdzielczość HD.

Na co wpływa rozdzielczość i co oznacza symbol HD?

HD to ogólny symbol High Definition, co odnosi się do możliwości nagrywania video w wysokiej rozdzielczości, która może być wyświetlana przez telewizory plazmowe, LCD i projektory. Jest to rozdzielczość nie mniejsza niż 720 linii poziomych. 1080p jest już uważana za rozdzielczość Full HD. Ogólnie często do opisu jakości zapisu, skupiając się na wysokiej rozdzielczości, stosuje się następujące oznaczenia: HD – 720p; Full HD – 1080p i Full HD – 1080i. Dla porównania stosowany system PAL ma rozdzielczość 768 x 576.

Full HD

HD – 720p to tryb video HD 720p oznacza, że liczba poziomowych linii jest równa 720 w formacie szerokoekranowym 16:9. To najmniejsza wartość, jaką zalicza się do wysokiej rozdzielczości. Wyrażana jest też dzięki poziomej rozdzielczości, która równa jest 1280. Taka rozdzielczość – 1280 x 720 – posiada 0,92 megapiksele.

Full HD – 1080p to kolejny tryb video, którego liczba 1080 odnosi się do pionowej rozdzielczości równej 1080 poziomych linii w formacie szerokoekranowym 16:9 i również zaliczany jest do wysokiej rozdzielczości. Jest to najczęściej spotykany tryb. Rozdzielczość 1920 x 1080 daje ponad 2 megapiksele. Często 1080p określa się jako „Full High-Definition” bądź też skrótem: „Full HD”.

Full HD – 1080i to kolejny tryb video odnoszący się do wysokiej rozdzielczości. Litera „i” oznacza obraz z przeplotem, w odróżnieniu od „p”, czyli bez przeplotu – obraz progresywny. Rozdzielczość ta wynosi 1920 x 1080. Nadaje się do rejestracji obrazu o zwiększonej dynamice, jak na przykład transmisje sportowe. Każda jedna klatka jest bowiem podzielona na dwa pola. Jedno pole podaje parzyste linie, a drugie pole nieparzyste linie. To oznacza, że jedno z pola ma rozdzielczość 1920 x 540, czyli są to dwa różne obrazu – to zwiększa płynność szybkich ruchów rejestrowanych przez kamerę.

W odniesieniu do powyższych standardów jakości zapisu wysokiej rozdzielczości kamera zawiera różną ilość pikseli, które określają rozdzielczość. Generalnie rzecz ujmując, im więcej pikseli będzie posiadała kamera cyfrowa, tym więcej informacji będzie mogła zapisać, a to zazwyczaj oznacza, że obraz będzie bardziej wyrazisty oraz bardziej dostrzegalny będą zarejestrowane szczegóły.

Obecnie jakość Full HD to standard. Jednak warto zwrócić uwagę na liczbę pikseli, która określa rozdzielczość. Może to być 2 albo 3 miliony pikseli (jak np. w  Panasonic HC-V180 albo Canon LEGRIA HF R76), a nawet 9-megapikseli (Sony HDR-CX405B) czy ponad 10 milinów pikseli (Panasonic HC-X920 bądź Sony FDR-AX33).

Panasonic HC-V180 z rozdzielczością 2,51 mpix

W jakości Full HD rozdzielczość ma co najmniej 2 miliony pikseli. Jeśli niekoniecznie chcesz osiągnąć zdumiewające efekty obrazu, to 2,51 mpix w Panasonic HC-V180 powinno cię zadowolić. Do amatorskiego filmowaniapodczas wycieczki, imprezy czy zabawy z dzieckiem na pewno takie rozwiązanie będzie odpowiednie. W dodatku taka kamera jest mała, poręczna i łatwa w obsłudze. Posiada też dobry, inteligentny 50-krotny zoom, co dodatkowo podnosi atrakcyjność tego modelu. 

Panasonic HC-V180

Canon LEGRIA HF R76 z rozdzielczością 3,28 mpix

Firma Canon przedstawia ciekawy model LEGRIA HF R76 o nieco lepszych parametrach – 3,28 megapiksele to również niewygórowana liczba pikseli, która jednak przy normalnym użytkowaniu może być całkiem użyteczna. Zaawansowane technologie automatycznie poprawiają wygląd nagranego filmu, dzięki czemu bez większego zaangażowania i zmartwienia o skomplikowane ustawienia można otrzymać całkiem niezły obraz w jakości Full HD.

Obiektyw posiada 32-krotne zbliżenie optyczne, co jest całkiem dobrym osiągnięciem. HF R76 ma możliwość podłączenia karty pamięci w standardzie SD/SDHC/SDHC.

CANON LEGRIA HF R76

Sony HDR-CX405B z rozdzielczością 9,2 mpix

Sony HDR-CX405B to model kamery kompaktowej, którego rozdzielczość można uznać za najbardziej optymalną w jakości zapisu Full HD. W przystępnej cenie można uzyskać dobre jakości nagrania. Optyka Zeissa posiada 30-krotny zoom optyczny, przy którym jakość się nie pogarsza.

Przy takiej ilości pikseli, czyli 9,2 megapiksele, odwzorowanie rzeczywistych kolorów jest bardzo wierne, co wpływa na atrakcyjność sprzętu. Trzeba przyznać, że nagrywanie filmu z wakacji czy innych okazji z tym urządzeniem jest proste i daje dobre efekty. Do zalety HDR-CX405B można też wymienić stabilizator obrazu, WiFi, zintegrowany kabel USB, obiektyw szerokokątny i mała waga. Taka kamera uwieczni bardzo dobrze świat widziany gołym okiem, który chciałbyś zachować na lata.

SONY HDR-CX405B

Panasonic HC-X920 z rozdzielczością 12,76 mpix

Panasonic HC-X920to kolejny model, którego rozdzielczość sprawi, że na nagraniu bez problemu dostrzeżesz wiele szczegół. Wiernie zarejestrowany obraz to duży atut w przypadku wyboru kamery cyfrowej z rozdzielczością ok. 10 mpix.

HC-X920 posiada niewielkie zbliżenie optyczne, bo tylko 12-krotne, ale jeśli nie zamierzasz nagrywać bardzo oddalonych scen z życia, to nie powinno stanowić problemu. Dzięki temu modelowi uzyskasz za bardzo dobrą ostrość, uchwycisz wiele szczegółów, a kolory będą żywe i zbliżone do rzeczywistych. Posiada również WiFi, dzięki czemu bez dodatkowych kabli możesz połączyć się z komputerem, czy też innym urządzeniem mobilnym, i w łatwy sposób zgrasz nagrany materiał. Możesz też podłączyć kamerę za pomocą technologii HDMI bezpośrednio do telewizora. Wyjście HDMI pozwala na przesłanie obrazu i dźwięku w jakości HD.

Panasonic HC-X920

Sony FDR-AX33 z rozdzielczością 20,6 mpix

Sony FDR-AX33posiada już wysokie możliwości zapisu obrazu: 4K (3840×2160), Full HD (1080i), Full HD (1080p), HD (720p). 4K daje rozdzielczość 3840 x 2160. 4K pozwala na zarejestrowanie cztery razy więcej szczegółów niż w przypadku jakości zapisu Full HD. 20,6 megapikseli pozwala osiągnąć niesamowite efekty przy nagrywaniu video. Ta wyjątkowa ostrość i żywe kolory to kamera dla bardziej wymagających użytkowników. Jeśli jednak chcesz uzyskać doskonałą jakość rejestrowanych chwil, to FDR-AX33 jest dla ciebie.

Daje możliwość zapisu na karcie pamięci w standardzie Memory Stick Pro Duo, Memory Stick Pro-HG Duo, SD, SDHC, SDXC. Posiada wiele dodatkowych funkcji, które dbają o polepszenie i prostotę użytkowania z urządzenia. Stabilizator obrazu Optical SteadyShot sprawi, że kręcenie z ręki nie jest problemem. System wykrywania twarzy, tryb nocny, Dual Video Recording czy nadawanie na żywo i udostępnianie sprawią, że filmowanie jest jeszcze bardziej przyjemne.

Sony FDR-AX33

Podsumowanie

Rozdzielczość to jeden z najistotniejszych parametrów kamery cyfrowej, który powinien zwrócić twoją uwagę przy doborze sprzętu do twoich potrzeb. W zależności od tego, w jaki sposób będziesz użytkował kamerę, producenci prześcigają się w różnorodnych funkcjach. Nie zapomnij jednak, że przede wszystkim liczy się jakość obrazu.

Rozdzielczość Full HD to już standard, ale w poszczególnych modelach zróżnicowana jest ilość pikseli, czym warto się kierować. Jeśli nie zależy ci na wysokiej jakości to 2 mpix w zupełności wystarczą. Jeśli jednak chcesz osiągnąć dużo lepszy efekt ostrości i żywych kolorów, to warto pomyśleć na sprzętem z liczbą pikseli przekraczającą 10 milionów.

blog comments powered by Disqus
Jaką Rozdzielczość Kamery Cyfrowej Wybrać Pod Swoje Preferencje?